Rozcestník >> Náboženství a filosofie >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství a filosofie
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 162413x
Příspěvků:
9337

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #10100

Zobrazit vše


| Předmět: RE: Dvě diskuze, dva saloony?
17.10.20 02:45:04 | #10100
Reakce na příspěvek #10099

*421*
Těch pohádek o stvoření je hodně a to jsou jen ty, které se dodnes zachovaly. Zapomenuto jich bylo asi mnohonásobné množství.


187
n/a
 #10099 

| Předmět: RE: RE: Dvě diskuze, dva saloony?
17.10.20 22:58:02 | #10124 (1)

Škoda že se tenhle příběh Stvoření tady nelíbil. Tenhle jediný se pokouší řešit problém rozporu stáří světa stvořeného před 5000 lety a mnohem vyšími hodnotami zjištěnými vědou.
Klikni sem na YouTube odkaz: FSM - verze stvoření

Božský FSM to stvořil za pár dní, před 5000 roky - a pak strávil až 100 let tím, že svět musel kvůli vědcům dokonale kamuflovat (dát mu patinu), aby vše vypadalo daleko starší, než ve skutečnosti bylo. On navíc musí mít hacknuté všechny i současné systémy zpracování informací, aby ta data mohl falšovat online.
Vznik FSM má blízký vztah ke kreacionismu a inteligentnímu designu takže to není zcela mimo téma..
Představa dvou salónů Limonádového Joe a dvou diskuzí věrců-bezvěrců taky nezaujala...


7
n/a
 #10100 

| Předmět: RE: RE: RE: Dvě diskuze, dva saloony?
17.10.20 23:23:17 | #10125 (2)

ale ano, ale ty tu zkoušíš přesvědčovat přesvědčené

mě coby ateistu tvé příspěvky pobaví a souhlasně nad nimi přikyvuji a věřícího tohle nezvyklá ,tím sem si jist


85
n/a
 #10124 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: Dvě diskuze, dva…
18.10.20 02:33:30 | #10127 (3)

A Jaká je vlastně motivace těch (nefantických - což jsou možná všichni) ateistů psát si s těmi věřícími (včetně těch polo-fanatických)?

Asi ani v jednom bodě nikdy nikoho nepřesvědčili; sem nahlodaní křesťani v roli věřících asi nelezou, myslím na obě tyhle fóra. Sem asi lezou nezlomně přesvědčení věřící s potřebou buď upevňovat a zkoušet pod palbou nepřátel svoji víru. Nebo s potřebou získat na svou stranu nové duše?

Ale někteří ti nahlodaní křesťani sem možná přece jen lezou, a sice oblečeni za ateisty, koketují s možností odklonit se od toho všeho - a trénují si tu "jaké by to bylo" - tu kritiku až popření a přesvědčování druhých i sebe, že normální = bez Boha.

To jsou mé spekulace - máte někdo lepší vysvětlení?

Přece běžný člověk - jak ONI říkají "ateista" - nemá potřebu přesvědčovat křesťany, ať nevěří hloupostem.

Já vůbec nemyslím, že bych mohl někoho z nich přesvědčit byť jen v jediném bodě.
Moje motivace je ta, že bych je rád pochopil: Já jsem se - řekněme, dostal - do rodiny (s komunitou) s takovýmhle "postižením" a jednak je nechápu a druhak cítím, že s nimi nejde o takových základních věcech vůbec mluvit. V tom oni mají "jasno" a soustředí se na svoje "detailní" témata mezi sebou.

No a tady jsem si chtěl zkusit, jestli a jak se dá s věřícíma debatovat, vyšel jsem jim vstříct až do pozic hraničících s religiozitou (Antropický princip, směrem k něčemu, co se dá desinterpretací přetavit v Kreacionizmus a dále) - viz můj příspěvek #14955 a #15015, ... no, moc to nefungovalo

Ale co mají za motivaci ostatní?


7
n/a
 #10125 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Dvě diskuze, dva…
18.10.20 09:27:09 | #10135 (4)

nic zásasdního bych za tím neviděl - prostě tohle jsou kecálkovská fora a motivací je prostě pouhá potřeba si (virtuálně) pokecat - někdo se našel v politických tématech,jiný v náboženských ... mou prvotní motivací bylo že jsem chtěl vědět co kdy jednotlivé věřící přesvědčilo k víře ,jestli za tím bylo něco jiného než pouhé uvěření toho co se píše v Bibli


85
n/a
 #10127 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Dvě diskuze, dva…
18.10.20 11:54:32 | #10142 (4)

Svým způsobem si na těchto fórech můžeš pokecat, nakonec jde o takové základní filosofické otázky, nad kterými se může zamýšlet každý z nás. Trochu si tříbíš názory, poznáš myšlenky ostatních. Taky mě zajímají důvody, proč někdo věří a jak moc. Já navíc jsem učil dějepis(občas ještě učím) a na tyto otázky nad některým učivem vznikaly diskuse s žáky a studenty. Je dobré mít dobré argumenty pro ty, kteří si svůj názor teprve tvoří.


94
n/a
 #10127 

| Předmět: RE: RE: RE: Dvě diskuze, dva saloony?
18.10.20 03:00:09 | #10128 (2)

Představa dvou salónů Limonádového Joe a dvou diskuzí věrců-bezvěrců taky nezaujala...

Ale zaujala, ale nereagoval jsem původně, páč si nejsem jistý, jestli autor tohoto porovnání řadí ateisty do salonu trigger wisky, který je současně bordelem a doupětem neřesti, nebo do kolaloka salónu, který má podobu kostela umocněného armádou spásy.

Jako ateista bych v Stetson city asi zahynul žízní, nebyla-li tam třetí hospoda, páč bych nevlez do žádného z těchto dvou salónů.

Jako mladý mladík jsem dostal do ruky Brdečkova Limonádníka ve formě rodokapsu (dávno, pradávno před jeho zfilměním)... a moc mě nenadchl a tak jsem ho ani nedočetl. Film se mi naopak líbí moc a moc, jak po dramaturgické stránce, tak po herecké stránce. Oceňuji vtipnost a humorné nadsázky.


187
n/a
 #10124