Echeverias: Proč Rusko prodalo Aljašku Spojeným státům?
Rusko prodalo Aljašku Spojeným státům v roce 1867 z několika důvodů:
Finanční potíže: Ruské impérium se v polovině 19. století potýkalo s finančními problémy. Správa a obrana Aljašky, která byla geograficky vzdálená a řídce osídlená, byla nákladná. Prodej Aljašky poskytl Rusku tolik potřebné finanční prostředky.
Geopolitické obavy: Rusko se obávalo ztráty Aljašky bez náhrady. Po krymské válce (1853-1856), kterou prohralo, Rusko pochybovalo o svoji schopnosti bránit Aljašku, zejména proti potenciální britské expanzi z Kanady. Prodej Aljašky Spojeným státům zabránil tomu, aby se dostala do britských rukou.
Strategické přeskupení: Rusko vidělo ve Spojených státech potenciálního spojence proti Británii. Prodej Aljašky Spojeným státům zlepšil vztahy mezi oběma národy a snížil hrozbu, kterou představovala britská expanze.
Nedostatek zdrojů: Rusko se v té době domnívalo, že Aljaška má jen omezenou hospodářskou hodnotu. Na tomto území ještě nebyly nalezeny rozsáhlé přírodní zdroje, které by z něj později učinily cenné území, jako je zlato a ropa.
Prodej byl dokončen 30. března 1867, kdy Spojené státy koupily Aljašku
za 7,2 milionu dolarů, tedy zhruba dva centy za akr, v transakci často
označované jako „Sewardovo bláznovství“ podle amerického ministra
zahraničí Williama H. Sewarda, který o koupi jednal.
................................................................................
Za podobných okolností a ze stejných důvodů se Napoleon o pul stoleti pred tim vzdal francouzskeho nároku na uzemi na západ od Mississippi. Francouzské koloniální državy v Severní Americe pro nej nebyly tak důležité jako jeho rozpinave plány v Evropě a potřeboval naplnit svou pokladnu, aby mohl toto úsilí financovat. Územní expanze Spojených států na západ od řeky Mississippi k pobřeží Tichého oceánu nebyla tedy výsledkem koloniální uzurpace (jako Putinuv vpad do Ukrajiny), ale briliantni diplomacie.