Rozcestník >> Náboženství a filosofie >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství a filosofie
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 166156x
Příspěvků:
9360

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #10125

Zobrazit vše

| Předmět: RE: RE: RE: Dvě diskuze, dva saloony?
17.10.20 23:23:17 | #10125
Reakce na příspěvek #10124

ale ano, ale ty tu zkoušíš přesvědčovat přesvědčené

mě coby ateistu tvé příspěvky pobaví a souhlasně nad nimi přikyvuji a věřícího tohle nezvyklá ,tím sem si jist


85
n/a
 #10124 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: Dvě diskuze, dva…
18.10.20 02:33:30 | #10127 (1)

A Jaká je vlastně motivace těch (nefantických - což jsou možná všichni) ateistů psát si s těmi věřícími (včetně těch polo-fanatických)?

Asi ani v jednom bodě nikdy nikoho nepřesvědčili; sem nahlodaní křesťani v roli věřících asi nelezou, myslím na obě tyhle fóra. Sem asi lezou nezlomně přesvědčení věřící s potřebou buď upevňovat a zkoušet pod palbou nepřátel svoji víru. Nebo s potřebou získat na svou stranu nové duše?

Ale někteří ti nahlodaní křesťani sem možná přece jen lezou, a sice oblečeni za ateisty, koketují s možností odklonit se od toho všeho - a trénují si tu "jaké by to bylo" - tu kritiku až popření a přesvědčování druhých i sebe, že normální = bez Boha.

To jsou mé spekulace - máte někdo lepší vysvětlení?

Přece běžný člověk - jak ONI říkají "ateista" - nemá potřebu přesvědčovat křesťany, ať nevěří hloupostem.

Já vůbec nemyslím, že bych mohl někoho z nich přesvědčit byť jen v jediném bodě.
Moje motivace je ta, že bych je rád pochopil: Já jsem se - řekněme, dostal - do rodiny (s komunitou) s takovýmhle "postižením" a jednak je nechápu a druhak cítím, že s nimi nejde o takových základních věcech vůbec mluvit. V tom oni mají "jasno" a soustředí se na svoje "detailní" témata mezi sebou.

No a tady jsem si chtěl zkusit, jestli a jak se dá s věřícíma debatovat, vyšel jsem jim vstříct až do pozic hraničících s religiozitou (Antropický princip, směrem k něčemu, co se dá desinterpretací přetavit v Kreacionizmus a dále) - viz můj příspěvek #14955 a #15015, ... no, moc to nefungovalo

Ale co mají za motivaci ostatní?


7
n/a
 #10125 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Dvě diskuze, dva…
18.10.20 09:27:09 | #10135 (2)

nic zásasdního bych za tím neviděl - prostě tohle jsou kecálkovská fora a motivací je prostě pouhá potřeba si (virtuálně) pokecat - někdo se našel v politických tématech,jiný v náboženských ... mou prvotní motivací bylo že jsem chtěl vědět co kdy jednotlivé věřící přesvědčilo k víře ,jestli za tím bylo něco jiného než pouhé uvěření toho co se píše v Bibli


85
n/a
 #10127 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Dvě diskuze, dva…
18.10.20 11:54:32 | #10142 (2)

Svým způsobem si na těchto fórech můžeš pokecat, nakonec jde o takové základní filosofické otázky, nad kterými se může zamýšlet každý z nás. Trochu si tříbíš názory, poznáš myšlenky ostatních. Taky mě zajímají důvody, proč někdo věří a jak moc. Já navíc jsem učil dějepis(občas ještě učím) a na tyto otázky nad některým učivem vznikaly diskuse s žáky a studenty. Je dobré mít dobré argumenty pro ty, kteří si svůj názor teprve tvoří.


94
n/a
 #10127