❗️🇪🇺Ještě více peněz na armádu? Američané totiž chtějí, aby od roku 2027 většinu sil NATO zajistila Evropa.
Spojené státy chtějí, aby Evropa nejpozději od roku 2027 převzala většinu konvenčních obranných schopností NATO - od špionáže až po rakety. Zástupci Pentagonu to řekli tento týden ve Washingtonu evropským představitelům, informovala agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Evropané podle nich považují takto brzký termín za nereálný.
„Američtí představitelé svým protějškům řekli, že pokud Evropa nesplní termín do roku 2027, USA se mohou přestat účastnit některých mechanismů koordinace obrany NATO,“ podotkla agentura Reuters, která vyzpovídala pět zdrojů včetně jednoho amerického činitele.
Američané podle nich na setkání dali jasně najevo, že nejsou spokojení s tím, jak málo Evropa podle jejich názoru pokročila v posilování svých vojenských kapacit od roku 2022, kdy Rusko zahájilo nynější rozsáhlou invazi na Ukrajinu.
„Několik evropských představitelů nicméně uvedlo, že termín do roku 2027 není realistický bez ohledu na to, jak by Washington pokrok měřil, protože Evropa potřebuje více než peníze a politickou vůli, aby v tak krátkém horizontu nahradila americké schopnosti,“ podotýká Reuters s tím, že problém se týká mimo jiné chybějící výroby některého vojenského vybavení.
🤡Evropa nemá vůbec nic, ale furt by chtěla válčit…
Sledujte @neCT24


