Buď doma, nos roušku #chranimtebe - https://chranimtebe.cz/ Když nemusíte, nechoďte ven, když musíte, vemte si roušku. Pokuď roušku nemáte, můžete si ji zkusit ušít - Návod ZDE nebo na výše uvedeném odkazu.
Pokud nemáte možnost si roušku ušít, můžete zkusit jeden z těchto návodů - Rouška z trička nebo Rouška z jednorázových ručníků
Buďme k sobě ohleduplní a nepodceňujme situaci, společně to zvládneme.

Rozcestník >> Náboženství a filosofie >> Svědkové Jehovovi

Informace

Název: Svědkové Jehovovi
Kategorie: Náboženství a filosofie
Založil: abuka
Správci: abuka , margo
Založeno: 10.01.2020 12:41
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 117301x
Příspěvků:
17820

Toto téma sledují:


Předmět diskuze: Svědkové Jehovovi - Na co byste se ptali jinde, když se můžete zeptat přímo "u zdroje" ? Za svědky Jehovovy tu jsou ABUKA a MARGO.
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

| Předmět: otázka na tělo
13.01.20 20:22:14 | #211

Zdravím zdejší svědky Margo a Abuca a zeptám se:
Proč myslíte, že vás, svědky Jehovovy, většina lidí považuje za sektu? Nemyslím ani tak vaši křesťanskou konkurenci, tam se není čemu divit, ale mám na mysli spíše širokou veřejnost nebo to zabudované obecné povědomí. Obecně platí, že když se řekne "jehovista", vyvstávají člověku na mysli hlavně negativní konotace spojené právě s náboženským sektářstvím a lidé se tak vůči vám staví apriori odmítavě, pokud je oslovíte. Zajímá mě to spíš z lidského hlediska, jak se vám žije s tím, že vás lidé takto vnímají, a jestli s tím společenským stereotypem něco děláte.


33
n/a

| Předmět: RE: otázka na tělo
13.01.20 21:19:42 | #223 (1)

Tak kde bych začala, Badriko? Asi popořídku. Ptáš se:
Proč myslíte, že vás, svědky Jehovovy, většina lidí považuje za sektu?
Jo, tak to já nevím. Za minulého režimu jsme cíleně byli zhora opřádáni různými záhadnostmi a tajemnostmi, asi protoo, aby se lidi odradili od kontaktu s námi. Pro vládní moc jsme byli nežádoucí proto, že jsme narušovali socialistické nadšení.Nechodili jsme k volbám, nevstupovali do partaje, odmítali vojenskou službu, neuctívali komunistické "svaté" a "svátosti", nebaštili evoluční teorii apod. (co na tom, že jsme jinak žili spořádaně, poctivě, a plnili si ostatní občanské povinnosti). To je přece dobrá taktika opříst nás tajemnema udělat z nás nebezpečnou sektu, o níž se říká, např. že pořádáme orgie, měníme si partnery, svým nepohodlým členům pošleme černou známku a pak je ubodáme v tunelu, odevzdáváme "sektě" podstatnou část své výplaty, snažíme se o navrácení majetku maloburžoazii, hjsme američtí špióni, pořádáme seance, na nichž obětujeme děti..., no ještě hodně by toho bylo. Pak stačilo, aby příslušník StB objel obec a přeptal se na nás, jestli jsme s někým nemluvili o Bohu a nedávali někomu naši literaturu, no, a už polovina obce nevěděla, jestli nás vůbec pozdravit. A o to tehdy šlo. O co jdem v dněešní "svobodné" době, netuším. Ale to by ses mohla zeptat ostatních diskutníků tady. *33018*


n/a
n/a
 #211 

| Předmět: RE: RE: otázka na tělo
13.01.20 21:25:31 | #224 (2)

Je v tom i hodně stádnosti.
Jsou lidé, kteří nás znají osobně, jako sousedy, spolupracovníky, spolužáky atd., a vědí, co jsme zač. Když ale takový soused bude sedět s chlapy v hospodě, a budou se tam spřádat všelijaké nesmysly o nás, myslíš, že řekne "já je znám, a tohle není pravda"?
Možná tak jeden z deseti. Těch devět ostatních bude přikyvovat.


n/a
n/a
 #223 

| Předmět: RE: RE: otázka na tělo
13.01.20 22:12:02 | #249 (2)

Nemyslím dobu socialismu, mám namysli současnou dobu. Ta se s tou minulou nedá srovnávat, protože dnes vás nikdo nediskriminuje. Diskriminovat vás může jenom ten veřejný obraz, který o vás panuje - a ten si přece budujete sami a jak bude vypadat, máte do značné míry ve svých rukách.
Já si nemyslím, že byste byli sekta v tom smyslu, že jste společensky nebezpeční, spíš v tom, že se ze společnosti organizovaně vydělujete, že se uzavíráte, že se odmítáte podílet na tom, aby byla lepší. Že člověk, aby se mohl stát svědkem, tak se musí taky vydělit a zpřetrhat všechny ostatní vazby, postoje a názory, i kdyby pro něj byly přínosné. Zajímá mě to, protože se mě to trochu dotýká. Moje kamarádka se také před několika lety stala jehovistkou, a když se potkáme na ulici, sklopí hlavu a dělá, že už neexistuju. Jako bych ji měla znovu nakazit světem, od kterého se odstřihla. Nám pár jiných věřících přátel, a nikdo z nich se takto nechová. Třeba vy působíte docela vstřícně, ale třeba jste výjimky nebo se tak chováte schválně...


33
n/a
 #223 

| Předmět: RE: RE: RE: otázka na tělo
13.01.20 23:07:30 | #253 (3)

Ten socialismus jsem uvedla proto, že názory na nás přetrvávají z té doby - tehdy se utvářel ten veřejný obraz.

Možná by ses divila, že i ta diskriminace leckde pokračuje. Sama jsem náznaky zažila ještě nedávno ve dvou zaměstnáních.

Jestli se někdo uzavírá společnosti, tak to nebudopu svědkové Jehovovi. Naopak jsme společnosti otevření, mluvíme s lidmi všude možně, pěstujeme sousedské a příbuzenské vztahy, naše učení je veřejně přístupné na našem portálu a literaturu máme pro každého, i na shromáždění může kdokoli přijít. Jak že se odmítáme podílet na zlepšení společnosti? Snažíme se žít poctivě a tím, že lidi učíme o Bohu, šíříme pozitivní vlastnosti a hodnoty a dobré vztahy mezi lidmi. Čím jiným se dá zlepšit společnost? Účastí na volbách třeba? To si asi nemyslíš ani ty, viď?

Svědek vůbec nemusí zpřetrhat vazby. Kde tě tohle učili? Svědek má naopak vztahy utužovat. Jej, jak já jsem se jen jako svědek například naučila vycházet s tchyní, být k ní laskavá. Pečujeme o nevěřící rodiče, a ne z povinnosti, ale proto, že je máme rádi. Nikdo z blízkých příbuzných není svědkem Jehovovým, ale vztahy máme hezké. A mají to takhle snad všichni ve sboru.

Postoje a názory svědek Jehovův samozřejmě mění tak, jak poznává Boha a Písmo. Ale to není tak, že mu to někdo nadiktuje, ale tak, že si to zamiluje. Tedy aspoň já jsem Bibli přímo hltala, když jsem ji začala poznávat. Stala jsem se svědkem Jehovovým proto, že jsem si to přála, že jsem přilnula k pravdám, které jsem se z Bible dozvěděla. Postoje přece člověk mění či vybrušuje po celý život. A ty, které jsem získávala z Božího slova, byly pro mě nanejvýš přínosné.

Nechováme se tak schválně, Proč jako bychom to měli dělat? Nevím, co bylo mezi tebou a tvojí kamarádkou, ale to se mi nezdá, že by se ti začala vyhýbat proto, že by se stala svědkem Jehovovým. Neznám ze svého okolí svědků nikoho, kdo by něco takového dělal.


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 01:28:23 | #256 (3)

SJ jsou nepopulární nejvíc pro chození po domech. A zákaz transfuzí krve pro své členy. Vícekrát se stalo ,že dotyčný SJ zemřel že nedostali krev ,proto jsou veřejností považováni za sektu. Jejich děti jsou ve stálém ohrožení smrtí, pokud by bylo po jejich a zákony by jim to dovolili.


-80
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 10:11:02 | #261 (4)

Ano, i tyhle katastrofické scénáře mezi lidmi kolují a jsou přijímány velmi ochotně.
Je to běžný sociologický jev.


n/a
n/a
 #256 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 10:49:48 | #268 (3)

První křesťané taky nebyli moc v oblibě kvůli svojí kazatelské činnosti, viď? A zdaleka nejemn kvůli ní. A aby to bylo dost odstrašující, tak se k tomu ještě něco přibásnilo... Stejně jako dneska. Nebo uměl bys vysvětlit, proč byli nenívidění a pronásledovaní první křesťané? Byli stejně nenáviděníhodní jako my dnes?


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 10:56:38 | #269 (3)

prví kresťania boli rímsko-katolíci (včetne cirkevných otcov), členovia rímsko-katolíckej cirkvi (hoci v 1. st. ešte distribuovaní v Pavlových cirkvách od Jeruzalema po Rím - ktoré sa však už v 1. st. zjednotili do jednej rímskokatolíckej cirkvi)...a dnešní členovia RKC majú tú istú (apoštolskú) vieru...


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 11:36:36 | #276 (4)

Jen tak namátkou, visitore:
Jaké rituály a roucha převzala ŘKC od prvních křesťanů?


n/a
n/a
 #269 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 11:28:18 | #272 (3)

Ale to snad ne, Visitore. *16757* Katolíci snad ne. *3199* A že by měli stejnou víru? V čem se katolíci shodují s prvními křesťany, prosím? Mohl bys dát nějaký příklad?


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 11:53:45 | #280 (3)

Margo:
"Nechováme se tak schválně, Proč jako bychom to měli dělat?"
To je přece běžná PR praxe předstírat vstřícnost a otevřenost, aby byl zákazník zranitelnější a snadněji nám uvěřil. Už jsem se s tím setkala například u mormonů, kteří oslovují lidi přímo na ulici. Působí, že se chtějí jenom podělit o svou radost, ale spíš si myslím, že chtějí získat nové věřící. Já tomu nedůvěřuji, protože dělit se o radost je něco spontánního, co se nedá plánovat a organizovat. před časem jsem se dala do řeči s lidma od vás, co rozdávají časopisy, protože mě zajímá, co se vlastně děje s mou kamarádkou. Byl to takový spíš mechanický rozhovor o zkaženém světě a Jehovovi, ze kterého jsem si nic moc nevzala, protože z těch lidí ke mě nic nevyzařovalo. Přišlo mi to takové strojené, neupřímné: přišlo mi divné, jak může někdo svědčit o Bohu a nesršet přitom nadšením nebo se nerozplakat nebo... nevím, bylo to takové samozřejmé, bezduché, neosobní... Možná už tam stáli dlouho a měli toho za ten den dost, pak ale takové svědčení ztrácí smysl.


33
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 12:05:30 | #283 (4)

Badriko, to je věc názoru, jaký postoj je důvěryhodnější.
Znám několik členů různých letničních církví, kteří se při zmínce o Bohu přepnou do "nadšeného módu", vznesou se metr nad chodník a s rozzářeným obličejem tě nepustí ke slovu. Tomu zase nevěřím já.
My se i u stojánků snažíme působit nevtíravě a civilně.
Možná, že tvůj zážitek opravdu způsobila únava nebo rutina. To se může stát, nejsme "na péro" jako budík.
Mimochodem, i apoštol Pavel měl určitý problém s komunikací. Říkalo se o něm, že jeho dopisy jsou silné, zatímco živý projev nic moc.


n/a
n/a
 #280 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 12:10:52 | #285 (4)

To máš tak, Badriko: kdyby sršeli nadšení, či se dokonce rozplakali, možná bys teď psala, jak byli afektovaní, neupřímní, a předváděli se. Zažila jsem takové svědectví od lidí z jiných církví, měla jsem pocit, že se v tranzu vznášejí někde u stropu. Nebylo to příjemné. Věcnost byla nahražena euforií, které jsem nakonec nevěřila. Možná budeš ráda i ze zjištění, že tvoje kamarádka je pořád normálním člověkem, který se možná jen zlepšil ve svých vlastnostech a změnil nějaké zvyklosti, a nevyšiluje někde v nějakém transu.


n/a
n/a
 #280 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na…
14.01.20 12:17:13 | #287 (3)

vierouka a mravouka všetkých rímskych katolíkov je od prvých kresťanov (od počiatku kreťanstva) dodnes podstatne rovnaká, potvrdzujú to všetci cirkevní otcovia äapoštolskí i poapoštolskí)...ich viera bola/je rovnaká ako moja viera, v ničom sa nelíšime )len žijeme v inom prostredí)...to, že vám vaši vedoucí (NSSJ/VRO) tvrdia iné, to je váš problém...


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka…
14.01.20 12:19:43 | #290 (4)

Já bych ráda srovnání s tím, co o prvnch křesťanech píše Bible. Neuměl bys napsat něco v tom smyslu, že třeba "my děláme to a to přesně tak, jako to psal apoštol Pavel nebo jako to říkal Ježíš..."?


n/a
n/a
 #287 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka…
14.01.20 12:27:01 | #294 (4)

To musí být skutečně uklidňující, když církevní otcové potvrdili, že církevní otcové mají pravdu. *2*
Co třeba Písmo?
Jen tak namátkou:
Kde Ježíš prohlásil, že je součástí nějaké Trojice?
Kde apoštol Pavel píše o očistci, a kde varuje před věčným trápením v pekle?
Kolik kněží sloužilo v prvních sborech?
Visitore, že ty nás jen tak zkoušíš? *21979*


n/a
n/a
 #287 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 12:29:37 | #296 (5)
*19831*

n/a
n/a
 #294 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na…
14.01.20 12:42:16 | #303 (3)

už prví kresťania slávili v katakombách eucharistiu (verili prítomnosť živého Krista v chlebe) , lámali chlieb a dávali ho učastníkom spoločenstva, modlili sa, spievali oslavné piesne - oslavovali Boha i Krista (vieme to od apoštolských cirkevných otcov, i z Písma)...to isté robí RKC v liturgickom slávení sv. omše, nič viac, nič menej...


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka…
14.01.20 12:46:18 | #305 (4)

Jistěže chápali symbolický význam přijímání chlebu a vína. *18328*
Ale že by to organizoval nějaký kněz, to jsem nikde v Písmu nečetl.


n/a
n/a
 #303 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na…
14.01.20 14:57:24 | #313 (3)

to akože rituály roucho je podstatné pre vieru? (tielen dodávajú slávnostný charakter, nei?) - hovoríme o viere, nie? - aj prví kresťania mali svoje rituály pri slávení lámania chleba v spoločenstve veriacich (napr. v katakombách, a príbytkoch, že...slávenie lámania chleba spolu s modlitbami a oslavnými piesňami je rituál, že...


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na…
14.01.20 16:50:45 | #334 (3)

No tak co se týče rouch, ta možná vyadají jako z prvního století. Být na nich dlouhé třásně, tak si tak nějak představuju farizeje... *6067*


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 18:57:29 | #357 (3)

nemusím vás presvedčovať, katolícka viera je viera prvých kresťanov, v ničom sa nelíši...táto viera sa prenášala katechézou v tradíciii...naopak, vy ste ju radikálne narušili, napr. v tom, že neuznávate eucharistiu(limaný chlieb živého Krista - a tá je práve nosný bod viery prvých kresťanov - všetci cirkevní otcovia potvrdzujú, že prví kresťania verili v živú prítomnosť Krista v lámanom chlebe. modlili sa ku Kristovi ako k Pánovi, Bohu - prečo tieto aspekty viery nemáte vo vašej viere?...


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 19:04:26 | #360 (4)

Protože rozumíme sybolice a významu onoho aktu.
Kde se v Bibli píše, že by první křesťané pili skutečnou Ježíšovu krev přeměněnou z vína a jedli jeho tělo přeměněné z chleba?


n/a
n/a
 #357 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 21:20:22 | #375 (3)

žiadny symbolický význam, ale skutočnú prítomnosť Krista v lámanom chlebe, cirkevní otcovia svedčia...


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 23:50:15 | #393 (3)

žiadny symbolický, to sú len vaše teorie, slová Písma sú jasné, a prví kresťania už mali od apoštolov katechézu o lámaní chleba a živej prítomnosti Krista v chlebe...


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: otázka na tělo
15.01.20 10:16:22 | #445 (3)

Na zlepšení společností se podílíme největším a nejlepším způsobem, zlepsujeme sami sebe a učíme tak i naše děti a všechny co chtějí....


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
15.01.20 15:59:12 | #485 (3)

Právě církevní otcové s Tebou nesouhlasí.....,


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
15.01.20 16:05:49 | #486 (3)

Je pravda, že podle některých překladů Bible Ježíšova slova zní: „Vezměte, jezte. To je mé tělo“ a „Pijte z něho všichni. Neboť to je má krev.“ (Matouš 26:26–28, Česká liturgická komise; Petrů) A řecké slovo e·stin΄, které je tvarem slovesa „být“, opravdu na prvním místě znamená „je“. Ale totéž sloveso může také mít význam „znamenat“. Je zajímavé, že v mnoha překladech Bible je toto sloveso často překládáno ve významu „znamenat“ nebo „představovat“.* To, jaký význam je v konkrétním případě nejvýstižnější, určuje kontext. Například u Matouše 12:7 je v mnoha překladech slovo e·stin΄ překládáno slovem „znamená“. V tomto verši čteme: „Kdybyste věděli, co znamená [řecky e·stin΄] ‚Milosrdenství chci, a ne oběť‘, neodsuzovali byste nevinné.“ (Česká liturgická komise; Petrů)

V tomto ohledu se mnozí uznávaní znalci Bible shodují na tom, že překlady, jež používají slovo „je“, přesně nevystihují myšlenku, kterou zde Ježíš vyjádřil. Například katolický teolog Jacques Dupont vzal v úvahu kulturní a společenské prostředí, v němž Ježíš žil, a došel k závěru, že „nejpřirozenějším překladem“ tohoto verše má být znění „To znamená mé tělo“ nebo „To představuje mé tělo“.


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
15.01.20 16:12:20 | #487 (3)

Tady may slovo JE řecký ESTIN, ktere Ježíš použil na chléb a víno. Chceš se gadatm že to rady taky má výzvám doslovně být?
Viz například Matouše 27:46; Lukáše 8:11; Galaťanům 4:24 v překladech České liturgické komise a Petrů.

Matouš 27:46
46περὶ About δὲ but τὴν the ἐνάτην ninth ὥραν hour ἐβόησεν called out ὁ the Ἰησοῦς Jesus φωνῇ to voice μεγάλῃ great λέγων saying ᾿Ελωί Eloi ἐλωί eloi λεμὰ lema σαβαχθανεί; sabachthani? τοῦτ’ this ἔστιν is Θεέ God μου of me θεέ God μου, of me, ἵνα in order that τί what με me ἐγκατέλιπες.


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
15.01.20 16:14:00 | #488 (3)

Tady máš také ESTIN:

Lukáš 8:11
11 To podobenství znamená: Semeno je Boží slovo.

JE SEMENO DOSLOVNĚ BOŽÍ SLOVO?


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
15.01.20 16:16:16 | #489 (3)

Tady máš take ESTIN a neznamená to, ze ty ženy jsou doslovne smlouvy:

Galaťanům 4:24

24 Má to symbolický význam: Ty ženy představují/jsou dvě smlouvy. První smlouva je z hory Sinaj+ a rodí děti do otroctví – to je Hagar.


n/a
n/a
 #249 

| Předmět: RE: otázka na tělo
13.01.20 21:29:41 | #227 (1)

Jinak co se týče té široké veřejnosti: Široká veřejnost podléhá stádnosti. A nejlepší prostředek k posílení její soudržnosti je najít jí společného nepřítele. Takže dneska třeba za všechno můžou migranti, komunisti a "jehovisti". Jo, jasně, zjednodušila jsem to. Ale takhle to ve společnosti prostě funguje. No a pak jsou tady lidi kolem nás, ti kteří nás znají: příbuzní, sousedi, kolegové, zákazníci apod. S takovými, kteří nás poznají blíže, to funguje jinak. Ti pro nás většinou mají ocenění, přátelí se s námi, mnozí projeví přání víc poznat naši víru. Prostě z nich spadne strach z toho tajemného, neznámého, nebezpečného, který třeba dřív měli v mysli.


n/a
n/a
 #211 

| Předmět: RE: RE: otázka na tělo
13.01.20 21:31:00 | #229 (2)

No, teď jsme s Abukou napsali něco podobného, nevadí, budeš to mít dvakrát. *33018*


n/a
n/a
 #227 

| Předmět: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 09:45:39 | #257 (2)

hmm, široká verejnosť má oči i uši, a i osobné skúsenosti...


n/a
n/a
 #227 

| Předmět: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 09:52:47 | #259 (3)

To jistě má, visitore.
Ty negativní a přikrášlené se šíří rychlostí světla, zatímco o těch pozitivních se moc nemluví, aby člověk nevypadal jako náš příznivec.
Ty jsi toho zářný příklad.


n/a
n/a
 #257 

| Předmět: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 11:29:46 | #273 (3)

Proč široká veřejnost odmítala a pronásledovala první křesťany? Ty na to máš odpověď?


n/a
n/a
 #257 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 12:17:47 | #288 (3)

čo majú spoločné SJ s prvými kresťanmi?


n/a
n/a
 #257 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 12:21:22 | #292 (4)

Co mají svědkové Jehovovi společného s prvními křesťany? No ty jsi na řadě, abys dal příklady, kde se shodují s prvními křesťany katolíci. Já ti pak udělám dlouhý výčet shod našich. OK?


n/a
n/a
 #288 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 12:46:09 | #304 (3)

skutočne veriaci katolíci (v Cirkvi) sa vo všetkom podobajú identifikujú s prvými kresťanmi, boli to po zjednotení Pavlových cirkví rímski katolíci, nie iné nerobíme...sú to moji pokrvní bratia v Kristu, z ktorých sme vyšli pôvodom v genealógii apoštolskej postupnosti....


n/a
n/a
 #257 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na…
14.01.20 12:48:28 | #307 (4)

To jsou jen patetické floskule, co nám sem sázíš, visitore.
Ještě stále jsi nám v Písmu neukázal alespoň jednoho kněze, který by v prvních sborech sloužil.


n/a
n/a
 #304 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na…
14.01.20 14:10:25 | #309 (4)

Napiš, Visitore, v čem konkrétně se podobají.


n/a
n/a
 #304 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka…
14.01.20 14:48:50 | #310 (3)

ve všem, vždy som o tom písal a píšem...


n/a
n/a
 #257 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 16:06:14 | #323 (4)

Takže žádný příklad toho "všeho" nemáš, jo? *19376*


n/a
n/a
 #310 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka…
14.01.20 14:52:26 | #311 (3)

pravda je pre niekoho floskule, lebo ju nechce prijať, hoci dejiny o tom svedčia...odp očiatku boli biskupi (Polykarp, Timotej a Titus, ako aj všetci apoštolskí a poapoštolskí cirkevní otcovia boli biskupi), ap. Pavel vysmenoval a vysväcoval bislupov...o co vám jde? (biskup = kňaz)...


n/a
n/a
 #257 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 16:07:22 | #324 (4)

Omyl, visitore.
Výraz biskup je počeštěný tvar slova "episkopos", které je příbuzné se slovesem e·pi·sko·peʹo, které znamená ‚pečlivě dávat pozor‘ (Heb 12:15), a s podstatným jménem e·pi·sko·peʹ, které znamená ‚prohlídka‘ (Lk 19:44, Int; 1Pe 2:12).
Takže nejpřesnější český ekvivalent je "dozorce", ať se ti to líbí nebo ne.
Naproti tomu řecký výraz pro kněze je "hieros", alespoň tuším. Oprav mě, pokud zní jinak.


n/a
n/a
 #311 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 16:13:52 | #325 (4)

Biskup = episkopos; označuje někoho, kdo je strážcem nebo dává na něco pozor. Základní myšlenkou obsaženou ve slově episkopos je ochraňující péče. Křesťanský dozorce je tedy člověk, který se stará o Boží stádo a pečuje o ně takovým způsobem, jako pastýř o doslovné ovce.

Kde jsi vzal, že biskup (episkopos) je kněz?


n/a
n/a
 #311 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 14:53:33 | #312 (3)

to predsavieme, 100x to už bolo na fórach už predebatované...


n/a
n/a
 #257 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 16:16:56 | #326 (3)

epiakopos = biskup, s jasným postavením a hierarchickou mocou v Cirkvi, s mocou danou mu od Krista/apoštolov, známou už do počiatku kresťanstva...tie slovné tanečky (i v češtine) sú k ničomu...


n/a
n/a
 #257 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 16:27:03 | #328 (4)

Ano, episkopos měl v křesťanských sborech jasně definované postavení.
Například zde:
(Skutky 20:17)
Z Miletu poslal do Efezu po starších cirkvi (presbyteros).

Mimo jiné jim tam řekl:
(20:28)
Dávajte pozor na seba a na celé stádo, v ktorom vás Svätý Duch ustanovil za biskupov (episkopos), aby ste pásli Božiu Cirkev, ktorú si získal vlastnou krvou.
Jeruzalémská Bible
Episkopos tedy byli vybraní ze starších mužů a byla na ně vložena větší odpovědnost v pastýřské práci.
Žádní kněží. *22705*


n/a
n/a
 #326 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 19:03:29 | #359 (3)

ale no, biskup má ďaleko širší biblický význam (s mocou v Cirkvi) už v prvých kresťanských storočiach - viete, my máme cirkevných otcov -biskupov už od apoštolov (napr. Polykarp, Ignác Antiochijský, Kliment Rímsky, Papias, a ďalší), takže vieme,čo vieme, oni majú rozsiahle diela o živote prvej cirkvi:-)


n/a
n/a
 #257 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka…
14.01.20 23:51:06 | #394 (3)

stále o tom píšem...nedávajte mi cyklické otázky, na ktoré je už odpovedané...


n/a
n/a
 #257 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 23:51:44 | #395 (3)

biskupi sú kňazi...


n/a
n/a
 #257 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
15.01.20 15:31:41 | #482 (3)

Mluvis za koho? Za celé lidstvo *


n/a
n/a
 #257 

| Předmět: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 11:33:07 | #275 (2)

Nemyslím, že by současná společnost svědky považovala za nepřátele. Většina jich nejspíš bude naprosto lhostejná a ozvou se, jen když jim nějak narušují bezpečnou zónu. To chození dům od domu je v dnešní době asi vnímáno mnohem citlivěj než dřív, a nemůžete za to vy, ale extrémně špatná pověst podomních prodejců. Lidé už nerozlišují, jestli prodáváte zázračné deky, energie nebo ideologii - budou vždycky brát jako útok na jejich důvěřivost. Zajímalo by mě, jestli se ten posun nějak odráží na efektivitě vaší kazatelské praxe. Jaké procento lidí je ochotno se s vámi dát dnes do řeči a kolik se jich nakonec "nechá přesvědčit"? (Jestli to tedy není tajné).


33
n/a
 #227 

| Předmět: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 11:47:31 | #278 (3)

To je různé, Badriko. U nás je to poměrně těžké, protože jsme ateistická země, Zajímavé je, že větší vzrůst byl za minulého režimu, kdy jsme byli zakázaní a pronásledovaní. V oblasti, kde žiju já, jsou lidi vesměs příjemní, i když málokdo z nich přijímá. Ale pár jich ve sboru přibývá, to zase jo. Abuka určitě zjistí, kolik lidí ročně se u nás dává pokřtít. *33018*


n/a
n/a
 #275 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 12:10:12 | #284 (4)

V loňském roce 254 pokřtěných. *3614*


n/a
n/a
 #278 

| Předmět: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 11:53:52 | #281 (3)

My se především snažíme hned na začátku se představit. Pokud si nás lidé spletou s podomními prodejci, je to buď chyba v komunikaci konkrétních svědků, nebo to i může být potměšilost oslovených. *33018*
Hlavně se snažíme nenarušovat tu bezpečnou zónu. Dnes je většina domů ve městech vybavena "kecafony" u vchodových dveří, takže vždy zvoníme tam. Nemělo by se stát, že svědek po rozhovoru požádá majetele, aby ho pustil do domu. Dřív se to dělalo, a z toho byly nepříjemné reakce ve stylu "kdo vás sem pustil".
Stejně tak u rodinných domků zvoníme u branky a nejdeme dál, i kdyby byla vrata dokořán. Pokud to někdo udělá, není to v pořádku.
Snaha je prostě "netlačit na pilu".
Dřív si lidé třeba vzali časopis, aby se nás zbavili, nebo přijali další návštěvu, kdy pak dělali, že nejsou doma.
Takže zůstávají ti, kteří mají zájem. V tomhle ohledu žádné statistika nejsou, už kvůli GDPR.


n/a
n/a
 #275 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 12:05:08 | #282 (4)

Nás si nedávno jedna paní spletla s obchodníky a velmi rázně nás odmítla. Bylo to ale z toho důvodu, že do "kecafonu" mluvila sestra z Ukrajiny, a tak přízvukem vyvolala dojem nějaké nekalé obchodnice. Já už jsem to nezachránila. No ale v momentě paní vykoukla z okna a povídaly jsme si hodně dlouho. Nakonec jsme se spřátelily a vyměnily si kontakty. *20832*


n/a
n/a
 #281 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 18:35:29 | #354 (3)

Jak to číslo vnímáte? Z vašeho emotikonu se zdá, že je to dobrý výsledek. Ale není to spíš slabý výsledek? Myslím to tak, že vaši kazatelé za rok (u nás) osloví statisíce lidí, ale jenom promile z toho počtu na to zareagují tak, že se stanou svědky. Čtu si teď články na vašich stránkách a zajímalo by mě, jaký bude osud těch, co vaše svědectví odmítli, když se píše, že jenom svědkové přežijí Armagedon?


33
n/a
 #275 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 19:12:28 | #362 (4)

Na to je dvojí pohled. Ze strany celého lidstva a vynaloženého času na hledání "ovcí" to možná přijde málo. Z naší strany, když se sejdeme třeba na mezinárodním sjezdu, to působí jako velké množství. Různé země mají silnější vzrůst v jiném časovém období, třeba taková Ukrajina po rozpadu SSSR přímo praskala ve švech, na bilická studia byly pořadníky. Bůh říká, že by chtěl, aby všichni dospěli k pokání a mohli být zachráněni, ale na druhou stranu je řečeno, že se tak nestane.


n/a
n/a
 #354 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
14.01.20 20:32:36 | #370 (3)

"Bůh říká, že by chtěl, aby všichni dospěli k pokání a mohli být zachráněni, ale na druhou stranu je řečeno, že se tak nestane."
Může se nesplnit to, co chce Bůh? Kdybyste vy byl Bůh, vy byste všechny nezachránil? Nejsou to všechno vlastně vaše děti, i když neposlušné? Co byste udělal třeba s buddhisty, kteří dodržují dharmu, nebo domorodci z džungle, kteří dodržují zákon džungle, protože nic jiného neznají? Proč jste i jim nedal evangelium, když jste poslal svého Syna mezi židy? Omlouvám se za ten styl, ale schválně si na to zkuste zodpovědět tak, abych vám třeba i já rozuměla.


33
n/a
 #275 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na…
14.01.20 21:27:13 | #376 (4)

Bůh dal lidem svobodnou vůli. Zrazují ho od začátku své existence. Přesto se snaží některé z nich přitrhnout k sobě. Zachránit všechny by ale znamenalo co? Že svět bude pokračovat tak, jak běžel dosud? Zachrání vrahy, aby mohli vraždit v jeho Království? Násilníky, aby mohli v jeho Království utiskovat mírné? Smilníky, aby se v jeho Království dopouštěli nemravnosti? Modláře, aby se v jeho Království dopouštěli spiritismu a uctívání model? V čem by to Boží kríálovství bylo jiné než dnešní svět?

Bůh nebude soudit podle svého zákona ty, kteří jehi zákon neznají:
Ří 1:14 Když lidé z jiných národů, kteří nemají zákon, přirozeně dělají to, co zákon vyžaduje, pak přestože zákon nemají, jsou zákonem sami sobě. 15 Je na nich vidět, že mají podstatu zákona vepsanou do srdce, a jako svědek slouží také jejich svědomí. Jejich myšlenky je obviňují, nebo naopak omlouvají. 16 V souladu s dobrou zprávou, kterou oznamuji, se to ukáže v den, kdy bude Bůh prostřednictvím Krista Ježíše soudit to, co lidé drželi v tajnosti.

Ale na druhé straně je psáno, že před koncem se bude kázat všude|:
Mat 24:14 A tato dobrá zpráva o Království se bude kázat po celé obydlené zemi na svědectví všem národům a potom přijde konec.


n/a
n/a
 #370 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka…
14.01.20 22:28:46 | #382 (3)

Nemůžu souhlasit hned s vaší první větou, "Bůh dal lidem svobodnou vůli. Zrazují ho od začátku své existence." Lidé nemají žádnou svobodnou vůli. Jejich vůli formuje prostředí, do jakého se narodí - do jakého JE BŮH NECHÁ NARODIT! Právě narozený člověk je jenom hromádka živočišných instinktů vydaná napospas výchově rodičů. Myslíte, že třináctiletý džihádista, který seodpálí někde v Karáčí, zrazuje svou svobodnou vůlí Boha? A jak může Boha zrazovat někdo, kdo ani neví, že Bůh existuje? Vy jste jako dítě věděla, že Bůh existuje? Já to třeba nevěděla, jenom jsem viděla, že někdo si myslí, že existuje a někdo jiný, že ne. A oba dva byli mnohem moudřejší než já, tak jsem se tím netrápila. Když mi auto přejelo kotě a já tři dny brečela, věděla jsem, že Bůh neexistuje, protože tomu mohl zabránit a říct mi, že to udělal pro mě, abych věděla, že je a že mu na mě záleží. Ale on to neudělal, to on mě vlastně zradil... Když mi umřela babička, přála jsem si, aby existoval, protože bych byla šťastná, kdyby někde dál existovala. Zasloužila by si to, i když v žádného Boha nevěřila.
Upřímně, je to naprosto zvrácená věta, že já zrazuji Boha tím, že nevěřím, že by lidé jako vy nebo vizitor77 představovali pravdu. Provizorní snad, ale rozhodně ne definitivní. To bych musela zradit svoje svědomí o kterém píšete dál. To je vlastně jediné, co mi dává smysl. Myslím si, že každý má podstatu zákona vepsanou do srdce a ve svědomí, bohužel ne všem je okolnostmi dáno, aby měli příležitost a čas si to uvědomit. Na to je svět už od počátku příliš krutý a nespravedlivý.
Máte o Bohu podivnou představu. Myslíte si, že Bohem zachráněný vrah bude mít nějaký důvod vraždit? Co se stane v nitru vrahů a nemravů, až zjistí, že Bůh opravdu existuje? Když nejenom zjistí, ale zakusí, že Bůh je Láska - něco, co v životě nezažili? Řeknu vám, že se modlím za to, aby se to stalo. Věřím, že když si něco takového můžu přát já, Bůh si to musí přát někonečněkrát víc... Já v takového Boha opravdu věřím, ne - jsem o něm přesvědčená, i když jsem o něm nikde nečetla. A jsem si jistá, že v tom přesvědčení nejsem sama.
Tohle jsem asi přepískla, je mi, jako bych si dala srdce na dlaň a ukázala vám ho. Asi si dám přestávku...


33
n/a
 #275 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 22:48:51 | #385 (4)

Tou svobodnou vůlí myslím něco jiného. Jako že Bůh nechal lidi rozhodovat se podle vlastní vůle - jestli ho budou respektovat, nebo nebudou. To nemá nic společného s tím, že lidi berou svobodu druhým. Bůh dal lidem k životu krásnou zahradu. Kdyby nezklamali, mohly se do té zahrady rodit všechny děti. Bůh nikomu nevybírá, kam se narodí.
Ano, to máš pravdu, Boha nemůže zrazovat někdo, kdo nevé, že Bůh existuje. Ale je přece na světě spousta lidí, kteří to vědí. A přece jednají proti němu.

Ne, nic jsi nepřepískla, já ti ve všem rozumím. Taky jsem prošla takovými úvahami. Asi to nejsilnější, co mě vždycky trápilo, byla nespravedlnost, která se ve světě děje. Já jsem z ní ale neobviňovala Boha, protože jsem v něho nevěřila. Když mi ti naši kamarádi řekli, že Bůh existuje a že se to dá dokázat, první moje myšlenka byla: "To by bylo dobře, protože to by existovala i spravedlnost!" A kvůli tomu jsem se začala lačně přesvědčovat, jestli téhle myšlence můžu věřit. Jenomže pak mě začaly napadat tyhle myšlenky, o kterých jsi psala ty.

A jak je to s těmi zkočinci? Bible říká, že budou vzkříšeni spravedliví i nespravedliví. Ti, co zemřeli, vykoupili svůj hřích smrtí. A pak asi zažijí to, o čem jsi psala: zjistí, že Bůh skutečně existuje, a budou se k tomu moct postavit. A já bych jim taky z celého srdce přála, aby se chtěli Bohu podřídit a dělat dobré a žít navěky.

Pravdu nepředstavujeme ani my, ani Visitor, pravdu představuje Boží slovo. Pro nás je v něm vždycky prostor pro omyl - nejsme dokonalí.


n/a
n/a
 #382 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
15.01.20 15:29:35 | #481 (3)

Pavla vyslýchaji zide:

Skutky 28:22
22 Ale rádi bychom slyšeli tvé názory, protože víme, že se proti této sektě všude mluví.“


n/a
n/a
 #275 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na tělo
15.01.20 15:35:29 | #483 (3)

Lidi mají slyšet výstrahu, ne být masovo obrácený, takový cíl he nereálný. Ja tak i Nové a kolik lidi se obrátilo? 0%. I promile 0.


n/a
n/a
 #275 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: otázka na…
15.01.20 15:55:27 | #484 (3)

Psal jsem jak Noe, tablet to přepsal, nikdo ho neuposlechl.


n/a
n/a
 #275 

| Předmět: RE: otázka na tělo
15.01.20 15:27:49 | #480 (1)

Také nekřesťané nazývali křesťany slovem „sekta“ nebo ‚sekta Nazarejců‘, protože je možná považovali za skupinu, která se odštěpila od judaismu.
Pavel:
Skutky 24:14
14 Ale přiznávám, že v souladu s učením, které označují za sektářské, sloužím Bohu svých praotců a věřím všemu, co se píše v Zákoně a Prorocích.


n/a
n/a
 #211 

| Předmět:
13.01.20 20:05:18 | #207

K zamyšlení:

Chodí v pravdě. (3. Jana 4, ppč.)

Někteří lidé v prvním století Ježíšovo učení sice přijali, ale za nějaký čas v pravdě chodit přestali. Uveďme si příklad. Ježíš jednou nasytil velký zástup lidí. Ti pak za ním přišli na druhou stranu Galilejského moře. Tam ale Ježíš řekl něco, co je vyděsilo: „Pokud nebudete jíst tělo Syna člověka a pít jeho krev, nemáte v sobě život.“ Místo aby se Ježíše zeptali, co tím myslel, řekli: „Tato řeč je otřesná; kdo jí může naslouchat?“ Vedlo to k tomu, že „mnozí z jeho učedníků odešli k věcem za sebou a již s ním nechodili“. (Jan 6:53–66) Je smutné, že i v dnešní době někteří křesťané pravdu opustili. Někomu vadilo to, co řekl či udělal nějaký známý bratr. Někdo se urazil, protože na základě Bible dostal radu. Jiní se vzdali pravdy proto, že se s nějakým křesťanem nesnesli. w18.11 9 ¶3–5


n/a
n/a

| Předmět: RE:
13.01.20 20:06:27 | #208 (1)

(3Ja 4)
Nic mi nedělá větší radost než to, když slyším, že moje děti žijí v pravdě.

(Jan 6:53–66)
Ježíš jim proto řekl: „Ujišťuji vás, že pokud nebudete jíst tělo Syna člověka a pít jeho krev, nezískáte život. 54 Kdo se živí mým tělem a pije mou krev, má věčný život a já ho vzkřísím v posledním dni. 55 Mé tělo je totiž pravý pokrm a má krev je pravý nápoj. 56 Kdo se živí mým tělem a pije mou krev, zůstává v jednotě se mnou a já v jednotě s ním. 57 Jako mě poslal živý Otec a žiji díky Otci, tak i ten, kdo se živí mnou, bude žít díky mně. 58 To je ten chléb, který sestoupil z nebe. Není to jako s chlebem, který vaši předkové jedli, a přesto zemřeli. Kdo se živí tímto chlebem, bude žít věčně.“ 59 To řekl, když vyučoval v synagoze v Kafarnaum. 60 Když to jeho učedníci slyšeli, mnozí z nich řekli: „Takové otřesné řeči! Kdo to má poslouchat?“ 61 Ježíš věděl, že jeho učedníci kvůli tomu reptají, a řekl jim: „Tohle vás pohoršuje? 62 Co teprve až uvidíte, jak Syn člověka vystupuje tam, kde byl předtím? 63 Je to duch, co dává život, tělo není k ničemu. Slova, která jsem vám říkal, pochází z ducha a dávají život. 64 Ale někteří z vás nevěří.“ Ježíš totiž od začátku věděl, kdo nevěří a kdo je ten, který ho zradí. 65 A dodal: „Proto jsem vám řekl, že ke mně nikdo nemůže přijít, pokud mu to neumožní Otec.“ 66 To byl důvod, proč se mnozí jeho učedníci vrátili k tomu, čemu se věnovali předtím, a už ho nenásledovali.


n/a
n/a
 #207 

| Předmět: RE:
13.01.20 20:34:26 | #212 (1)

"Někteří lidé v prvním století Ježíšovo učení sice přijali, ale za nějaký čas v pravdě chodit přestali. Je smutné, že i v dnešní době někteří křesťané pravdu opustili"...

  • konšpirujete, pravdu opustili v 19. st. SJ....kresťania pravdu (základné axiomy apoštolskej kresťanskej viery už od cirkevných otcov) neopustili...

n/a
n/a
 #207 

| Předmět: RE: RE:
13.01.20 21:33:04 | #231 (2)

Já si, Visitore, s dovolením myslím něco jiného. Že pravda byla církví katolickou opuštěna už v době jejího vzniku. *19831*


n/a
n/a
 #212 

| Předmět: RE: RE: RE:
14.01.20 12:47:01 | #306 (3)

to je konšpiračné a lživé tvrdenie...


n/a
n/a
 #231 

| Předmět: RE: RE: RE: RE:
18.01.20 14:40:44 | #1038 (3)

😂😂😂😂😂


n/a
n/a
 #231 

| Předmět: statut křesťana
13.01.20 19:53:45 | #203

Kolo lze nazvát kŕesťanem?(cirkevní otcové):

  • Cyprián (200 – 258) biskup v Kartágu, mučedník:
**„Ať je to kdokoliv a ať je jakýkoliv, není křesťanem, kdo není v Církvi Kristově."


  • Ignác (Antiochijský), 35 - 107, biskup v sýrskej Antiochii a mučeník.
List Magnesijským: 
„Ukazujme se hodnými jména, jakého se nám dostalo,...což se i vyplnilo nejprve v Sýrii, neboť v Antiochii byli učedníci nazváni křesťany v církvi, kterou založil Pavel a Petr."


  • Tertullian (155 -222), rímsky právnik, cirkevný otec a spisovateľ. V knize o cudnosti (De pudicitia): „Ovce, to je vlastně křesťan, a stádce Páně lid Církve, a dobrý pastýř, to je Kristus: a proto za křesťana nelze mít toho, kdo se odchýlil od stáda Církve."
  • Tertulián - v knize De praescriptione adversus haereticorum: „Jsou-li heretiky, nemohou být křesťany; to nemají od Krista, že sběhli se svého vyvolení a připouštějí jméno bludařů."

- kresťanom je podľa cirkevných otcov len veriaci v Krista v Cirkvi...


n/a
n/a

| Předmět: RE: statut křesťana
13.01.20 20:02:12 | #205 (1)

Kolo ne. *2527*


n/a
n/a
 #203 

| Předmět: RE: RE: statut křesťana
16.01.20 13:33:39 | #677 (2)

😂😂😂😂


n/a
n/a
 #205 

| Předmět: RE: statut křesťana
13.01.20 20:03:45 | #206 (1)

A teď Bibli, Visitore. *33018*


n/a
n/a
 #203 

| Předmět: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 20:38:21 | #213 (2)

včetko je v Bibli:
Mt 16, 18, 19...
Ef 3, 21
21 jemu samému buď sláva v církvi a v Kristu Ježíši po všecka pokolení na věky věků! Amen.
- Boh/Kristus nemá slávu bez Cirkvi...


n/a
n/a
 #206 

| Předmět: RE: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 20:44:17 | #214 (3)

Jerusalem Bible:
Ef 3, 21
21 jemu sláva v církvi a Kristu Ježíši po všechny doby a všechny věky! Amen.
21 glory be to him from generation to generation in the Church and in Christ Jesus for ever and ever. Amen.


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 21:09:16 | #218 (3)

Hezké.
Jedno oko nezůstalo suché. *8*
Jenže tady nejsi na procesí, ale na diskusi.
Drž se věcného tónu, prosím.


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 21:34:10 | #233 (3)
*5687*

n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 21:37:23 | #235 (3)

abuko, Ježiš hovoril o Cirkvi, je oslávený len v Cirkvi, a len v Cirkvi prijímame jeho skutočné živé telo a krv...kto to nerobí, neuverí, má a bude mať veľký problém, riskuje vzkriesenie a spásu...inak by sada tých textov bola k ničomu, sú svedectvom pravej viery v Cirkvi, a nikde inde...


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 21:40:56 | #238 (4)

Ale my oslavujeme Krista v církvi = sboru. *33018*


n/a
n/a
 #235 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 21:44:20 | #241 (4)

Sada těch textů je k ničemu především těm, kdo si tam dosazují církevní nauky, místo aby postupovali opačně - od Písma k naukám.


n/a
n/a
 #235 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 21:51:30 | #242 (3)

:-) to je váš názor, nie v rámci kresťanstva - texty hovoria jasne, a sú dosť strikné, ide o Kristove príkazyv prespektíve spásy...a taká je viera vo všetkých apoštolských cirkvách (katolicizmus, pravoslávie, i dokonca anglikanizmus)...


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 22:01:55 | #245 (3)

sbor nie je Cirkev, je to sbor, vyselektované spoločenstvo,­...Cirkev má univerzálny charakter, je pre všetkých - národy, rasy, etniká, vzdelaných i nevzdelaných, kráľov i žobrákov,,,,


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: statut…
13.01.20 22:05:08 | #247 (4)

Tvůj výklad slova "eklésia" je dodatečné a tendenční vyjádření.
Není pro něj podklad ani jazykový, ani historický.
Například Pavel adresoval dopisy jednotlivým sborům, nikoli všeobecné organizaci.


n/a
n/a
 #245 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: statut…
13.01.20 22:06:55 | #248 (4)

Kam ty na tyhle definice chodíš, Visitore? *30428* *19831*


n/a
n/a
 #245 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: statut…
13.01.20 22:12:34 | #250 (3)

Pavel adresova svoje dopisy jednotlivým cirkvám, pretože všetky boli jednej viery, teda bolo jedno, či to bola cirkev korintská, či efezká, či galatská, a i.- všetky boli v jednote viery a mravov (ako jedna), takže jedna bola vieručným celkom, i druhá rovnako tým istým celkom, a tak tvorili jednu univerzálnu cirkev...dnešné zbory 40000 cirkví, cirkvičiek, zhromaždení, zborov, skupín, siekt, nie sú teda cirkvi v Kristovom/Pavlov­skom zmysle slova - LEBO SÚ NEJEDNOTNÉ, ROZDELENÉ VO VIERE I V MRAVOCH, navzájom sa dokonca aj nenávidia....


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: statut…
14.01.20 11:00:27 | #270 (3)

kam na to chodíte vy? - nepoznáte/nechápete pojem "Cirkev" v zmysle, ako ju založil Ježiš? ako ju definoval ap. Pavel? - univerzálne/vše­obecné - teda celosvetové organizované spoločenstvo veriacich jednej viery?


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
14.01.20 11:03:49 | #271 (3)

zbor nie je Cirkev v Kristovom/Pavlovom zmysle slova, nie je tam totiž jednota viery...sú stovky zborov SJ, tisíce protestantských sborov - ale každý s inou vierou, že...- takže to nemôže byť Kristova cirkev v Pavlovej definícii, - nie je tam jednota viery...


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: statut…
14.01.20 11:41:18 | #277 (4)

A já si s dovolením budu myslet něco jiného. Sbory svědků Jehovových jsou jednotně vyučovány a organizovány po celém světě. Nenajdeš jiné společenství, kde jsou všichni v takové jednotě. Naopak třeba taková církev katolická je roztříštěna do mnohých řádů, či jak se to nazývá.


n/a
n/a
 #271 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: statut…
14.01.20 12:19:30 | #289 (3)

kam chodíte vy pre svoje tvrdenia? - ja som členom najväčšej svetovej Cirkvi, riadenej pápežom Františkom, to nejak zapomínáte!:-)


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 12:28:17 | #295 (4)
*19364*

Vždyť si v srdci říká: ‚Vládnu jako královna, nejsem vdova a nikdy nebudu truchlit.‘
Zjevení 17:7


n/a
n/a
 #289 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 12:29:49 | #297 (4)

A ty nezapomínej, že v Ježíšově době byli farizeové členové vážené židovské církve, vychloubali se stejně jako ty, a byli mimo stejně jako ty. *33377*


n/a
n/a
 #289 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 12:33:46 | #298 (3)

:-) ach, Bože, podrž ma, čo si vy všetko nalepíte na Písmo, naviac na Zjevení! - viď záhlavie fora ŘKC...


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 12:42:08 | #302 (4)

OK, visitore, vidím, že se 17. kapitole Zjevení budu muset pověnovat podrobněji. *18328*


n/a
n/a
 #298 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 12:36:06 | #299 (3)

ja obdivujem, ako vy dokážete nalepiť Písmo na vaše myšlienkové konštrukcie! - fabulovať - to nikto nedokáže!:-)


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: statut…
14.01.20 23:00:40 | #386 (3)

...je tu jeden diametrálny rozdiel: u SJ nie je jednota s ostatnými kresťanmi/cir­kvami...Od KC sa odštiepili všetky cirkvi, spoločenstvá a spoločnosti, ktoré dnes nie sú s ňou v jednote viery, - ale od SJ sa neodštiepila žiadna cirkev...- takže Kristova Cirkev je prvá, pôvodná, všetky ostatné sú od nej nejakým spôsobom alebo následne v postupnosti oddelené, a tak sú heretické...


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 23:36:27 | #389 (4)

Visitora, pro nás je důležitá jednota mezi Písmem a námi.
Nepotřebujeme se zalíbit pokryteckou ekumenou, které ve skutečnosti nefunguje.


n/a
n/a
 #386 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
15.01.20 14:42:37 | #465 (3)

Já obdivuji, jak si schopen nevidět černé ba bílém, když ti to nehraje do katolických karet!
Zapreš i vlastní matku....


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: statut křesťana
15.01.20 14:59:17 | #473 (3)

Kde mas v Bibli Bůh /Kristus? Ten preklad me zajímá...


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
16.01.20 20:15:05 | #743 (3)

Titul „papež“ (z řeckého papas, otec) se během prvních dvou století nepoužíval. Bývalý jezuita Michael Walsh vysvětluje: „Římský biskup byl zřejmě poprvé nazván ‚papežem‘ ve třetím století a titul byl dán papeži Kallistovi. . . Koncem pátého století ‚papež‘ obvykle znamená římského biskupa a nikoho jiného. Avšak teprve v jedenáctém století mohl papež trvat na tom, že titul platí jen jemu.“ — An Illustrated History of the Popes (Obrazové dějiny papežů).


n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
21.01.20 12:52:42 | #1548 (3)
*9531*

n/a
n/a
 #213 

| Předmět: RE: statut křesťana
13.01.20 21:08:15 | #217 (1)

Dnes jsem se tě ptal na biblickou definici křesťana.
Toto jsou výroky tzv. církevních otců.

Takže znova:
Jaké biblické texty definují křesťana?


n/a
n/a
 #203 

| Předmět: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 21:28:10 | #226 (2)

Ef 3, 21: Bohu a Kristovi je sláva v Cirkvi...a teda kresťanom je len ten, kto je/žije v Cirkvi, lebo kresťan je zakorenený v Kristovi - nerozlučné spojenectvo je: Kristus-Cirkev-kresťan - je to aj vierouka všetkých cirkevných otcov, ktorí sa na túto tému vyjadrili...


n/a
n/a
 #217 

| Předmět: RE: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 21:33:54 | #232 (3)

Slovo ek·kle·siʹa pochází ze dvou řeckých slov — ek, jež znamená „ven; z“, a ka·leʹo, které znamená „volat; svolat“. Tímto slovem je tedy označována skupina lidí, která byla buď oficiálně, nebo neoficiálně vyvolána nebo svolána.
a:
Pokud to překládáte jako "církev", je to váš problém. Pro první křesťany to prostě znamenalo shromáždění, neboli sbor.
Ano, tam byl Kristus chválen plně v souladu s Matoušem 18:20:
Kde se totiž sejdou dva nebo tři v mém jménu, tam jsem uprostřed nich.


n/a
n/a
 #226 

| Předmět: RE: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 21:37:24 | #236 (3)

Pochop, prosím, Visitore, že Pavel skutečně neměl na mysli církev katolickou, když tohle psal. *33018*


n/a
n/a
 #226 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 21:56:48 | #243 (3)

špekulácie, slovo Cirkev nie je ani zbor, ani zhromaždenie, ańi cirkvička, ani lokálna skupina, ani sekta, žiadne selektované spoločenstvo.­..slovo Cirkev, v Kristovom zmysle (Mt 16, 18, 19) má v sebe celosvetovú univerzalitu, apoštolskosť, je jedna - Kristova, s Kristovou mocou "zväzovať a rozväzovať" na zemi i na nebi...v tomto zmysle je Cirkev chápaná v Písme...


n/a
n/a
 #226 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
13.01.20 22:15:09 | #251 (3)

Pavel (s Petrom) etabloval a zorganizoval rímsku cirkev, do ktorejsa v 1.-2. st. implementovali všetky cirkvi jednej viery a vznikla jedna, svätá, apoštolská, univerzálna cirkev, svedčia o tom svetskédejiny/cir­kevné dejiny/dejiny pápežstva...


n/a
n/a
 #226 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
14.01.20 11:51:46 | #279 (3)

Ještěb razítko tam prdn, a je to jasnačka! *19969* *19969* *19969*


n/a
n/a
 #226 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
14.01.20 23:56:04 | #396 (3)

Pavel zorganizoval a etabloval v Ríme rímsku cirkev, do ktorej v 1. st. boli začlenené všetky jeho (ním založené) nerímske cirkvi, a tak vznikla už v 1. st. jedna rímsko-katolícka cirkev...SJ/NSSJ nie sú cirkev, vzniikli v 19 st., (založená Russelom) - nie sú založení Kristom...


n/a
n/a
 #226 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: statut křesťana
15.01.20 00:02:49 | #400 (4)

Pavel neetabloval žádnou církev, tím méně v Římě.
Skutečnost byla daleko prozaičtější. Jednotlivé nově vznikající sbory se přidávaly do postupně se rozšiřující církve, jejíž vedoucí skupinka apoštolů a dalších starších mužů sídlila v Jeruzalémě, jak vyplývá ze zmínek ve Skutcích a možná v dalších textech.
První křesťané neřešili sídlo vedení církve, tím se církev zabývala daleko později, když se potřebovala zviditelnit v rámci římského impéria.


n/a
n/a
 #396 

| Předmět: RE: statut křesťana
15.01.20 14:27:24 | #458 (1)

Podle Irenaeových spisů (z druhého století n. l.) je tomu tak. Čteme: „Matouš rozšiřoval psané evangelium mezi Židy v jejich vlastním nářečí, zatímco Petr a Pavel kázali v Římě a položili základy k církvi.“ Je tam také zmínka o „všeobecně známé církvi založené a organizované v Římě dvěma nejslavnějšími apoštoly Petrem a Pavlem“. Je však možné, že tato slova nepocházejí od Irenaea. Proč ne? Protože původní řecký Irenaeův rukopis se ztratil. Tato slova, která mu jsou připisována, jsou přeložena z nespolehlivého latinského překladu, který byl nalezen o několik století později. Latinský písař mohl myšlenky o Petrovi snadno přidat. Louis Ellies Dupin, katolický církevní dějepisec, přiznává, že se vyskytovaly podobné padělky. Píše:

„Katolíci si vymýšleli falešné zkazky, zázraky a životy svatých, aby živili a podporovali zbožnost věřících.“

Avšak nejsilnější důkaz proti tomuto výroku, který udánlivě pocházel od Irenea, je to, že výrok odporuje Bibli. Jak vyplývá z dopisu Římanům, byli v Římě křesťané již dříve, než tam přišel apoštol Pavel. To je také přiznáno v předmluvě k dopisu Římanům v katolické Nové americké bibli:

„Protože ani tradice raných křesťanů, ani Pavlův dopis Římanům neuvádějí zakladatele křesťanské obce v Římě, zdá se, že křesťanská víra se dostala do Říma prostřednictvím příslušníků židovské obce v Jeruzalémě, kteří se obrátili ke křesťanství.“

Ani Petr ani Pavel nezaložili svou činností v Římě křesťanskou církev. O letnicích roku 33 n. l. mluvil přece Petr v Jeruzalémě k ‚příchozím z Říma, Židům a proselytům‘. (Sk. 2:10) To může být základem tradice, která připisuje Petrovi založení církve v Římě. Ale jak ukazují skutečnosti, není to spolehlivý základ víry.


n/a
n/a
 #203 

| Předmět: Jan 6:53-55
13.01.20 16:45:19 | #193

Ježíš jim proto řekl: „Ujišťuji vás, že pokud nebudete jíst tělo Syna člověka a pít jeho krev, nezískáte život. Kdo se živí mým tělem a pije mou krev, má věčný život a já ho vzkřísím v posledním dni. Mé tělo je totiž pravý pokrm a má krev je pravý nápoj.

Skutečně měl Ježíš na mysli to, to katolíci nazývají eucharistií?
Proč se SJ domnívají, že ne:

  1. První námitka zní, že tato Ježíšova slova zazněla asi rok předtím, než po slavnosti pasach zavedl jednoduchou připomínku své smrti.
  2. Sledujme Ježíšovy výroky v kontextu.

(Jan 6:48–51)
Já jsem chléb života. Vaši předkové jedli v pustině manu, a přesto zemřeli. Ale nikdo, kdo jí chléb, který sestupuje z nebe, nezemře. Já jsem ten živý chléb, který sestoupil z nebe. Pokud někdo jí z tohoto chleba, bude žít věčně. A tím chlebem, který dám, aby svět získal život, je moje tělo.“

Ježíš používá podobenství a chléb (on sám), ktrý dává "konzumentům" věčný život přirovnává k maně, jejíž užitek byl pouze dočasný.
Jak ale můžeme "jíst z toho chleba"?
(Jan 6:35)
 Ježíš jim řekl: „Já jsem chléb života. Kdo přichází ke mně, nikdy nebude hladovět, a kdo věří ve mě, nikdy nebude mít žízeň.

Jíst chléb života tedy můžeme tak, že přicházíme k Ježíšovi.
Jak?
Svým způsobem života a především vírou v jeho výkupní oběť.

Ježíš velmi často mluvil v podobenství, a to i o sobě.
Přirovnal se například ke dveřím nebo k vinnému kmeni.
Přesto si jeho význam nepřipomínáme otvíráním a zavíráním dveří, ani nemáme doma na čestném místě kmen Vitis vinifera.


n/a
n/a

| Předmět: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 17:43:19 | #195 (1)

v Písme NZ o Ježišovom tele a krvi - príkazu ich prijímania (pre spásu) nejde o žiadne podobenstvo, žiadnu symboliku, lebo, ak by išlo o podobenstvo, či symboliku, bolo by to explicitne napísané, napr. pomocou rôznych gramatických vyjadrení, gramatických slovných obratov, napr. pomocou častice "ako/jak", a inými slovami - nič také v Písme nečítame, naopak v Jn 6, 53-55 (i v iných evanjeliových textoch, ako aj 1 Kor) jasne čítame, že ide o prijímanie skutočného tela a krvi Pána (toto je moje telo...toto je moja krv - teda žiadne toto je moje symbolické telo/krv, či podoba tela/vína) pre vzkriesenie a večný život)...mnohé protestantské cirkvi a sekty to ignorujú, zavádzajú a klamú, a tak odpútavajú svojich veriacich od prijímania eucharistického živého tela a krvi Krista, a tak veľmi riskujú spásu, evanjeliové texty, ako aj slová ap. Pavla v 1 Kor to jasne potvrdzujú - jasne hovoria, že "kto nerozpoznává.....". Pozorne čítajme:
1 Kor 11, 24, 27, 28, 29:

24 vzdal díky, lámal jej a řekl: „ TOTO JEST MÉ TĚLO, KTERÉ SE ZA VÁS VYDÁVÁ; to čiňte na mou památku.“
27 Kdo by tedy jedl tento chléb a pil kalich Páně NEHODNĚ, PROVINÍ SE PROTI TĚLU A KRVI PÁNĚ.

28 Nechť každý sám sebe zkoumá, než tento chléb jí a z tohoto kalicha pije.

29 Kdo jí a pije a NEROZPOZNÁVÁ, ŽE JDE O TĚLO PÁNĚ, JÍ A PIJE SÁM SOBĚ ODSOUZENÍ. n/a
n/a
 #193 

| Předmět: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 17:51:34 | #196 (2)

ad.: tieto Pavlove texty sú priam "hrôzostrašné", šokujúce, ak sa zneužije eucharistia ako svätokrádež)...len potvrdzujú,, že ide o skutočné živé telo a krv Krista v chlebe a víne...


n/a
n/a
 #195 

| Předmět: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 18:05:14 | #198 (2)

Dovol, abych ti připomněl, že řeč je o textu u Jana 6:53-55, který vy používáte na podporu eucharistie. Takže průběh a význam událostí po večeři pasach sem nepleť.
O tom někdy příště.

Teď ke tvému tvrzení, že Ježíš svá podobenství vždy nějak uváděl, aby bylo zřejmé, že o podobenství jde.
Pravý opak je pravdou, visitore. *21979*
(Jan 8:12)
Potom k nim Ježíš znovu promluvil: „Jsem světlo světa. Kdo mě následuje, rozhodně nebude chodit ve tmě, ale bude vlastnit světlo života.“
(Jan 10:7)
A tak Ježíš řekl znovu: „Řeknu vám pravdu, já jsem dveře pro ovce.
(Jan 15:1)
Já jsem pravá réva a můj Otec je vinař.

Ježíš používal podobenství ze dvou důvodů:

  1. aby lidem přiblížil myšlenky
  2. aby v nich probudil zájem porozumět

Doslovné chápaní těchto podobenství přivádělo, a stále přivádí lidi ke špatným závěrům, protože byli a jsou bez hlubšího zájmu, nebo příliš pyšní na to, aby se zeptali: "Pane, jak jsi to myslel?"


n/a
n/a
 #195 

| Předmět: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 20:57:36 | #215 (3)

Soustřeď se, visitore.
Stále je řeč o Janovi 6:53-55, tentokrát o tvém smělém tvrzení, že to Ježíš nemohl myslet obrazně, protože by na to předem upozornil.
Takže jak: mluvil o svém doslovném těle a doslovné krvi?
A pokud ano, na záklaě čeho to tvrdíš.
A snaž se neodvádět řeč patetickými výkřiky o Kristově slávě. *22705* *33018*


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 21:09:31 | #219 (3)

spojte Jn 6, 53-55 s 1 Kor 11, 24, 27, 28, 29 a zistíte, ako sa mýlite...naprostá nutnosť prijímania tela a krvi Krista v podobe chleba a vína pre vzkriesenie a večný život...naviac, **kto by jedl a pil nehodne, a NEROZPOZNÁVÁ, ŽE JDE O TĚLO PÁNĚ, JÍ A PIJE SÁM SOBĚ ODSOUZENÍ. 
**
1 Kor 11,
27 Kdo by tedy jedl tento chléb a pil kalich Páně NEHODNĚ, PROVINÍ SE PROTI TĚLU A KRVI PÁNĚ.

28 Nechť každý sám sebe zkoumá, než tento chléb jí a z tohoto kalicha pije.

29 **Kdo jí a pije a NEROZPOZNÁVÁ, ŽE JDE O TĚLO PÁNĚ, JÍ A PIJE SÁM SOBĚ ODSOUZENÍ. 
**


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 21:11:02 | #220 (4)

Není co spojovat.
Ježíš mluvil o následování a víře v jeho oběť.
Nemluvil o oplatkách a vínu pro kněze.


n/a
n/a
 #219 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 21:19:26 | #222 (4)

Visitore, přečti si to ve vaší Jeruzalémské Bibli:
27Kto by teda jedol Pánov chlieb alebo pil jeho kalich nehodne, previní sa proti Pánovmu telu a krvi.28Nech každý najprv skúma seba samého a potom nech je z tohto chleba a pije z tohto kalicha.29Lebo kto je a pije, a nerozoznáva Telo, ten si je a pije odsúdenie.
a:
Je to jasné. Chléb a víno symbolizuje Pánovo tělo a krev, a ten kdo si to neuvědomuje, jí a pije nehodně.


n/a
n/a
 #219 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 21:13:25 | #221 (3)

rozkoukejte se (bez zaujatosti) a uvidíte.:-)....


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 21:26:41 | #225 (4)

A jak je to s těmi podobenstvími?
Upozorňoval na ně Ježíš předem, nebo ne?


n/a
n/a
 #221 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 21:30:08 | #228 (3)

v textoch nie je žiadna symbolika, - je to podsúvanie textom niečoho, čo tam nie je...


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6…
13.01.20 21:33:03 | #230 (3)

žiadne podobenstvá, žiadna symbolika! - ale skutočnosť (sprítomnenie) tela a krvi Kristovej v liturgickom slávení umučenia, smrti a vzkriesenia Krista skrze moc Kristovho kňaza danej mu Kristom v apoštolskej postupnosti...


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan…
13.01.20 21:39:33 | #237 (4)

Pořád jsi nezdůvodnil, proč bychom Kristova slova o chlebu a krvi měli brát doslovně, zatímco ta o dveřích obrazně.
I když chápu, že dveře jsou hůř stravitelné.
Ale třeba by šla upéct piškotová napodobenina jako u velikonočního beránka. *32754*


n/a
n/a
 #230 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
13.01.20 21:44:11 | #240 (5)
*15172* *15172* *15172*

n/a
n/a
 #237 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6…
13.01.20 21:58:44 | #244 (3)

podobenstvá sú o niečom inom, každý vie, že sú to podobenstvá - Ježiš vždy povedal, alebo naznačil, keď hovoril v podobenstvách...


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan…
13.01.20 22:02:03 | #246 (4)

Na to se tě marně ptám, visitore.
Jak Ježíš naznačil, že se jedná o podobenství, u výroků, které prokazatelně podobenstvími jsou?


n/a
n/a
 #244 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
14.01.20 09:47:42 | #258 (3)

nie je tam žiadna symbolika, podsúvate...


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
14.01.20 09:54:55 | #260 (4)

Ještě pořád jsi nám nevysvětlil, podle čeho určuješ, který Ježíšův výrok je podobenstvím, a který je třeba chápat doslovně.


n/a
n/a
 #258 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6…
14.01.20 10:12:30 | #262 (3)

Ježiš niekedy upozornil, že ide o podobenstvo, či inpú "básnickú" reč. niekedy to jasne vyplýva z jeho slov (máme rozum, aby sme to rozlíšili) - ale je mnoho jeho vyjadrení, ktoré sú v Písme prezentáciou skutočnosti, takej, aká jei...symbolika v Písme neexistuje, nemáte tam jediné (keď už striktne trváte na dikcii) slovo "symbol, symbolika, symbolický", a pod.)...tie Pavlove verše z 1 Kor, jasne hovoria o nesmiernej vážnosti prijímania tela a krvi Kristovej, a dokonca výstrahu zatratenia pred zneužitím Kristovho tela a krvi v podobe chleba a vína...keby to bola len symbolika, ap. Pavel by iste použil iné (nie tak "drastické") slová, že...


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan…
14.01.20 10:44:03 | #266 (4)

Máme rozum, abychom rozlišili: Když Ježíš říkal "to je má krev", byla v poháru jeho krev? Když říkal "toto je mé tělo", byl to skutečně kus jeho masa? A když mluvil o poháru révy, myslel tím krev? Máš rozum? Tak rozlišuj. *33018*


n/a
n/a
 #262 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan…
14.01.20 10:45:36 | #267 (4)

Tak nám vysvětli, proč v případě Jana 6:53-55 máme Ježíšova slova o jedení těla a pití krve chápat doslovně, zatímco u těch o dveřích, vinné révě, světlu světa a některých dalších nikdo nepochybuje, že to jsou podobenství.

A pokud jde o Pavla, proč ten mluví nejprve o chlebu a poháru, a až potom tomu dává symbolický význam Pánova těla a krve?
(1. Korinťanům 11:27)
Kdo tedy jí chléb nebo pije Pánův pohár, když toho není hoden, proviní se proti tělu a krvi Pána.


n/a
n/a
 #262 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan…
14.01.20 10:15:16 | #263 (3)

ad.: to, čo tvrdím, je viera všetkých apoštolskýchj cirkví s apoštolskou postupnosťou, tak sa vyjadrujú všetci biblisti týchto cirkví...že protestanti (a sekty) majú iný názor, to je ich problém vnímania a chápania tejto veci, - nemajú Cirkev, biblistov, biblistiku...


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 10:36:19 | #264 (4)

To je pořád dokola o ničem.
K čemu jsoi vám všichni ti biblisté, když nedokážeš srozumitelně vysvětlit, co v Písmu chápat obrazně a co doslovně? *17048*


n/a
n/a
 #263 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 10:39:48 | #265 (4)

A tvůj názor se s nimi shoduje? Nebo jak to vidíš ty osobně?


n/a
n/a
 #263 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
14.01.20 12:37:44 | #300 (3)

tie texty nič nesymbolizujú, je to jasná reč bez symboliky! - kde je tam len náznak symboliky? - nič nevidím! - fabulujete:-)


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6…
14.01.20 15:09:06 | #317 (3)

často áno, inokedy to vyplýva z kontextu, ale pri eucharistii ide o skkutočnosť (jasná, presná a logická dikcia Kristových slov o skutočne živom tele a krvi Krista) - skutočné živé telo a krv Krista pre vzkriesenia a večný život, Jánove (i Pavlove) slová sú jasné a presné, že - to akože nevidíte? to ako odmietate vašim SJ? - chápať ich ako symboliku/metaforu, a pod. je vedomé zavádzanie a odvádzanie od podstaty veci...ap. Pavel to v uvedených textoch 1 Kor potvrdzuje a tvrdými slovami upozorňuje, čo to znamená (zneužitie a potupenie eucharistie ako svätokrádež) v perspektíve spásy - že to znamení zatratenie...


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan…
14.01.20 15:11:06 | #318 (3)

add: ja osobne, keď idem pri omši k eucharistii, až sa chvejem v bázni (a trocha i strachu), či som jej hodný, či neprijímam nehodne...o tom to je...


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 16:19:10 | #327 (4)

Ale nakonec stejně zjistíš, že jsi jí hodný, viď? *4585*


n/a
n/a
 #318 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 15:13:09 | #319 (3)

10x si prečítajte uvedené texty Jána a Pavla o eucharistii, ale z klasických prekladov Písma (JB, Vulgata, ale i ČEP), a snad pochopíte, prajem vám to...


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 15:55:23 | #322 (4)

Visitore, význam a smysl textů o přijímání Kristova těla a krve zůstává ve všech překlaech stejný - jedná se o podobenství.
Myšlenka transsubstanciace byla prvním křesťanům naprosto cizí.
Nebo se snad o ní Pavel nebo Jan nějak zmínili?
Najdeš nám v "klasických překladech" byť jen náznak něčeho takového?

Nepředložil jsi žádné biblické argumenty, jen samé církevní nauky.
O čem se dál bavit?


n/a
n/a
 #319 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 19:04:38 | #361 (3)

z dikcie biblického slova sa to jasne dá rozpoznať...


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.01.20 19:13:17 | #363 (4)

Nedá, Visitore. Nic takového tam nikde není.


n/a
n/a
 #361 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6…
14.01.20 23:57:24 | #397 (3)

lebo je tak napísaný, dikcia jeho slov...žiadne symboly, žiadna symbolika...


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan…
15.01.20 00:08:11 | #404 (4)

V čem se liší dikce slov v tomto případě od té, kde nikdo nepochybuje, že se jedná o podobenství?


n/a
n/a
 #397 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
15.01.20 00:07:30 | #403 (3)

bolo to jeho telo a krv v podobe chleba a vína (transsubstan­ciáciav jeho božskej moci) ...ten mošt/produkt vínnej révy je vaše nebiblické špecifikum, váš účelový preklad, žiadny relevantný preklad Písma to nemá...


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
15.01.20 00:08:46 | #406 (4)

Cituj relevantní překlad, prosím.


n/a
n/a
 #403 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
15.01.20 14:38:35 | #464 (3)

Z toho jeswni lidského masa, ani pití krve nevyplývá!


n/a
n/a
 #198 

| Předmět: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 18:09:34 | #199 (2)

Visitore, to ti nedojde, že je psáno, že Ježíš VZAL CHLÉB a řekl "toto je mé tělo"? VZAL CHLÉB.


n/a
n/a
 #195 

| Předmět: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 19:09:37 | #200 (3)

iste, vzal chléb a víno a vo svojej božskej moci ho premenil na živé svoje telo a krv, pričom matéria so svojimi fyzikálno.che­mickými vlastnosťami ostali ako chlieb a víno...


n/a
n/a
 #199 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 19:14:20 | #201 (4)

To tam není.
Takhle se nJežíš vyjádřil o té "krvi":

(Mt 26:29)
Ale říkám vám, že z tohoto plodu révy už nebudu pít až do dne, kdy ho s vámi budu pít nový v království svého Otce.“


n/a
n/a
 #200 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 19:33:15 | #202 (3)

ten preklad je bludný, podvrh, špecifický len pre PNS...chápem, SJ robia všetko, aby prekrútili eucharistiu, a bránili tomuto aktu svojím členom, hoci je to príkaz Kristov, - chytá ma hrôza, keď SJ nemajú/odmietajú tento Kristov akt lásky pre spásu - znova, viackrát si prečítajte uvedené texty 1 Kor, sú hrôzostrašné a fatálne pre tých, ktorí odmietajú prijímania tela a krvi Kristovej..


n/a
n/a
 #199 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 20:00:13 | #204 (4)

**Ty jsi taky bludný překlad. *11334*

V čem jsou tyto všechny české a slovenské překlady jiné, můžeš mi říct? To ty asi spíš když nevíš, co odpovědět, zaútočíš na PNS. Ovšem je to hlavou proti zdi *21943* :**

CSP   Pravím vám, že od této chvíle již nebudu pít z tohoto plodu vinné révy až do toho dne, kdy jej budu pít s vámi nový v království svého Otce.“

MPCZ   Pravím vám však, že z tohoto plodu vinné révy od nynějška ani neupiji - až do onoho dne, kdy jej s vámi budu pít, nový, v království mého Otce.

ZP   Pravím vám, že ode dneška jistě nebudu píti z tohoto plodu révy až do onoho dne, kdy jej budu píti s vámi nový v království svého Otce.“

OP   Říkám vám: Od této chvíle už nebudu pít z tohoto plodu révy až do toho dne, kdy budu pít s vámi z nového kalicha v království svého Otce.«

BKR1   Ale pravímť vám, žeť nebudu píti již více z tohoto plodu vinného kořene, až do onoho dne, když jej píti budu s vámi nový v království Otce mého.

BKR   Ale pravímť vám, žeť nebudu píti od této chvíle z tohoto plodu vinného kořene, až do onoho dne, když jej píti budu s vámi nový v království Otce svého.

B21   Říkám vám, že od této chvíle už neokusím plod vinné révy až do dne, kdy ho s vámi budu pít nový v království svého Otce."

JB   Říkám vám, už nebudu pít z tohoto plodu vinné révy až do dne, kdy jej budu pít s vámi nový v království svého Otce.``

NK   Ale vykládám vám, že se vůbec nenapiji od nynějška z této plodiny vínové révy až onoho dne, jakmile je budu pít uprostřed vás nové v království mého otce!

COL   Ale pravím vám: Od této chvíle nebudu píti z tohoto plodu vinného kmene až do onoho dne, kdy budu píti s vámi nový (kalich) v království svého Otce.“

KLP   Pravím vám: Od této chvíle už nikdy nebudu pít z tohoto plodu révy až do toho dne, kdy z nového plodu budu pít s vámi v království svého Otce.«

SYK   Ale pravím vám: Od této chvíle nebudu píti z tohoto plodu vinného kmene až do onoho dne, kdy jej budu píti s vámi nový v království Otce mého.“

SKR   A pravím vám: Od této chvíle nebudu pít z tohoto plodu révy až do onoho dne, kdy ho budu pít s vámi nový v království svého Otce“.

ROH   Ale hovorím vám, že odteraz nebudem nikdy piť z tohoto plodu viniča, až do toho dňa, keď ho budem piť s vami nový v kráľovstve svojho Otca.

SKP   Hovorím vám: Odteraz už nebudem piť z tohto plodu viniča až do dňa, keď ho budem piť s vami nový v kráľovstve svojho Otca.“

SEP   Hovorím vám: Odteraz už nebudem piť z tohto plodu viniča až do toho dňa, keď ho budem s vami piť nový v kráľovstve svojho Otca.

SEVP   Hovorím vám, že oddnes nebudem piť z tohto vínneho plodu až do dňa, keď ho budem piť s vami nový v kráľovstve svojho Otca.
CSP   Pravím vám, že od této chvíle již nebudu pít z tohoto plodu vinné révy až do toho dne, kdy jej budu pít s vámi nový v království svého Otce.“

MPCZ   Pravím vám však, že z tohoto plodu vinné révy od nynějška ani neupiji - až do onoho dne, kdy jej s vámi budu pít, nový, v království mého Otce.

ZP   Pravím vám, že ode dneška jistě nebudu píti z tohoto plodu révy až do onoho dne, kdy jej budu píti s vámi nový v království svého Otce.“

OP   Říkám vám: Od této chvíle už nebudu pít z tohoto plodu révy až do toho dne, kdy budu pít s vámi z nového kalicha v království svého Otce.«

BKR1   Ale pravímť vám, žeť nebudu píti již více z tohoto plodu vinného kořene, až do onoho dne, když jej píti budu s vámi nový v království Otce mého.

BKR   Ale pravímť vám, žeť nebudu píti od této chvíle z tohoto plodu vinného kořene, až do onoho dne, když jej píti budu s vámi nový v království Otce svého.

B21   Říkám vám, že od této chvíle už neokusím plod vinné révy až do dne, kdy ho s vámi budu pít nový v království svého Otce."

JB   Říkám vám, už nebudu pít z tohoto plodu vinné révy až do dne, kdy jej budu pít s vámi nový v království svého Otce.``

NK   Ale vykládám vám, že se vůbec nenapiji od nynějška z této plodiny vínové révy až onoho dne, jakmile je budu pít uprostřed vás nové v království mého otce!

COL   Ale pravím vám: Od této chvíle nebudu píti z tohoto plodu vinného kmene až do onoho dne, kdy budu píti s vámi nový (kalich) v království svého Otce.“

KLP   Pravím vám: Od této chvíle už nikdy nebudu pít z tohoto plodu révy až do toho dne, kdy z nového plodu budu pít s vámi v království svého Otce.«

SYK   Ale pravím vám: Od této chvíle nebudu píti z tohoto plodu vinného kmene až do onoho dne, kdy jej budu píti s vámi nový v království Otce mého.“

SKR   A pravím vám: Od této chvíle nebudu pít z tohoto plodu révy až do onoho dne, kdy ho budu pít s vámi nový v království svého Otce“.

ROH   Ale hovorím vám, že odteraz nebudem nikdy piť z tohoto plodu viniča, až do toho dňa, keď ho budem piť s vami nový v kráľovstve svojho Otca.

SKP   Hovorím vám: Odteraz už nebudem piť z tohto plodu viniča až do dňa, keď ho budem piť s vami nový v kráľovstve svojho Otca.“

SEP   Hovorím vám: Odteraz už nebudem piť z tohto plodu viniča až do toho dňa, keď ho budem s vami piť nový v kráľovstve svojho Otca.

SEVP   Hovorím vám, že oddnes nebudem piť z tohto vínneho plodu až do dňa, keď ho budem piť s vami nový v kráľovstve svojho Otca.


n/a
n/a
 #202 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
13.01.20 20:09:02 | #209 (3)

kamuflujete, vyhýbate sa, tieto texty sú o niečom inom ako Jn 6, 53-55 - nevyhnutnosť eucharistického Krista pre vzkriesenie, večný život a spásu...


n/a
n/a
 #199 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6…
13.01.20 21:41:59 | #239 (3)

Byla to odpověď na toto tvoje nepravdivé tvrzení:
"ten preklad je bludný, podvrh, špecifický len pre PNS..."

Co je speciálně na tomto textu špecifiského len pre PNS? *24590*


n/a
n/a
 #199 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
14.01.20 12:38:49 | #301 (3)

tento preklad je výsmechom biblistiky!, sorry...učím sa pri vás trpezlivosti, a darí sa mi to!:-)


n/a
n/a
 #199 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
14.01.20 23:57:54 | #398 (3)

tento preklad nie je biblický...


n/a
n/a
 #199 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
15.01.20 00:07:12 | #402 (4)

Uveď tedy biblický překlad, visitore. *8888*


n/a
n/a
 #398 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
15.01.20 00:08:31 | #405 (3)

s tým plodom révy sa hrajte na piesku SJ, je to nebiblické...


n/a
n/a
 #199 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
15.01.20 00:09:52 | #407 (4)

Jak to zní na katolickém písku, visitore?


n/a
n/a
 #405 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
15.01.20 00:44:04 | #419 (5)
*19831*

n/a
n/a
 #407 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
15.01.20 00:11:27 | #408 (3)

add. hostia na svadbe v Káne boli aj pripití (Mária: nemajú víno!) , bavili sa, z pití moštu by sa nemohli zabaviť, oslavovať ženícha a nevestu:-)


n/a
n/a
 #199 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
15.01.20 00:12:34 | #409 (4)

Kdo tady mluví o moštu??? *22341*


n/a
n/a
 #408 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: Jan 6:53-55
15.01.20 10:43:40 | #450 (3)

Nebiblicky výklad, jaké mas biblické dukazy?


n/a
n/a
 #199 

| Předmět: ukradené názvy DF
13.01.20 09:58:52 | #156

Stanovisko admina je ponechat status quo, alespoň prozatím.
Na název DF není žádný nárok, i když historicky a morálně je zřejmý.
Admini se na všech DF snaží radikální opatření nedělat, což je svým způsobem pochopitelné.
Jediná možnost je dohoda.
Pokud jde o mě, se zloději nevyjednávám.

(Špendlím to nahoru, protože se to týká více lidí.)
*19831*


n/a
n/a

| Předmět: RE: ukradené názvy DF
13.01.20 10:49:12 | #161 (1)

Na název DF není žádný nárok, i když historicky a morálně je zřejmý. *33084*


n/a
n/a
 #156 

| Předmět: sk
12.01.20 23:25:11 | #148

nazdar Skuteční *911*


1
n/a

| Předmět: RE: sk
13.01.20 09:32:11 | #151 (1)

Nazdar, neskutečnej. *19376* Nějak nedokážu rozšifrovat, co mi mají říct ti smajlíci. Pomůžeš mi?


n/a
n/a
 #148 

| Předmět: RE: RE: sk
13.01.20 23:06:10 | #252 (2)

nemám v těch smailech ještě přehled, když jsem to poslal, najednou tam byly dva *27179*


1
n/a
 #151 

| Předmět: RE: RE: RE: sk
13.01.20 23:08:20 | #254 (3)

A kterého z nich jsi chtěl poslat? *3199*


n/a
n/a
 #252 

| Předmět: RE: sk
13.01.20 09:33:52 | #152 (1)

Nazdar.
Musíme být "skuteční", protože nám jeden "neskutečný" normální název ukradl.


n/a
n/a
 #148 

| Předmět: Objev vědců v Izraeli
12.01.20 17:31:31 | #86

Ježíš se na biblické lodi nejspíš vůbec neplavil

Stručně z obsahu:
Archeologové objevili pozůstatky lodi údajně z Ježíšovy doby. Z její velikosti usoudili, že se na ní Ježíš s učedníky a prý i s posádkou(?) nemohl za bouře plavit a dokonce tam usnout.
Jenže:
Učedníci nepotřebovali žádnou posádku, někteří z nich byli rybáři.
Ježíš na lodi usnul již před bouřkou.
Marek uvádí, že těch lodí vyplulo víc, takže na té lodi nemuselo být nutně 13 lidí. (Mar 14:36)

To je zase objev století. *17048*


n/a
n/a

| Předmět: RE: Objev vědců v Izraeli
12.01.20 17:54:01 | #91 (1)

Ještě uvažuju: Archeologové předpokládají, že se v Ježíšově době stavěl jen jeden typ lodi o jedné velikosti? *3199*


n/a
n/a
 #86 

| Předmět: RE: RE: Objev vědců v Izraeli
12.01.20 18:17:05 | #95 (2)

Myslím, že pokud šlo o rybářské lodě, tak asi šlo o jeden osvědčený typ: stabilní, kompromis mezi velikostí a nosností.
Po Genezaretském jezeru ale asi pluly i menší obchodní lodě.


n/a
n/a
 #91 

| Předmět: RE: Objev vědců v Izraeli
15.01.20 14:36:57 | #463 (1)

Ježíš si to mohl strihnout pesky po vodě, ne?


n/a
n/a
 #86 

| Předmět: RE: Objev vědců v Izraeli
21.04.20 16:02:47 | #17350 (1)

Nějak těm badatelům uniká, že existuje ještě jedna možnost a to, že utišení bouře Ježíš zajistil s použitím hypnózy.
Příklad:
Je známo, že Ježíš si své učedníky vybíral, a tak si vybral hypnabilní jedince. (Hypnabilní jedinec je takový, který snadno podléhá hypnotickým sugescím.)
Potom je vytrénoval tak, že je mohl uvést do hypnotického transu jednoduše, po vyřčení jednoduchého hesla. Potom je vzal na loď, (není nutné, aby je bral všechny) a vyjeli na klidné moře. Tam je pomocí hesla, uvedl do hypnotického transu, a zadal jim příkaz - až vykřiknu** utiš se bouře, okamžitě se proberete, a budete naprosto bdělí. Potom jim začal zadávat sugesce v tom smyslu, že usnul a zvedla se bouře a hrozí potopení, a aby jej vzbudili. Když jej takto "vzbudí", vstane a vykřikne - "utiš se bouře"! Učedníci se proberou z transu, a vidí jenom klidné moře a diví se: Kdo to je, že ho i živly poslouchají?
Ti učedníci jsou přesvědčeni, že prožili reálnou situaci, a šíří "utišení bouře", jako fakt.
**A tak jde zopakovat, všechny jeho "zázraky".


1
n/a
 #86 

| Předmět: RE: RE: Objev vědců v Izraeli
21.04.20 16:36:31 | #17355 (2)

No když to říká odborník jako ty... *2*


n/a
n/a
 #17350 

| Předmět: RE: RE: RE: Objev vědců v Izraeli
24.04.20 11:37:38 | #17818 (3)

Tak je to pravda, protože tohle nejde nijak popřít.


1
n/a
 #17355 

| Předmět: RE: RE: Objev vědců v Izraeli
21.04.20 23:44:40 | #17375 (2)

Už jsi to zkusil, Koleníku? *2527*


n/a
n/a
 #17350 

| Předmět: RE: RE: RE: Objev vědců v Izraeli
04.05.20 16:04:56 | #19315 (3)

Samozřejmě. Není to nic složitého, jinak bych o tom nepsal.


1
n/a
 #17375 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: Objev vědců v Izraeli
04.05.20 16:13:37 | #19317 (4)

To ti tak žeru *27179*


-52
n/a
 #19315 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Objev vědců v…
04.05.20 16:17:00 | #19318 (5)

Protože o možnostech hypnózy nic nevíš. Ale nic si z toho nedělej, nejsi sám.


1
n/a
 #19317 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Objev vědců v…
04.05.20 16:24:44 | #19319 (6)

Vím, ale nežeru ti, žes to zkoušel. *32299*


-52
n/a
 #19318 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Objev vědců…
23.05.20 08:16:17 | #22750 (7)

Rozumím. Neodpovídá to tvým představám. Evidentně si myslíš, že hypnóza je nesmírně složitá. Není. A dokáže i léčit, nebo poškodit.


1
n/a
 #19319 

| Předmět: další odnož SJ
12.01.20 11:53:39 | #57

Jen během roku 1996 opustilo Svědky Jehovovy v České republice téměř tisíc členů. Kromě Společnosti pravověrných svědků Jehovových, která je známá tím, že rozšiřuje pouze stará oxeroxovaná čísla Strážné věže a současné brooklynské ústředí považuje za odpadlické, existují také společenství bývalých svědků Jehovových, kteří se obrátili ke Kristu a stali se znovuzrozenými křesťany. Patří mezi ně například Nadace Svědectví Stanislava Ferfeckého, autora knihy Byl jsem svědkem Jehovovým. Dále je to skupina Getsemane - Setkávání Ondřeje Novotného, která má blízko ke Křesťanskému společenství Praha a také Křesťanské informační středisko Milost v Plzni, které se hlásí k Evangelické církvi metodistické.
https://www.milost.sk/logos/clanok/uz-u-vas-zvonili


-80
n/a

| Předmět: RE: další odnož SJ
12.01.20 12:35:00 | #59 (1)

"Statistika věda je..." *33018*
Nevím, odkud máš tu informaci, že zrovna v roce 1996...atd., ale faktem je, že někteří odejdou (představ si, že třeba zemřou), naproti tomu jiní přijdou. Výsledkem je sice nepatrně, ale vzrůstající počet. Což je v jedné z nejateističtějších zemí Evropy docela fajn, nemyslíš? *26951*

Společnost pravověrných svědků Jehovových tvoří ti, kteří se v 90. letech neztotožnili s některými změnami v organizaci a v naukách. Podrobnosti neznám. Je to poměrně malá skupina zejména na Ostravsku.
Možná tě bude zajímat, že jsou také do určité míry organizováni celosvětově. Poměrně velká skupina byla v Rumunsku, ale před několika lety se vrátili zpět mezi nás. Nejen v Rumunsku z toho měli bratři velkou radost.

Odpadlíci kolem sebe rádi soustřeďují další posluchače, aby tak konečně mohli uplatnit své pojetí křesťanství.
(Skutky 20:29,30)
Vím, že po mém odchodu mezi vás vniknou draví vlci, kteří budou se stádem jednat drsně, a z vás samotných povstanou muži, kteří budou překrucovat pravdu, aby za sebou strhli učedníky.

Dokonce jsem se nedávno v Dingiru dočetl, že uspořádali "sjezd".
Konal se v salonku nějakého hotelu s bohatou účastí asi 25 osob.
Holt začátky jsou těžké. Nebo spíš konce... *33693*


n/a
n/a
 #57 

| Předmět: RE: RE: další odnož SJ
12.01.20 13:02:10 | #60 (2)