Pneumologové jsou znepokojeni kvalitou ovzduší v Česku. Většina území je v nějaké míře znečištěná, což má negativní vliv na naše dýchací ústrojí. Z plných plic si mohou oddychnout v podstatě jen obyvatelé Šumavy či některých okrajových částí České republiky.
Zdravé plíce jsou luxus, který si v Česku ne každý může dovolit. Přestože člověk nekouří, sportuje a pracuje v čistém prostředí, na většině území naší republiky jeho dýchací ústrojí negativně ovlivňuje více či méně znečištěné ovzduší.
Podle pneumologů celoročně splňuje normy pro čistý vzduch pouze Šumava a okrajové hornaté části malých krajů, jako je Zlínský a Karlovarský.
Nj, my bydlíme několik metrů od frekventované silnice D43.
Mezi experty na energetiku vybuchla „atomovka“. Přední vědec z
Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro Zemi kvůli
úniku metanu emisně horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom
na LNG hodně vsadilo.
Článek
V podstatě až v úterý si díky zprávě německého deníku deníku Die Welt energetičtí experti všimli analýzy, o níž 31. října obsáhle referoval list The New Yorker. Robert Warren Howarth, profesor ekologie a environmentální biologie na Cornellově univerzitě, který je jedním z předních světových vědců zabývajících se metanem, po rozsáhlém výzkumu sepsal analýzu (PDF v angličtině zde). Analýza, které ještě kvůli chybějící recenzní kontrole nebyla zatím oficiálně zveřejněna, zjistila, že produkce skleníkových plynů je v důsledku výrobního procesu, zpracování (stlačení a zchlazení na mínus 160 °C), skladování a zaoceánské dopravy zkapalněného zemního plynu LNG Evropy a Asie, spojena s „ohromujícími čísly“ úniku metanu, když významně překračuje emise vzniklé spalováním uhlí.
Buďme rádi za naši zemičku v které nám
nehrozí takové přírodní hrůzy.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-islandsky-grindavik-praskl-a-muze-shoret-riziko-je-vysoke-rika-vedkyne-239831#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
„Pokud se ale příroda usmyslí, že se puklina má objevit blízko města, erupce bude explozivní, či příliš nebezpečná s množstvím jedovatých plynů, bude se muset majetek nechat napospas,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy seismoložka Jana Doubravová, která se mimo jiné podílela i na údržbě seismické sítě REYKJANET, jež se rozprostírá přímo na poloostrově Reykjanes. Provozují ji čeští vědci z Geofyzikálního ústavu spolu a Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR.
Záblesk záření gama ze vzdáleného výbuchu vyvolal poruchy v zemské atmosféře, zjistila nová studie. Pokud by taková exploze nastala blíž, mohla by vymazat život na Zemi.
Záblesk světla z nově vzniklé černé díry vzdálené miliardy světelných let v prostoru a čase zasáhl loni v říjnu Zemi takovou silou, že otřásl horními vrstvami atmosféry. Byla to dosud nejjasnější zaznamenaná exploze ve vesmíru.
A háááááá♪♪♪....tak tóójo....já mám ZAPAMATOVAT.. ....tak to nemusím, naštěstí vypisovat ...a to se vyplatííí! ♫ ♪☼☼☼johoho♫♪♪