Rozcestník >> Náboženství a filosofie >> Římskokatolická církev (ŘKC)

Informace

Název: Římskokatolická církev (ŘKC)
Kategorie: Náboženství a filosofie
Založil: visitor77
Správci: visitor77
Založeno: 13.01.2020 16:25
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 16596x
Příspěvků:
686

Toto téma sledují:


Předmět diskuze: Římskokatolická církev (ŘKC) - Římskokatolická církev (ŘKC/Latinská/Západní, asi 1,14 mld členů), běžně označováná jako katolická (všeobecná, univerzální) církev, je největší ze 24 autonomních katolických církví. Ostatních 23 katolických církví (asi 80 mil členů) jsou "východní katolické církve" s ŘKC sjednoceny ve věrouce, mravouce a papežství. ŘKC je největší křesťanskou církví (vice jako polovina všech křesťanů) a největší náboženskou organizací na světě. Společenství s římským biskupem/papežem, Kristovým zástupcem a nástupcem ap. Petra, jemuž Kristus předal pastýřskou moc, spojuje všechny katolické církve a tvoří Ř(KC), nebo „katolická“ (z řec. “katholikos” -„všeobecná“ nebo „univerzální“), tedy otevřená všem lidem z celého světa bez ohledu na jejich původ, rasu, národnost, etnikum, vzdělání, či postavení. https://cs.wikipedia.org/wiki/Katolick%C3%A1_c%C3%ADrkev....... Otázky: proč Ř(KC)? V čem se liší od ostatních křesťanských církví? Může být spása mimo církev? - Provokace a ataky ŘKC (i v smyslu domnělé pedofilie, apod.) tu nemají místo...
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #1354

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
11.09.20 14:26:14 | #1354
Reakce na příspěvek #1346

A co se týče Božího jména, nemůžu ti k tomu neříct, že jsi s tím už nemožný. Vidíš, já jsem s v pohodě s oběma tvary, a kdyby se objevila nějakádalší alternativa, tak prostě nevadí. Důležitá je vážnost vůči Božímu jménu.


n/a
n/a
 #1346 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
12.09.20 09:18:53 | #1416 (1)

Takže ešte raz:
Jméno Boha  „Jehova(h)“ (Jsem,ktorý jsem) má pôvod u židovských masoretov. Masoreti byli znalci Bible kteří v 6. až 10. století n.l. sepisovali ústně podané texty, které se týkaly Bible. Prací masoretů bylo přepisování hebrejského textu Bible a zapsat i správnou vokalizaci a přízvuky, které byly původně tvořeny 22 souhláskami.

  • „Jehova(h)“ bol spopularizovaný v anglickej hovorovej reči Williamom Tyndaleom (1494-1536), ako aj ďalšími „pionieskymi“ protestantskými prekladmi, napr. v ženevskej Bibli (Geneva Bible/r. 1560). „Jehova(h)“ rozšíril v protestantizme hlavne Luther (16. st.),
  • „Jehova(h)“ vznikol umele transliteráciou z hebr. JHVH (יהוה) + vokalizáciou (vložením samohlások „e, o, a“  z „Adonai“ do anglického názvu Yahve(h) (jeho výslovnosti) - Ya/(je)-H(o)U(a)H - 50 rokov pred King James Version (1611).

Pozn.:
Adonai (hebr. אדני/אדוני, = „moji páni“ - tzv. majestátny plurál) je oslovenie Boha v Starom zákone. Po babylonskom zajatí Židia nesmeli vysloviť meno Boha Jahve, preto aj pri čítaní Bible vždy vyslovovali namiesto mena Jahve(h) Adonaj.


n/a
n/a
 #1354