Buď doma, nos roušku #chranimtebe - https://chranimtebe.cz/ Když nemusíte, nechoďte ven, když musíte, vemte si roušku. Pokuď roušku nemáte, můžete si ji zkusit ušít - Návod ZDE nebo na výše uvedeném odkazu.
Pokud nemáte možnost si roušku ušít, můžete zkusit jeden z těchto návodů - Rouška z trička nebo Rouška z jednorázových ručníků
Buďme k sobě ohleduplní a nepodceňujme situaci, společně to zvládneme.

Rozcestník >> Kultura a umění >> Literatura - temné (nejen) povídky

Informace

Název: Literatura - temné (nejen) povídky
Kategorie: Kultura a umění
Založil: LichKingAnathema
Správci: LichKingAnathema
Založeno: 12.09.2018 13:06
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 7942x
Příspěvků:
164

Toto téma sledují:


Předmět diskuze: Literatura - temné (nejen) povídky - Fantasy, horror, či cokoliv, co má nekomerční hlavu a patu. Mužete se pohroužit do světa plného temných stránek lidského ducha. Čtyři z pěti psychiatrů doporučují čísti po půlnoci! Spamátorům a senilnělabilním důchodcům, kteří neovládají gramatiku a nemají smysl pro černý humor a temnou Literaturu, a jejichž vrcholem je čtení drbů v časácích a Ordinace v růžové zahradě vstup zakázán!
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

| Předmět: Žehlička - LichKingAnathema
26.08.19 14:34:11 | #309

Věnováno Sahrazadě! *11346* *6001* *17812*

Žehlička

,,Ty jsi ta nejhodnější máma na světě.“

Moje osmnáctiletá dcera mě pevně objala kolem krku a políbila mě na obě tváře.

,,Vždyť si zasloužíš jenom samou radost. Bez tebe bych už dávno skočila z Nuseláku.“

Poté, co jsem to vyslovila, se tvář Alenky zachmuřila. Znáte to, takový ten pocit, když řeknete něco nevhodného. Jako by se zastavil čas a nejraději by jste si nafackovali. Alenka mi pomohla v nejhorším období mého života. Můj muž Robert přes noc ochrnul. Žádní doktoři nebyli schopni vysvětlit, co se mu stalo. Přestal chodit i mluvit. Zírá nepřítomně před sebe, ale není schopný reagovat. Je jako zombie – živá mrtvola. Ne, je něco mnohem horšího. Je jako upír – vysává mou životní energii a pije mi krev.

,,Mami, byl to blbej nápad. Pojedu s váma.“

,,Ne, Alčo. Zůstaneš hezky doma a pořádně si užiješ s kamarádkama a se svým klukem. My pojedeme s tatínkem na chalupu a tím je to pro mě hotová věc.“

Zavýskala radostí a její oči se rozzářily štěstím. Zahřálo mě to u srdce.

Naše terénní honda se díky okolnostem musela přeměnit v auto pro invalidu. Těžce jsem to nesla, protože zatímco můj manžel si liboval ve sportovních autech, já měla raději pořádný bytelný vůz. Ostatně jsem si na něj taky sama vydělala. Robert se věnoval svému nepříliš výdělečnému podnikání a já tvrdě dřela ve farmaceutické firmě. Šéfovala jsem tam distribuční divizi a práce mě naplňovala. Robert se po pár neúspěšných tendrech a obchodech zadlužil a zahořknul – na svět a na mě. Chodil do těch drahých diskotékových podniků, kde platil drahé panáky mladičkým blondýnkám v upnutých džínách a ,,víc než zdrávo“ odhalených výstřizích. Laskal je po šíji, hladil po medově zlatých vlasech nebo po plochých bříškách. Mě naopak laskat přestal.

,,Podívej se na sebe do zrcadla, ty krávo, jak vypadáš. Ty tvoje vrásky, jak tahací harmoniky! Potřebovala bys je vyžehlit!“

Sprostě mi nadával a urážel mě. Nikdo se nemohl divit, že jsem mu dala v noci do pití látku vyvinutou v našich laboratořích. Stačilo mu to párkrát přimíchat do panáka tulamorky a přinést až pod nos. Parchantovi jednomu. Když jsem to udělala asi pošesté nebo posedmé, vypadalo to jak ve špatném horroru. Začal chroptět, snažil se nadechnout, ale nešlo to. Vypadalo to, jako by dýchal pod igelitovým pytlíkem, jeho kůže se natahovala a hned svrašťovala jako guma, všimla jsem si, že má úplně suchý jazyk, který dostal najednou strukturu jako křížaly. Sliny mu vyschly jak chcíplému slimákovi. Začala mu směšně poskakovat prsa, přesně jako feťákům, co to přeženou s heroinem. Jeho bělmo zežloutlo a pak se zalilo krví. Potom upadl do kómatu. Byla to děsivá podívaná. Uvědomovala jsem si, že jsem mu asi odpálila mozek, ale bylo mi jasné, že znova naběhne. Zase té látky nebylo tolik. Prostě jsem ho restartovala. Netušila jsem, že všechny jeho systémy nenaběhnou správně. Chtěla jsem ho vlastně jen postrašit, aby si mě trochu víc vážil, ale vymklo se mi to z ruky. Nejvíc mě s odstupem času mrzí právě to, že jsem si mojí hondu musela nechat upravit. Přestala jsem jezdit do kanceláře a musela dělat práci z domova, abych se mohla starat o Roberta. A starala jsem se o něj pořádně, přesně jak by se staral on. Krmila jsem ho přesolenými míchanými vejci a dávala mu k žrádlu kočičí konzervy. Plíny jsem mu měnila jednou za tři dny a vždy před Alenkou, aby viděla, jak to mám těžký.

Zaparkovala jsem hondu před naší horskou chatou v Českosaském Švýcarsku. Díky posilovně, která mi pomohla zformovat kancelářskou prací ochablé svalstvo, se mi také podařilo jeho slabé tělo naložit z auta do vozíku. Kdyby byl v plné síle, tak bych si udělala kýlu a nebo hexenšus. Venku pořádně mrzlo. Zahrada byla pokrytá tlustou sněhovou peřinou a řada stromů měla polámané větve od silného větru a mokrého těžkého sněhu.

Posadila jsem ho před televizi a zatopila v krbu. Během chvilky byla na chatě krásná pohoda. Zvenčí byla slyšet pořádná fujavice a vevnitř praskal ohníček. Uvařila jsem si svařák a odešla na záchod. Pak jsem si udělala pohodu. Přišlo mi ale, že ten svařák chutná nějak divně, ale pít se dal. V televizi začali dávat pořad o historii žehlení. Podívala jsem se do Robertových skelných očí. Sice se nehýbal, ale vypadal jako by ho to zajímalo. Mě ta blbost zase naopak okamžitě uspala.

Probral mě zvláštní pocit. Ruce jsem měla natažené za sebe a přivázané k pelesti postele. Jednu nohu jsem měla omotanou prádelní šňůrou a také přivázanou, druhá byla volná. Ležela jsem v prvním patře naší chaty. V místnosti byla příšerná zima, protože nahoře topíme jen, když přijede návštěva. V ústech jsem měla roubík z utěrky. Zatraceně, jaktože jsem se nevzbudila? Nebyl ten svařák, co jsem pila nějakej divnej? Otevřeli se dveře do místnosti a dovnitř vstoupil můj manžel v mých bílých teplákách a tričku s nápisem Village People. Díval se na mě, z očí jsem mu četla obrovskou nenávist a jeho rozzuřený výraz vzteklého rotvajlera mi také na klidu nepřidal. Doktor Spoustal mě upozorňoval, že ochrnutí může být dočasné, protože neodhalil příčinu jeho stavu, ale mě to šlo jedním uchem tam a druhým ven.

Otevřel ústa, ale odhalil jen jazyk, který vypadal jak usušená stará hadí kůže. Jeho rty se začaly vláčně pohybovat, ale slova z nich nevycházela. Všimla jsem si, že stojí s obrovskou námahou. Chvílemi to vypadalo, že každou chvíli upadne. Nechápala jsem, jak se tam mohl dostat. Jak se zatraceně dostal z toho vozíku a jak to, že jsem svázaná. Musí bejt pod práškama proti bolesti, jinak by to nezvlád. Zatraceně, odpoledne jsem mu dala ten dryják, s kterým jsme chtěli rozdrtit na trhu ibalgin. Asi zabral.

Všimla jsem si, že v jedné ruce třímá delší kus prádelní šňůry. Snažila jsem se křičet, ale ozýval se jen tlumený sípot. Cítila jsem, jak mi hrubnou hlasivky a nepříjemný pocit v žaludku.

Rozešel se ke mně. Šel vláčným krokem jak zombie z klasických horrorů George Romera. I když jsem se tomu minulý týden smála, hráli totiž v noci v televizi Noc žijících mrtvých, pak ve skutečnosti mě ta pomalá chůze děsila mnohem víc než kdyby se pohyboval normální rychlostí. Veškerou svou energii jsem soustředila do volné neuvázané nohy, abych tomu parchantovi vyrazila jediným kopem všechny zuby. Blížil se. V hlavě mi hučela krev a najednou jsem do té nohy dostala příšernou křeč.

Jen to ne, pomyslela jsem si. Udělal rychlý pohyb, který jsem nečekala a doslova se zřítil k mojí noze. Vší silou jsem vykopla…

A netrefila se.

Volnou nohu relativně snadno přivázal. Dal jí do již připravené smyčky a obmotal kolem nohy postele. Rozbrečela jsem se zoufalstvím.

Začal se po mě plazit. Cítila jsem jeho tělo páchnoucí zatuchlou močí a třásla jsem se odporem. Věděla jsem, že kdybych se pozvracela, tak bych se ve svém roubíku udusila.

,,Ty hajzle, kéž bych tě tenkrát zardousila.“

Přitiskl hlavu na má prsa a schoulil se do klubíčka jako malé dítě. Najednou mi ho bylo trochu líto, ale za to, jak mě urážel a ponižoval jsem mu nemohla odpustit. Jako by to vycítil. Chytil mě za bradavky a začal je drtit mezi prsty. Zařvala jsem bolestí do roubíku. Vysápal se až k mé hlavě a začal se mi dívat zpříma do očí. Jeho pohled byl otřesný, zbavený veškeré lidskosti a inteligence. Otevřel ústa a ovanul mě jeho zkažený dech. Z jeho zubů zůstaly už jen zčernalé zkažené pahýly. Jeho ústní hygieně jsem se příliš nevěnovala.

Díval se na mě. Zkoumal mou pleť, zvědavě po ní přejížděl jazykem, bylo to odporné. Naklonil se k mému pravému uchu a slabým hlasem zašeptal:

,,Potřebuješ vy…žehlit…, ty krávo.“

Netušila jsem, co ten parchant má v úmyslu, ale muselo mu přeskočit. Vjemy z večerního televizního pořadu a dočasná paměť asi udělaly své. Věděla jsem, že si nepamatuje vůbec nic, ale na něco si asi vzpomněl.

Pomalu se ze mě odplazil tím svým příšerným pomalým trhavým pohybem. Klepala jsem se strachy a tušila, co bude následovat. Když se objevil ve dveřích se zapnutou žehličkou, z které se pářilo jak ze zuřícího funícího býka, začala jsem řvát do roubíku. Věděla jsem však, že mi to nebude nic platné.

Sundal mi pletené ponožky. Rozpálená žehlička začala přejíždět přes moje chodidla. Cítila jsem spálenou kůži a v jeho očích viděla nefalšovanou radost a soustředění. Na spálené kůži se začaly objevovat první puchýře, ta bolest nešla vydržet, omdlela jsem.

Probudila mě ohromná přílivová vlna bolesti na krku. To mi tam pomalými pohyby žehlil vrásky. Viděla jsem perfektně vyžehlené oblečení na svém těle a cítila tu nesnesitelnou bolest. Miliony bodů mého těla vysílaly zoufalé signály o bolesti a příšerný zápach byl prostě k nesnesení.

Ve dveřích jsem uviděla svojí stojící dceru Alču se svým přítelem. Naštěstí si holka vzpomněla na mámu. Díkybohu. Alča začala příšerně ječet a její přítel jen nevěřícně zíral na děsivé divadlo. Brzy pochopil, co se děje a vypojil žehličku ze sítě. Pak mučící nástroj opatrně vyjmul z ruky mého manžela, který se vůbec nebránil. Zíral před sebe dál svým nechápavým pohledem.

O 2 týdny později

Sedím na kolečkovém křesle v obývacím pokoji. Mám ovázané dlaně, které mám dokonale vyžehlené. Nemohu mluvit, protože mi vyžehlil i jazyk. Nemohu stát, protože mám dokonale vyžehlená chodidla. Alča nás posadila před sebe, takže se na sebe neustále díváme. Celodenní pohledy do očí ála Leoneovo Tenkrát na západě, je to frustrující a zvrhlé. Hned jak přijela záchranka, tak mého muže opět posadily do křesla, ale mám pocit, že už to jen hraje. Celé dny se na mě usmívá a zírá na mě tím svým skelným tupým pohledem, který znamená jediné:,,Užil jsem si to.“

Naštěstí je Alča pořád doma, ale když si odskočí třeba jen na chvilku, vidím ho, jak se začne nervózně škubat a začne rozevírat prstíčky, jako malé dítě. Přiznám se, že se modlím za jediné. Až půjde Alča večer s přítelem do kina, aby nebyl v televizi pořad o vrtačkách.
*6001* *19934*


376
n/a

| Předmět: RE: Žehlička - LichKingAnathema
30.08.19 16:18:24 | #312 (1)

Dekuji …


n/a
n/a
 #309 

| Předmět: Páteční bonus Š+G č.10
23.08.19 11:19:13 | #307

Jak jsem ochořel
Na lidské tělo číhá řada nebezpečí. Jednak jsou to nelítostné bakterie a dotěrné bacily, kroužící všude kolem nás, aniž by byly, potvůrky, vidět, dále pak člověka sužuje zledovatělý chodník, rychle jedoucí auto, vosa, zdánlivě klidná sopka, podající omítka, muchomůrka citrónová, moucha masařka a její věrná družka bleška - tulačka. Organismus se těmto nástrahám a neřádstvu brání, seč může. Člověk sám pak svému tělu pomáhá nepopulárními, leč nutnými úkony, mytím rukou, ranním cvičením, pobytem v přírodě a zeleninovou stravou. Někdy i sebelepší prevence selže. Jako onehdy u mne. Snad jsem své tělo ošidil o vitamíny či snad mi v krámku podala pekařka housku umolousanou rukou, jisté je, že jednoho dne jsem se probudil ne zcela ve své kůži. Pravda, 42,6 není žádná teplota, zvláště pro člověka, který má rád léto, ale fakt, že mi chvílemi netlouklo srdce, mě nutil k přemýšlení. Zkusil jsem tělu pomoci a nemoc zahnat ranním cvičením, ale nohy vypověděly poslušnost a také ruce nedokázaly dopravit nad hlavu činku, byť měla jen slabých 80 kg. A tak ke mně přišel poprvé v životě lékař.

Od prvého okamžiku, kdy vstoupil do mého pokoje, jsem k tomu člověku pojal nedůvěru. Vypadal tak mladě a byl oblečen bíle jako tenista - floutek. Nemínil jsem se s ním proto dlouho bavit a vyplázl jsem na něj drze jazyk. Netušil jsem však, že zná protihmat. Vrazil mi kávovou lžičku hluboko do krku, že mi nezbývalo, než řvát hlasitě "Á", z čehož měl zjevnou radost. Pomalu jsem rezignoval. Lékař si pak ještě vstrčil dvě gumové hadičky do uší a luxoval mi deset minut prsa. Když tuto práci dokončil, oznámil mé ženě, že musím do nemocnice. Manželka začala plakat štěstím. Ovšem na mé straně tolik radosti nebylo. Nemocnice nepatřila mezi divadla, která jsem hodlal tento týden navštívit. Snažil jsem se proto ukrýt pod prostěradlo, ale viděli mě dírou. Po kratším zápase s lapiduchy jsem se octl v autě. Jeli se mnou jako blázni. Jako by snad ani řidič nevěděl, že veze nemocného.

Nemocnice mě překvapila svou rozlehlostí. To je zase úplně něco jiného než můj přízemní baráček z vepřovicových cihel. Protekcí jsem získal ubytování téměř na samotce ve dvacetilůžkovém pokoji. A řeknu vám, nás pětatřicet nemocných se tam celkem pohodlně vešlo. Pravda, každý neměl svou deku, ale my s vysokou teplotou jsme ji stejně nepotřebovali. A tak jsem si žil na své židli spokojeně. Snad jídla mohlo být trochu více. Zvláště pro nás, kteří jsme chtěli posílat něco domů na přilepšenou. Ještě, že jsme měli na pokoji čtyři zlomeniny, které nebyly z nejrychlejších. Než přihopsaly ke stolu, byla z jejich porce již vždy odebrána daň. Některé zlomeniny to nesly těžce a žalovaly lékařům, ale když jsme jim v noci pokropili sádru vodou a ony mohly začít s léčením znovu, přestaly rázem donášet a posílaly si pro jídlo do bufetu. Však si také užily mých posměšků.

Neděle byla pak ve znamení návštěv. Oholili jsme se, sestry přestlaly postele a židle a my začali vyhlížet své příbuzné a známé. Pravda u mne zůstalo vždy jen při vyhlížení, nepočítám-li prodavače novin a agenta s náhrobky, který ovšem přicházel spíše za obchodem než za mnou. Zato soused Klikoš si na samotu namohl stěžovat. Když se do místnosti vhrnulo jeho šestnáct dětí a během návštěvy se narodilo sedmnácté, měly se zlomeniny co ohánět, aby uhájily místo k sezení. Já měl to štěstí, že jsem byl u Klikoše v přízni. Když ho minulý týden pronásledovala sestřička s injekcí, nastavil jsem jí nohu, takže zachráněný Klikoš mohl nakazit vzteklinou další pacienty, kteří se mu nelíbili. Sotva návštěvy odešly, vrhli jsme se s Klikošem na zlomeniny a prošacovali jim kapsy a noční stolky. Marně ti chlapi ukrývali lahůdky pod sádrou. Klikošův hmat byl zvláště vyvinutý. Skutečně, tento můj nový přítel se v životě vyznal. Tak například za geniální považuji jeho nápad chodit se dívat na televizi na oční oddělení, neboť tam bylo před obrazovkou stále volno. Byli jsme proto rádi, že z nemocnice půjdeme s Klikošem v jeden den. Mé teploty opadly a také Klikoš neštěkal a už tři neděle nikoho nepokousal. Večer před odchodem jsme ještě naposledy prošacovali zlomeniny a šli rychle spát, abychom si ukrátili čekání na svobodu. Na tuto noc však ani já, ani Klikoš do smrti nezapomeneme. Úderem dvanácté se v ruhu místnosti vztyčilo šest postav. Byly to zlomeniny. Už týden ty potvory simulovali dále nemoc, aby se nám mohli pomstít. Zmlátily nás dokonale. Nyní ležíme s Klikošem na jejich bývalých postelích a skoro všechny údy máme v sádře. A já jen čekám, co Klikoš vymyslí, aby nám spolupacienti nechávali trochu více jídla. Zatím neříká nic, ani když ho šacují.


376
n/a

| Předmět: Charles Baudelaire - Špatný mnich …
22.08.19 11:31:50 | #306

Ve starých klášterech veliké holé stěny
zdobily obrazy o pravdě svatých knih.
Tím jejich strohý chlad byl teple prozářený
a zbožnou duši hřát si o ně mohl mnich.

Když setbou Kristovou svět byl už oplodněný,
nejeden kazatel z těch dnes již nečtených
kostnici míval za svůj azyl vyvolený,
kde prostým slovem smrt velebil v příslovích.

Má duše je ten hrob a já v ní špatným mnichem,
jenž věčnost bydlí tu a prodírá se tichem.
Nic nezahřeje ho v těch nehostinných zdích.

Kdy z podívané na svou bídu skličující
stvořím - já líný mnich - to, o čem bych
směl říci:
hle dílo ruky mé a láska očí mých?!


376
n/a

| Předmět: Stroj 9 - Tomasz Czarny
21.08.19 13:08:57 | #305

Stroj byl obrovský. Zdálky připomínal kombajn anebo pluh, jenže kombajn ani pluh nemají gigantický tlustý vrták a dvě roury připomínající ty z hovnocucu. Nemají ani velké kovové kontejnery podobné obrovitánským konvím na mléko.
Stroj byl vším, co měli. Držel je při životě. Co to ale bylo za život... Neustálé vrtání na hřbitovech, jen aby doplnili zásoby. A zásoby rychle ubývaly. I hřbitovy jednou dojdou anebo... co se stane, když se stroj rozbije? Bude Maxmilián schopen ho opravit? Najdou náhradní součástky? A pokud ne, co pak? Povím ti, co pak, maličká. Pak umřeme, pomyslela si.
Nákaza v nečekaném tempu zdecimovala lidstvo na celém světě. Nevěděla, kolik jich zůstalo na živu, vděčili za to pouze jakémusi genu, který chorobě zabránil zničit jejich imunitní systém. Ale jaká radost, když neustále museli vrtat, pořád byli unaveni, špinaví a osamocení. S veškerým úsilím se starali o stroj, udržovali jej a opečovávali, jak se jen dalo, ale Katia si byla jistá, že jednoho dne se i tak přístroj sloužící k získávání potravy prostě opotřebuje. A pak – je známo co. Mohli by kopat ručně, ale nesnesla by tu chuť a smrad neupravené potraviny. Proto se o stroj č. 9 starali ze všech sil, nejednou dokonce více, než sami o sebe. A teď ještě podzim. Podzim, podzim, podzim a podzim. Vždy tuto roční dobu milovala, ale od té doby, co panovala neustále, ji upřímně nenáviděla.
V okruhu mnoha kilometrů nebyl nikdo. Byli odsouzeni sami na sebe, ať už to chtěli nebo ne. Bylo by lepší mít na koho promluvit, o někoho se opřít, než neustále vést ten nesmyslný boj o samotě. A Maxmilián nebyl tak špatný. Mohla dopadnout mnohem hůř. Dokonce se měli rádi.
Wrocław připomínal vymřelou pustinu. Ale i přesto, že okolo nebyli žádní lidé, se město nijak výrazně neodlišovalo od toho, v němž se narodili. Jejich současný život se omezoval na kroužení po nekropolích a těžení potravy, pokud to, co dobývali ze země, je možné nazývat potravou.
Maxmilián byl idealista. Byl neustále přesvědčen, že se jim podaří přežít. Nebylo důležité v jakém stavu, nebylo důležité, za jakou cenu, jen přežít. Katia byla jeho naprostým opakem. Žila, protože žila, ale kdyby měla zítra zemřít, nevzbudilo by to v ní žádný velký odpor. Pokud to zvládnou, fajn, pokud nezvládnou... bude to těžké.
Dojeli ke hřbitovu.
„Otevřeš bránu?“ zeptal se muž.
„Nemám ani nejmenší chuť...“
„Katio!“
„Už jdu, neboj se.“
Žena vystoupila z kabiny a přešla ke hřbitovní bráně. Uchopila křídla a rozevřela je.
„Hotovo, jeď.“
Maxmilián nasměroval stroj k první aleji, zastavil před náhrobky a vypnul motor.
„Vypadají přiměřeně. Izabela Kamińska, zemřela v roce 2008, Tadeusz Kamiński, zemřelý v roce 2005. Nepřežila žalem.“
„Fakt směšné.“
„Mluvil jsem úplně vážně, Kat. Připrav vrták.“
Katia přešla ke stroji a zmáčkla tlačítko startující proceduru. Obrovský vrták se vysunul z podvozku stroje a usadil se pod náhrobky.
„Začni,“ řekl Maxmilián.
Zmáčkla tlačítko „start“. Vrták se začal točit a pronikat půdou. Při pohledu na něj ucítila obrovskou chuť zapálit si cigaretu.
Maxmilián vylezl z kabiny a sundal černé plastové roury. Hodil je nedaleko místa, kde probíhal vrt.
„Jako, kurva, v McDonaldu,“ zasmála se dívka.
„Musíme se více starat o stroj. Je naším být či nebýt, vždyť víš, Kat.“
„Ano, vím. Stroj tohle, stroj tamto, Bůh-stroj, stroj nejdůležitější na světě.“
„A není to tak?“
„A co se stane, když se stroj pokazí? No co?“
„Zkusím ho opravit, však víš.“
Vrták se zastavil. Maxmilián přistoupil blíže, aby výkop prohlédl.
„Je to OK, zmáčkni „back“.“
Udělala to. Vrták se stáhl a pak schoval uvnitř stroje. Maxmilián vzal roury a hodil je do díry.
„Pusť to.“
Katia zmáčkla knoflík. Uslyšeli, jak stroj saje něco z hloubi země a roury se začaly hýbat. Po několika minutách bylo po všem.
„Je prostřeno,“ řekl Maxmilián.
Vytáhl z kabiny dva vojenské ešusy, přešel s nimi ke kontejnerům a otevřel kohoutek. Vyletěla z něj hnědá, páchnoucí, hustá tekutina.
„Já to, kurva, nezvládnu, Maxi.“
„Dej pokoj, vysvětloval jsem ti to několikrát, musíš jíst. Jsi čím dál slabší, vypadáš špatně.“
„Zato ty jsi jak Romeo... víš?“
Katia si zacpala nos a upila jeden lok. Začala se dusit. Maxmilián měl dojem, že se každým okamžikem pozvrací. Sám úpěnlivě pohlédl na svůj pokrm, zhluboka se nadechl a ešus do sebe vyklopil.
Katia po každém jídle musela být sama. Odcházela tak daleko, aby ji Maxmilián neviděl. Věděla, že si myslí, že tam zvrací, ale ona jen plakala.
Takhle vypadal každý jejich den. Rozhovory o ničem a jezení mrtvých. Nejednou se cítila, jako by v sobě měla všechny ty existence, děti, muže, ženy. Stroj měl v sobě moc a sílu, sílu života. Drtič, čerpadlo, sání, vrták.
Často se zamýšlela, zda kromě nich přežil ještě někdo. A dokonce i kdyby tomu tak bylo, zda by jim to něco dalo? Nemohla přestat myslet na to, co bude zítra, za pár dní, za týden, zda se dočkají následujícího týdne. Měla také dost takovéhoto života, boje o každou hodinu, každý den, každý východ slunce...
Maxovi nic neříkala, ale po každém pití té odporné břečky se cítila špatně. A nejhorší bylo to, že ne fyzicky, i když žaludek metal kozelce a měla dojem, že hnije zevnitř. Měla dojem, že to něco ničí její psychiku a způsobuje silnou neurózu a deprese. Přelom nastal, když leželi pod holým nebem zabalení do deky. Katia hleděla na hvězdy a tiše štkala, zatímco Max spal spánkem tvrdým jako kámen. Cítila, jak něco pomalu začíná roztahovat její tvář a v hlavě se jí rozlehl šelest a zvuky, které se za okamžik přeměnili v hlasy. Vyděsila se k smrti. Zešílela jsem, nakonec jsem zešílela. Má hlava to nevydržela... Ave Maria! Ale to nebyla pravda.
S jejím tělem se začalo dít něco mnohem horšího. Její víčka se začala třepotat jako záclony v prázdném pokoji s otevřeným oknem během neobvykle větrné noci. Panenky očí se jí protočily až bylo vidět jen bělmo. Trvalo to snad jen chvilku a pak se všechno uklidnilo.
„Maminko, proč jsi mě snědla?“
Katia zaslechla ve své hlavě hlas malého dítěte. Byla to dívenka, mohla mít osm, možná deset let. Napadlo ji, že to už je konec. Má halucinace, je v nějakém amoku, stádiu divné nemoci.
„Jak, že jsem tě snědla, kdo, kurva, jsi?“ zeptala se zlostně a pohlédla na Maxmiliána, který spal vedle. Bála se, že ho vzbudí.
„No snědla jsi mně. Snědla jsi nás všechny. Jak jsi mohla, maminko?“
Hlas se ozval znovu. Byl dokonce milý a melodický, současně však v něm bylo cosi zlověstného, děsivého.
„Nejsem tvá matka. Kdo jsi?“
„Jsem tvé výčitky svědomí, jsem součtem všech duší a těl, které jsi snědla. Teď přišel čas na tebe, mamčo...“
Katiným tělem otřáslo zachvění. Co když se nezbláznila? Co pak? Co když je to nějaký démon, zlostný bůžek, kterého probudili a rozzlobili během nějaké návštěvy na hřbitově? Nevěděla, co je horší.
„Dívej se...“ řeklo to něco.
Deka se sama stáhla z dívčina těla, aby se jí za chvilku zvedlo triko a odhalilo její nahé tělo.
„Dívej!“ rozkázal hlas.
I přesto, že byla tma, Katia v měsíčním světle bez problému viděla své břicho. Očekávala nejhorší. Nejprve ucítila podivné mravenčení v žaludku, ale za chvíli ji zachvátily křeče, jako by měla za chvíli porodit.
„Kurva! Co to je?“ zeptala se marně.
Maxmilián stále spal, ale už se začal nepokojně vrtět. Kůže kolem dívčina pupku se začala vlnit a za chvilku Katia pod ní zahlédla různé divné tvary a pohyby.
„Ježíííííš... ne...“
Na břiše se začal rýsovat výraznější tvar. Byla to hlava, vlastně spíše hlavička.
„Uděláš to. Musíš to udělat, jinak ti nedáme pokoj,“ řeklo cosi z hloubi jejího břicha.
Žena se zahleděla na podivnou výduť pod kůží, byla si jistá, že zešílela.
„Co? Co mám udělat?“
„Uvidíš. Budeš vědět...“
*

Stroj se brzy pokazil. Poškození podlehl pravděpodobně mlýnek nebo pumpa, ale Max to neuměl spravit. Nejprve se vyděsil, pak ho popadl zběsilý vztek, nakonec se objevila deprese, přímo temné zoufalství. Během chvilky se pohádali. Smutnila po něm. Ty hlasy... ty... bytosti...
Samota na ni brzy začala doléhat. Nejhorší byly noci. A vzpomínky na to, co udělala. To ty hlasy mi přikázaly to udělat, to ty hlasy.
Jedné noci, kdy Max poklidně spal, vzala z krabice na nářadí sekeru a prudkým úderem mu prostě rozštípla lebku jako skořápku vlašského ořechu.
Zasazovala rány jen tak naslepo, slyšela praskání lámaných kostí. Krev byla všude, měla dojem, že jí nasákla veškerá hlína kolem. Pokrm, strava, něco, co je možné cítit pod zuby a pokousat, bílkovina. Velký hlad. Jídlo. Aniž by se nějak dlouho zamýšlela, dál jej drtila na malé kousky. Když došla k závěru, že je uspokojena, přestala a rozdělala oheň. Je možné třást se hladem? Jako narkoman na absťáku? Ano. Je to možné.
„Omlouvám se, miláčku, tak moc se omlouvám. Přikázali mi to. Musela jsem si vybrat. Omlouvám se.“
Maxovy končetiny se pekly nad ohněm a Katia se s čímsi nepopsatelným a děsivým v očích procházela kolem ohně.
„Najíme se, nakonec se najíme, miláčku. Těší mě, že tě nesu v sobě,“ řekla, když se plácala po břiše.
Po chvíli pod dlaní ucítila známý tvar.
„I mě těší, mámo,“ odpovědělo.
Když po delší době z Maxmiliánova těla nezůstalo nic, co by mohla sníst, s pobavením zjistila, že pumpa i sací ventil fungují normálně... nemusela se již o nic starat, rozhodně ne o jídlo. A měla nové přátele. Měla ji.


376
n/a

| Předmět: Jiří Karásek ze Lvovic - sonety ze…
20.08.19 10:53:26 | #303

Rozklad

Štít sluneční se v brunátný kov taví,
žár jeho v chorobném se dusí vzduchu,
jenž houstne zsinalý a popelavý
nad krajem plným vápenného puchu.

Vše spáleno: i sytá zeleň trávy,
již štětec Jara stříkl v dálné strže,
písek ostrý, jenž teď do únavy
tak tvrdě v rytmu kročejů mých vrže.

A zápach hniloby je cítit všude,
své jedy rozkladné Zmar na vše lije,
slunce uhnívá tak divně rudé...
V mých žilách krev se odpařuje žhavá,
a tělo slábnouc konec agonie
a konec všeho, všeho očekává.

Narkózy

Trav hořká zeleň zbledla v bělost chorou,
barevné květy uschly v tón jak ze skla.
Po prudkých žárech slunce záře lesklá
mdle prosvitá jak kryta vápna korou

na nebi, které smytou modří plane.
A těžký vzduch pln miasmů a puchu
se třese v nudě ulic prázdných ruchu,
v něž žár jak rudých pecí líně vane.

Je mrtvo všude. Na okenních sklech,
jež modře plají, v tvrdých záchvěvech
much bzukot víří dlouze, rozechvěle.
A omámen a mdlý a v narkózách
na mozku oheň, na rtech hořký prach
a tíhu, tíhu cítím v celém těle...

Nemoc

Dnes naposled skla oken západ zalil
zahořklým smutkem fialových par.
Z nich hořkost v duši zbyla. Prudký žár
bolavé hrdlo sežehl a spálil.

Noc. Zrak tmou zalitý, že zmírám, sním
v mdlé předtuše již příští agonie.
Hlas hodin tvrdě do tmy slité bije,
jež zvířena zní zvukem kovovým.

Teď došly... Mrtvá na vše padá tíha
jak z cínu. Smrt se hnula, která číhá,
a těžkost kroků vláčí ke mně tmou...
A rdousí mě. Zvuk poslední sluch chytá:
krev zkažená to syčí v žíly vlitá,
jež v zprahlém mase scvrkají a schnou.

Japonerie

Ó kraji, k jehož břehu toužně vížem
své fantazie jachtu zbloudilou,
mé duše misku, v které barvy schnou,
zkrop vlahou mokrou rozstříkaných pižem.

Ať třených tuší měkce slité vůně
s tou fantastikou draků šklebivých,
jež ryjí drápy v porcelánů sníh,
v mou mysl splynou, po barvách jež stůně.

Jen barvy, vůně, tam, kde prší stíny
kam padá popel nudy, šediviny
a soumraku svit kalně zsinalý!
jen barvy, které výskají a hoří,
ať tekou v duši s kouzlem cizích moří,
ať v požár barevný ji zapálí!


376
n/a

| Předmět: RE: Jiří Karásek ze Lvovic - sonety ze…
20.08.19 14:00:13 | #304 (1)

Horečka

Il fauche autour de la maison.
Maeterlinck

V sen horký ohně do červena lehly.
Jak vlažný popel prší citů prach.
A všechno směšuje se v kalný nach.
A v tělo jak by bodly tvrdé jehly.

Teď jak by ostrý mráz se v tělo vtáh.
A horko zas. A hořko. Vír to stálý.
A rány jitří se a rány pálí.
A mrtvo. Dusno. Ztuhlo v temnotách.

Teď nervy chvějí se, tak tence v noční tiš.
Jsou jemné housle, na něž nápěv smrti
si Nemoc hraje... Zvuk, jenž ticho drtí.
Teď rytmů tíha boří se z tmy, z nízka.
To zdola. Odraz pochodní sem blýská.
Skla oken třesou se... to Příchod již!

Příšerná loď

V neznámých mořích neznámých zemí
na mrtvých vodách hluboký klid:
v zsinalém nebi měsíční štít
bez lesku, bez barvy, smutný a němý.

Veliký koráb, s plachtami všemi
černými stářím, přestal se chvít
na mrtvých vodách, začíná hnít -
dlouho tu, dlouho již, smutný a němý!

V kajutách slyšet zdušený škyt,
nejasné stíny palubou chodí,
děsno a příšerno po celé lodi.
Náhrobní lampa, měsíční štít
vápenně v tváře zelené plaje
lodníkům zlákaným v Neznáma kraje.

Kalný západ

Jak trosky zčernalé ze spáleného vraku
v klín moře vmetené, jež krví ostrou víří,
v hořící karmíny, v jichž tónech západ hýří,
kles smutek bizarních a roztříštěných mraků.

A v jeden akvarel skvrn rozteklých teď splývá
krev s černí spálenou a karmín s línou šedí,
a slunce vyrudlé jak plátek staré mědi
se kalné, morózní a znavené v kraj dívá.

Zvon zvuků kovový a tvrdý táhle, dlouze
v pláň mrtvou, v sítinách kde žabí checht zní pouze,
jak vzduchem utuhlým a zhuštěným se vleče.
Šeď těžké únavy se slévá v tempu líném
v mou duši chorobnou a otrávenou spleenem,
proud barev špinavých tak zvolna do ní teče...

Noční sonet

Za noci příšerné, kdy náhle v tmách
zvon Úzkosti děs bije mrtvý, siný,
jenž v celý kraj se schvívá, na poplach,
co měsíc rozlitý je v tvrdé stíny,

kdy v chodbách vítr kvílí jako štván
a zmlká, jak by únava ho zhnětla,
má duše vstává, černý sakristán,
by v minulosti hrobkách zžehla světla.

Za všechny zemřelé, jichž stíny vtřásly
se v Duši noci, která v nářcích zní,
mši vzpomínek čtu tichou, smuteční.
I za ty všechny, kteří právě zhasli
v zákoutí nemocnic, kde ftizikové mrou
a v ňadra kostnatá pěst ryjí vyzáblou.


376
n/a
 #303 

| Předmět: Charles Baudelaire - Hrobka prokletého…
19.08.19 15:25:05 | #300

Jestliže jedné noci stinné
kýs křesťan, bližní láskou jat,
kdes za zdí, v bídné rozvalině,
tvé chlubné tělo pohřbí snad,

když cudné hvězdy sotva svítí,
s očima skoro pod víčky,
obloží pavouk hrob svou sítí
a zmije svými vajíčky.

A rok pak budeš bez pomoci
nad kletou hlavou slýchat v noci
vyjící vlky bědovat,

čarodějnice hlady kvílet,
oplzlé starce chtíčem šílet
a zloduchy kout pikle svád.


376
n/a

| Předmět: Páteční bonus Š+G č.5
16.08.19 15:21:03 | #299

376
n/a

| Předmět: Páteční Š+G č.9
16.08.19 10:47:52 | #298

Jak jsem byl medákem
Mé výsledky ve škole dávaly tušit, že nebudu právě filozofem. V době, kdy můj stejně starý bratranec Bedřich skládal maturitu, zápolil jsem já s triky malé násobilky, jsa pevně rozhodnut již tento rok opustit 4. třídu pomocné školy a vykročit do života, abych si vydělal nějaké peníze. Bylo jich už třeba. Kuřivo se netrhá na louce a do děvčat je třeba také občas vrazit pár korun. Zvláště když nezabere chytrost a ony, hloupé, se dívají po těle, které jsem já, bohužel, neměl právě lákavé. Konečně 30. června jsem s trochou protekce držel v ruce list, který potvrzoval součtem 10 x 5 jest 50, že jsem ukončil základní školní vzdělání. I ředitel školy byl šťasten, že se mě zbavil, bylo mu trapné, že je mladší než já. Zato dějepisec byl zklamán, neboť ztratil pamětníka položení základního kamene školy. Ale já jsem se na nikoho neohlížel. 22 let vzdělání na čtyři třídy mi úplně stačilo. A začal jsem se zajímat o nějaké zaměstnání. Rodiče mi sehnali místo přidavače na stavbě, ale to nebylo nic pro mne. Výplata byla jen dvakrát do měsíce a co chvíli padala na nohu cihla či dům. Vydržel jsem tam sotva 10 let a sháněl si místo sám. "0 něčem bych věděl," povídá jednou hostinský, "ale musel bys po tom rychle skočit." "Sem s tím, " řekl jsem, "záleží mi na tom." A položil jsem na tácek jakoby nic 400 korun zálohy. Hospodský se ke mně naklonil a špitl, že obec hledá medáka. "Díky," vykřikl jsem, "beru to!" Mnul jsem si ruce radostí. "Budu medákem!" Čistá práce se včelami se mi bude líbit a při troše chytrosti, které mám nazbyt, i med načerno odprodám. Druhý den jsem klepal na úřadě. Avízo z hospody bylo správné. Přijali mě hned, Bylo vidět, že hospodský držel toto místo v tajnosti pro spolehlivého člověka, který má rád včely, protože místo medáka bylo prý volné už tři roky. "A kdo se po tu dobu staral o včelky?" vyhrkl jsem se zájmem. "0 včelky?" Úředník se nechápavě podíval na kolegu. "Jen ho nech," poklepal si na čelo ten muž, "takové medáky potřebujeme." "Děkuji," řekl jsem, šťasten, že ocenili můj zájem o práci.

Ten den jsem dostal nové pracovní šaty celé z gumy, zřejmě proto, aby žihadlo neproniklo na kost, a plynovou masku – což se mi zdálo chytré, neboť ochrání tvář před včelami lépe než kukla. A hned jsem dostal první pracovní příkaz. "Zítra ráno přijdete na náměstí!" V 7.00 jsem tam stál. Masku nasazenou, uniformu připjatou páskem k tělu a rozhlížel se, kdo pro mne přijde. Asi po dvaceti minutách jsem se dočkal. Pod mýma nohama se ozvalo temné dunění a křik. Uskočil jsem stranou. Víko kanálu, na kterém jsem stál, se nadzdvihlo a vylezl muž v navlas stejné uniformě, jako byla moje. "Ty jsi ten novej?" prohodil ke mně. Přitáhl jsem si masku těsněji, protože z jeho šatů šla nepříjemná vůně i přes filtr. "Ano, jsem nový medák, kolego. Kde jsou úly?" "Co, úly? To je povedené," zasmál se ten tchoř. "Jsem rád, že na to jdeš s humorem. Budeš ho potřebovat. Tady máš nářadí, za hodinu se vrátím. Jdu na melouch. U Macáků potřebují vybrat žumpu," a odešel. Pomyslel jsem si: Že se nestydí. On, medák, opatrovník včel, dělá takovou nečistou práci. Podíval jsem se na kbelík, do kterého se zřejmě stáčel med. Byl zanedbaný až hanba. To asi taky používá k melouchům, pomyslel jsem si s hněvem. Běžel jsem domů. Já jim ukážu, jak se dělá medařina! Soda, kartáč, horká voda a za chvíli se kbelík leskl novotou. Vrátil jsem se na náměstí. Parťák už na mne čekal. "Dobře že jdeš, dneska už nebudeme dělat nic, mám práci. U Kačerů prosakuje ze stáje." Šel jsem domů, rozhodnut, že půjde-li to takhle dál, toho chlapa udám. Kamarádství půjde stranou.

Druhý den v 7.00 jsem opět stál na náměstí. "Jestli dnes nepůjdeme posloužit včelám, udělám hlášení na výboru," říkal jsem si. V 7.30 přijel parťák s voznicí. "Nasedej, jedeme stáčet," houkl na mne. "Konečně ochutnám med," zaradoval jsem se. Za vesnicí u zahradnictví parťák zastavil. "Napusť vaničku a zazvoň, ať jedeme dál," poručil mi. "Tady mají objednaný med?" podivil jsem se. "Ano, berou ho denně," chechtal se parťák. Připravil jsem vymydlený kbelík a parťák otevřel kohout. Hustá tekutina odporného zápachu se řinula z nádrže a pleskala o džber. "Co to vezem?" vykřikl jsem, téměř se zalykaje. "Med," řval smíchy kamarád. "Nasaď si masku, když ti nevoní." "Zase melouch!" rozrušil jsem se. "Já si špiním kýbl na med!" Vylil jsem to na zem, parťákovi pod nohy, kopl do voznice a zvolal: "Pošpinil jsi čest medáckého řemesla. Pro peníze rozvážíš trus a výkaly. Na tuhle práci si najděte nějakého blbce. Dneškem končím!" Svlékl jsem na místě uniformu a jen tak v trenýrkách běžel za hostinským. "Nebyl by nějaký tip na práci?" a vsunul mu do dlaně poslední úspory – 300 Kčs. "Potřebují někoho ke včelám," pravil výčepní. "To nechci, jsou tam špatní lidé." Zalistoval v umouněném zápisníku: "Pak by tu byl potřeba ras. I dva." Zamyslel jsem se – ras, i dva, ano, beru to místo. Už odmalička jsem chtěl být tělocvikářem. Vyběhl jsem z hospody a prozpěvoval si: raz-dva, raz-dva, raz-dva ...


376
n/a

| Předmět: Osamělí
15.08.19 12:25:57 | #297

Nehybná noc
Mráz:
Za okny sníh
Poutník a dech.

Na cestě sám
Sám:
Na druhý břeh
Poutník a smrt.

Tíží tě samota,
když se rozední,
poutá tě zármutek
v pravém poledni.
Pálí tě rány slz,
co jdou po lících,
když je noc
a další kříž
v zahradě mrtvých
zasvítí.
Poprvé,
zas a zas,
potřetí,
prokletí:

Zlatavý lán
Žár:
Nad ženci jas
Pak záblesk a mrak.

Chladivý déšť
Proud:
Ostrovy střech
Zoufalý pláč.

Tíží tě samota,
když se rozední,
poutá tě zármutek
v pravém poledni.
Pálí tě rány slz,
Co jdou po lících,
když je noc
a další kříž
v zahradě mrtvých
zasvítí.
Poprvé,
zas a zas,
potřetí,
prokletí:


376
n/a

| Předmět: Bytosti
14.08.19 10:17:25 | #296

Luna stříbrná, co září,
stádo koní spoutaných.
Temné bytosti se hlásí,
tlučou ve tvých pokojích.
Vyhaslé jsou oči andělů
a průvod nekončí.
Věčné otázky se jasní
a divoký vítr útočí.

Bohu dej i příchod dešťů,
i stopy historie zná.
Utajený výkřik noci,
bytosti na křídlech letí k nám.
Zklamaná je duše,
hledá klíče k tajemství.
Stačí odhalení jinotaje
a příchod bytostí.

Bytosti z XIII.století.
co přicházejí k nám,
přicházejí k nám!

V koutě krovů ve zdech města,
v šeru tvého svědomí,
v mlze tancující stíny,
tváře temných bytostí.
Bílé masky, černý samet,
temná hvězda ohlásí
těžkou kovadlinu času
a příchod bytostí.

Bytosti z XIII.století.
co přicházejí k nám,
přicházejí k nám!


376
n/a