Americky Kongres projednává nový balíček sankcí proti Rusku, který obsahuje 500% druhotne cla pro země, které nadále obchodují s Ruskem. Jedná se především o Čínu, Indii a (ironnicky) některé země Evropske Unie.
https://www.reuters.com/world/us/us-senate-may-work-russia-sanctions-bill-this-month-2025-06-02/
Washington, 2. června (Reuters) - Republikánský vůdce amerického Senátu v pondělí prohlásil, že sněmovna by mohla ještě tento měsíc hlasovat o návrhu zákona, který by uvalil přísné sankce na Rusko a sekundární sankce na země, které s ním obchodují, kvůli jeho postoji k mirovym jednanim o ukonceni valky na Ukrajině. Vůdce většiny John Thune uvedl, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa stále doufá v dohodu o ukončení tři roky trvajícího konfliktu, ale Senát je připraven pomoci vyvinout tlak na Moskvu.
„Jsme také připraveni poskytnout prezidentu Trumpovi veškeré nástroje, které potřebuje, aby přiměl Rusko konečně skutečně zasednout k jednacímu stolu,“ řekl Thune v projevu při zahájení jednání Senátu. Thune poté novinářům řekl, že o sankční legislativě jednal s Bílým domem. Opatření by zavedlo 500% cla na země, které nakupují ruskou ropu, plyn, uran a další export. Na Čínu a Indii připadá přibližně 70 % ruského mezinárodního obchodu s energiemi, který pomáhá financovat jeho válečné úsilí. Návrh zákona, jehož hlavními sponzory jsou republikánský senátor Lindsey Graham z Jižní Karolíny a demokratický senátor Richard Blumenthal z Connecticutu, má nyní ve stočlenném Senátu nejméně 82 podpurců.





