Rozcestník >> Společnost a komunity >> Historie

Informace

Název: Historie
Kategorie: Společnost a komunity
Založil: slavidan
Správci: slavidan
Založeno: 19.01.2020 20:30
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 1578x
Příspěvků:
50

Toto téma sledují:


Předmět diskuze: Historie - Dějiny České země i celého světa, významná výročí, historické památky... Dějiny jsou jako moře. V jaké době byste chtěli žít?
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #68

Zobrazit vše


| Předmět: Pražské povstání
06.05.20 12:38:13 | #68

V těchto dnech si připomínáme 75. výročí Pražského povstání. Jak už to často bývá, v otázkách naší novodobé historie se názory různí. Podle jedněch šlo o hrdinný odpor proti okupantům, podle jiných zbytečná akce na konci války, která byla už rozhodnuta. Stejné je to i s hodnocením osvobozenecké úlohy Rudé armády, dříve se tradovalo, že její příjezd dovršil osvobození hlavního města. Nyní převažuje tvrzení, že Praha 9. května už byla v rukou povstalců. Sporná je i úloha vlasovců a jejich protikladná hodnocení.
Nelze opominout také poslední projevy nacistického teroru při potlačování povstalců, ale také případy lynčování německých civilistů a domnělých či skutečných kolaborantů.
Diskusí na tato témata bude v těchto dnech v médiích hodně. Doufejme, že budou objektivní a ne jednostranné.


94
n/a

| Předmět: RE: Pražské povstání
06.05.20 14:03:18 | #69 (1)

94
n/a
 #68 

| Předmět: RE: RE: Pražské povstání
06.05.20 21:15:48 | #70 (2)

Diskuzi pod článkem nevidím.

Názory na dávnější události se vždy rozcházejí, neboť Homo Sapies je hádavá a haštěřivá bytost.
Příkladem nám budíž volby do parlamentu. Ve volebním boji slibují všichni pilnou práci pro národ a zářivou budoucnost v případě, že se volič rozhoupá a dá jim svůj hlas. Po volbách zjistí opozice, že vítězná strana dělá úplně všechno špatně, že je složena z kriminálníků a že by patřila být zatčená a vhozena do šatlavy.

No a co se týče statečného boje proti německým nacistům, tak i v Rakousku byli socialisti a komunisti pozatýkáni a vraženi do koncentráku v Mauthauzenu. Takže Rakousko bylo také obětí německého nacizmu a patří mezí vítězné státy z WW2. Takhle to prostě někteří lidé vnímali. Hodnocení dějin je velmi subjektivní záležitost.


187
n/a
 #69 

| Předmět: RE: Pražské povstání
05.06.20 21:50:26 | #71 (1)

Je pravda, že sověti si v Praze moc nezabojovali, ale nebýt jejich postupujících vojsk, německé jednotky by pražské povstalce nebrali vážně a nedohodli by se.


12
n/a
 #68