Rozcestník >> Společnost >> Mezilidské vztahy

Informace

Název: Mezilidské vztahy
Kategorie: Společnost
Založil: Mam-rada-Chatujme
Správci: Mam-rada-Chatujme
Založeno: 09.11.2017 07:40
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 56886x
Příspěvků:
1968

Předmět diskuze: Mezilidské vztahy - Mezilidské vztahy a vztahy vůbec. My a zvířata, příroda, hudba, četba , zájmy a koníčky, zajímavé články , vše co nás baví, zajímá, co nás tíží a bolí- prostě diskuze o všem možném.

(Karma: 565)
| Předmět: Mléko s medem. Skutečně je to zázračný nápoj
07.08.19 19:14:43 | #2387

Med je ceněn díky svým antioxidačním, antibakteriálním a antifungálním vlastnostem. Mnozí si nemohou vynachválit i jeho uklidňující a protizánětlivé účinky na dýchací problémy. Mléko, na straně druhé, obsahuje vitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin D, vápník, bílkovinu a kyselinu mléčnou. Když se tohle všechno zkombinuje, vzniká zázračný koktejl s jedinečnými účinky.

Med i mléko mají antimikrobiální a čisticí vlastnosti. Použití medovo-mléčné masky je účinné pro zmírnění akné. Pleti zároveň dodává zdravý lesk. Ostatně, kombinace mléka s medem je častou praxí v lázních po celém světě. Taky vyzkoušejte koupel v poměru 1 : 1! (Kupříkladu na 2 šálky medu použijte 2 šálky mléka.)

Med dobrým zdrojem prebiotik. To jsou živiny, které stimulují růst a vývoj blahodárných bakterií ve střevech a zažívacím systému. Prebiotika přitom prokázala stimulační účinek na bifidobakterie, což je typ probiotik v mléce.

Sacharidy a oligosacharidy v medu podporují zdravou a správnou funkci těchto prospěšných bakterií, jenž jsou nezbytné pro údržbu a funkci zažívacího traktu. (Když je bakteriální rovnováha v zažívacím traktu dobrá, eliminuje řadu dráždivých stavů včetně zácpy, křečí a nadýmání a zároveň zabraňuje rozvoji škodlivého růstu bakterií.) Z tohoto důvodu pijte každý den sklenici čerstvého mléka se lžící medu.

Med podle vědců působí jako nosič a transportér živin z potravin do těla. Konkrétně se ukázalo, že je nedílnou součástí příjmu vápníku, což potvrzuje studie provedená na potkanech. Tu má na svědomí doktor Merlin Ariefdjohan z americké Univerzity Colorado. Chcete-li mít zdravé kosti, víte, co máte dělat… Do dna!

Med a mléko jsou tradičně používány jako léky na nespavost. Individuálně bývají užitečné oba, nicméně jakmile se spárují, jejich účinky jsou ještě silnější. Konkrétně med je jednou ze vzácných sladkých potravin, které způsobují zvýšení množství vylučovaného inzulínu, což podporuje tryptofan uvolňovaný do mozku. Tryptofan je poté přeměněn na serotonin, jenž vyvolává pocit relaxace. Mléko s medem zároveň působí i proti stárnutí.


(Karma: 565)
| Předmět: Dřín, zapomenutý antioxidant z našich luk i zahrad
06.08.19 05:54:37 | #2386

Dřín obecný je teplomilný keř, který roste i u nás, hojně ho ale můžete potkat během dovolené v jižních zemích, Polsku nebo v Dolním Rakousku. Zaujme na jaře něžnými žlutými kvítky, ale i šťavnatě červenými plody, které dozrávají od srpna do září. Jsou nejen jedlé, ale především mimořádně zdravé.

Do koláče i na žízeň

Plody, kterým se říká dřínky, mají výraznou, sladkokyselou a natrpklou chuť. To z nich dělá výjimečné ovoce, skvělé do osvěžujících dezertů. Zkuste je na koláč, do bublaniny místo třešní, chutný je z nich i kompot. Hodí se i pro přípravu marmelád a čatní, nakládají se také do slaného nálevu jako olivy nebo se suší a drtí na prášek, kterým se koření maso a omáčky. Z dřínu ovšem připravíte i mošt, šťávu, pro dospělé pak i likér nebo pálenku dřínkovici, na kterou můžete narazit i u našich slovenských sousedů. Ze semen se dokonce kdysi pražila káva.

Kam se hrabe citron

Dřínek patří mezi naše nejsilnější zdroje vitaminu C. Má ho mnohem více než citron nebo grepy, řadí se hned za šípek, černý rybíz a rakytník. Jíst ho můžete klidně syrový.

Díky vysokému obsahu vitaminu C je rovněž silným antioxidantem, chrání buňky před oxidačním stresem. Tím zpomaluje proces stárnutí a preventivně působí proti srdečním onemocněním i infarktu.

Uleví, když se přejíte

Vedle vitaminu C jsou dřínky bohaté také na organické kyseliny, sacharidy, minerální látky, především fosfor a draslík, ale i vlákninu pektin. Dřín působí blahodárně na trávení, uleví při střevních chorobách, ale i při pocitu těžkosti a přejedení. Stačí rozžvýkat čerstvý plod nebo připravit čaj ze sušených dřínků.


(Karma: 565)
| Předmět: Opar na rtu
04.08.19 19:43:22 | #2384

Příčinou oparu je virus Herpes simplex, konkrétně HSV 1, který se objevuje především na ústech. Jakmile se virus dostane do těla, už se vás bude držet celý život a čekat na svou příležitost. Vyvolat jej může stres, únava nebo snížená imunita.

Projevy oparu a inkubační doba

Inkubační doba oparu je cca 2 až 6 dní. Začínající opar na rtech rozpoznáte nepříjemným pocitem svědění. Po něm se většinou již druhý den objeví puchýřky, které mohou pálit a bolet. Za několik dní zduřelý puchýřek praskne a udělá se strup. Opar na rtech se drží většinou 7 až 10 dní.

Rizikové faktory

Pokud už jednou HSV dříme ve vašem těle, oparu se jen tak nezbavíte. Můžete si ale dát pozor na spouštěče, které by jej mohly probudit. Nejčastěji za bolestivé opary můžou:

snížená imunita (chřipka, zvýšená teplota, nachlazení)
vliv sluníčka (UV záření, úpal, spálení)
stresové situace (dlouhodobá únava, návštěva lékaře, trauma apod.)
alergie na potraviny, hormonální změny apod.
Nesahat!

Ať už vám je opar na rtu nepříjemný jakkoliv, nikdy na něj nesahejte, nemačkejte jej ani se ho nepokoušejte propíchnout jehlou. Koledujete si tím o zpestření v podobě druhotné bakteriální infekce. Opary jsou navíc extrémně nakažlivé. A proto se budete během jeho trvání muset vyhnout líbání, sdílení skleniček, lahví i příborů.

Léčebný arzenál

Pokud nejste komplikovaný případ, opar se vám ztratí přibližně do 10 dnů. Pro léčbu oparů si můžete pořídit přípravku proti virům – axycloviry. Seženete je ve formě tablet nebo mastí. S léčbou ale neotálejte, začněte s ní nejlépe ještě před vznikem puchýřku, tedy ve fázi nepříjemného svědění. Pokud na opary trpíte často, jistě tuto fázi snadno rozpoznáte. První pomocí proti oparu je i natření lékařskou vazelínou, které zabrání druhotné bakteriální infekci. Jestliže se vás opar nepustí ani po dvou týdnech, navštivte lékaře.

Babskými radami proti oparům

Pro léčbu oparu můžete také vyzkoušet babské rady. Ty například doporučují sáhnout po kostce ledu, která zmenší otok a uleví od bolesti. Přidat můžete tymián - 5 minut jej vařte a nechte stát 15 minut. Odvar sceďte, nalijte do tvořítka na led a zmrazte. Jestliže vás opary trápí často, připravte si tymiánové kostky do zásoby a sáhněte po nich již při prvních náznacích. Kostičku ledu si na rtu podržte, dokud se nerozpustí.

Rady našich babiček doporučují vyzkoušet také lékořici. Její kořeny se využívají v lidovém léčitelství i v medicíně. A nové studie říkají, že je účinná při léčbě oparů. Obsahuje kyselinu glycyrhizinovou, která zabíjí virové buňky způsobující opar. Sehnat můžete i lékořicový prášek, ze kterého si smícháním s lékařskou vazelínou vyrobíte mastičku na opary. Odborníci ji však doporučují nevyužívat dlouhodobě.


(Karma: 47)
| Předmět: RE: Opar na rtu
05.08.19 12:42:43 | #2385

Já jsem měla jet na první sraz místnosti a udělal se mi opar, poprvé v životě jsem si byla v lékárně pro léčebnou mast za děsný prachy, ráno jsem nevěřila svým očím, ten opar se mi zdvojnásobil *30352* , , v současnosti se mi už naštěstí vyhýbají, ale za radu s lékořicí děkuji, bylinky prostě zabírají *27473* *7487*


(Karma: 565)
| Předmět: Proso
03.08.19 08:34:43 | #2382

Proso (Panicum miliaceum) je skupina drobnozrnných trav, která se pěstuje po celém světě. Daří se mu v relativně drsném a suchém prostředí, což z něj činí vysoce univerzální plodinu. Ostatně, právě ono je vedle pšenice a ječmene jednou z nejstarších kulturních obilnin.

Proso je dobrým zdrojem sacharidů a vlákniny, podobně jako ostatní zrna. Tělu také dodává živiny, vitaminy, minerály a organické sloučeniny, které mohou lidskému zdraví prospět mnoha různými způsoby. Navíc platí, že proso je bezlepkové, takže jej milují i ti, kdo mají celiakií. Ovšem nejen oni tuto potravinu, kterou znali již naši předci, vychvalují. Taky si zamilujete tyhle jeho účinky na vaše zdraví!

Chrání srdce
Výzkumníci z americké Univerzity v Kentucky poukázali na spojení mezi celými zrny a prevencí rizika srdečních onemocnění. Pravda je taková, že konkrétně proso může být jedním ze zdravějších zrn, které chrání srdce. Patří totiž k bohatým zdrojům hořčíku, tedy důležitého minerálu, jenž snižuje krevní tlak a riziko infarktu či mrtvice, zejména v případě aterosklerózy.

Proso je zároveň i zdrojem draslíku. Ten zase udržuje nízký krevní tlak tím, že působí jako vazodilatační činidlo. (Snížení krevního tlaku a optimalizace oběhového systému je jedním z nejlepších způsobů ochrany kardiovaskulárního zdraví.)

Kontroluje hladinu cholesterolu

Hladiny cholesterolu jdou ruku v ruce se zdravím srdce. Vysoké množství vlákniny v prosu blahodárně působí na snižování LDL špatného cholesterolu a souběžně s tím podporuje účinky toho dobrého (HDL cholesterolu).

Může pomoci předcházet diabetu 2. typu
Cukrovka je onemocnění postihující miliony lidí po celém světě. Naštěstí právě proso snižuje pravděpodobnost diabetu typu 2, a to díky významnému množství hořčíku.

Působí na trávení
Trpíte nadýmáním, plynatostí, zácpou nebo křečemi? Jezte prosto, jenž se hladce pohybuje zažívacím systémem a reguluje trávicí proces.

Detoxikuje tělo
Podle americké Texaské univerzity je proso zásobárnou fenolů a antioxidantů, jež zbavují toxinů. Kvercetin, kurkumin, kyselina ellagová a různé další prospěšné katechiny mohou pomoci vyloučit z vašeho systému jakoukoli cizí látku, neboť podporují správné vylučování a neutralizaci enzymatické aktivity v určitých orgánech. Poptejte se v prodejnách zdravé výživy a vraťte se ke způsobu stravování našich předků!


(Karma: 565)
| Předmět: Jak si udržet muže..........
02.08.19 07:17:54 | #2379

Tento článek bude hodně dlouhý, ale jinak to nejde......... otázka ale zní- dá se takto opravdu muž udržet? Podle mě nedá a hlavně by ženy zabily ,,svou osobnost,,

Na svého muže nikdy nezvyšujte hlas

Je to známka neúcty! Takže ať se cítíte jakkoli, na svého muže byste měla být za všech okolností milá a samý úsměv. Že máte na něco jiný názor, s něčím nesouhlasíte? Ale no tak, správná žena ví, že muž je hlava rodiny. Vítejte ve středověku!

V komunikaci s mužem nepoužívejte pocity

Žádný pláč, žádné dobré ani špatné dny, žádné emoce. Jako by žena měla být stroj, který se nikdy nezastaví. Jenže k lidem a k životu emoce patří. Každý je takový, jaký je, a je potřeba respektovat ho se vším všudy. Pokud to neumíte, není to láska.

Nikdy nekritizujte jeho přátele

Je zcela zjevné, že mužův kamarád je hlupák, bezpáteřní pitomec, co ho jen využívá, táhne ke dnu, obírá o peníze a podobně? Chraň vás ruka páně o něm říct něco špatného, je to přece přítel vašeho muže, vašeho domácího Boha. A ten je jediný, kdo může cokoli říct na adresu svých přátel. Tedy alespoň podle těchto podivných pravidel.

Vždy si plňte povinnosti v domácnosti

Celé pravidlo zní: Nikdy nezapomeňte, že váš muž si vzal vás, nikoli vaši hospodyni, uklízečku a podobně. Vždy si plňte domácí povinnosti. Prostě hezky makejte kolem domu, aby se v něm mužíček cítil dobře. Že padáte na hubu, protože po práci máte ještě druhou šichtu v domácnosti? Koho to zajímá, hlavně že je manžel šťastný.

Neplýtvejte. Manželův pot je příliš cenný

A jsme u financí. Zbožný anonym jaksi zapomněl, že v dnešní době vydělávají peníze i ženy a někdy je jejich plat i vyšší než manželův. Takže ano, plýtvat by se nemělo, ale nejde jen o pot mužů. Jojo, ty „staré dobré časy“, kdy byly ženy finančně totálně závislé na mužích, jsou dávno pryč.

Musíte mu dopřát sex, kdykoli projeví chuť

Nemáte náladu, nechce se vám, jste unavená, není vám dobře? Kdepak, jakmile má muž chuť na sex, musíte být povolná. (Kdy je v pořádku odmítnout sex?) A tenhle chytrý anonym vám dokonce vysvětlí, že přemoct se je jen pro vaše dobro. Sex je totiž pro muže důležitý, bez něj moc dlouho nevydrží, a pokud mu ho budete odpírat, je jen otázka času, kdy se téhle „vaší povinnosti“ ujme jiná žena. Amen!

Nikdy za svého muže nemluvte

To by bylo celkem v pořádku. Když se někdo na něco ptá vašeho muže, měl by odpovědět on. Jenže to by bohužel nesměla mít tahle rada dodatek, že opačně to fungovat nemusí. Za vás muž mluvit může. Proč? Přece proto, že je mnohem chytřejší, lepší, úžasnější, a vy byste mu za to možná ještě měla poděkovat.

Vždy buďte upravená a krásná

Dbejte o sebe za všech okolností, ať jste vždy přitažlivá. Mějte na paměti, že kolem každého muže se neustále točí dost žen, které péči o sebe nepodceňují, nikdy jim není špatně a i na smrtelné posteli si zvládnout udělat dokonalý make-up. A za ty vás muž vymění, pokud o sebe nebudete dbát!

Projevujte mu dostatečný zájem

Tahle rada se schovává za jinak pravdivou poučku, že komunikace je základ spokojeného vztahu. Jenže tenhle anonym má na mysli jednostrannou komunikaci. Muž prý potřebuje dobrého posluchače, který si na něj vždy najde čas a beze slova vyslechne, co má na srdci. A pak to samozřejmě bez výhrad odkývá!

Máte lepší nápad než on? Jste tým!

Anonym tak sice přiznává, že občas se může zadařit a žena může mít v něčem pravdu. Někdy má dokonce lepší nápad než muž, ale neměla by mu to dát nijak najevo – v takovém případě jste totiž tým.

Svého muže nehodnoťte

Nemáte právo svého muže jakkoliv hodnotit či soudit, dávat najevo, že se mu něco nepovedlo, a podobně. Tím se z vás totiž stává otravná žena a o tu žádný nestojí. Zato poslušnou loutku, tu chce doma každý.

Vyvářejte mu, jak to jen jde

Žádný muž nebere jídlo na lehkou váhu, takže úkolem správné manželky je mu pořádně vyvářet. A to jídla, která chce on. Že to není váš styl, vaříte jinak, jíte něco jiného? Prostě se naučte vařit, co má rád!

Nikdy se na něj nezlobte

Ať udělal cokoli, nezlobte se na něj. Naopak, užijte si každou chvíli s ním. Že nestojí za nic? Ale no tak, každá vteřina s vaším úchvatným mužem přece za něco stojí.

Nestýkejte se s „problémovými“ ženami

Tedy přesně řečeno s ženami, které mají negativní postoj k manželství. Těžko říct, jaké ženy do téhle skupiny spadají. Možná všechny, které nedodržují tato zbožná pravidla? Anebo feministky? V 21. století asi všechny. Takže si budete muset vystačit jen se svým mužem, na kamarádky zapomeňte. Jen by vás zkazily!

Vítejte muže sklenkou vody

To je myšleno obrazně. Poselství je takové, že kdykoli (a v jakémkoli stavu) se muž vrátí domů, měla byste ho radostně přivítat. Protože jen do takového domova, kde je mu dávána radost z jeho přítomnosti dostatečně najevo, se muž bude rád vracet. V opačném případě půjde spíš než domů do baru nebo do vykřičeného domu. A to nemůže žádná slušná žena dopustit.


(Karma: n/a)
| Předmět: RE: Jak si udržet muže..........
02.08.19 08:36:54 | #2380

Hmm 🤔 zajimave cteni … Tak kdyz uz at se muz chova zrovnatak k zene …


(Karma: 565)
| Předmět: RE: RE: Jak si udržet muže..........
02.08.19 09:48:09 | #2381

No jo, ale kdyby se tak měli chovat muži k ženě- ten článek by ztratil na atraktivitě *3012* Toto má být jakýsi manuál- aby baby věděly, jak si chlapa udržet. Ale kdyby se ty ženy chovaly podle tohoto manuálu- ztratily by toho muže ještě dřív *218*


(Karma: 565)
| Předmět: Ani muži se nevyhnou přechodu.
01.08.19 13:57:38 | #2367

Přechodem prochází i muži
Kroutíte nad tím hlavou a říkáte si, že je to hloupost? Pak věřte, že není. I muži stárnou, jednoho dne se zub času podepíše na každém z nás, ať už se jedná o muže či o ženu. Zatímco u žen se období přechodu nazývá klimakterium, u mužů se tohle období nejčastěji označuje jako andropauza.

Jde o období, ve kterém mužům začíná klesat jejich výkon, dochází i k poklesu sil a energie. Jak je známo, muži jsou tvorové ješitní a jen málokterý z nich si přizná, že prochází přechodem.

Jak vypadá mužský přechod?
Určitě je důležité zmínit, že u mužského přechodu je to trochu jinak, nežli v případě přechodu či menopauzy u ženy. Hned prvním rozdílem je, že nepřichází tak často, jako klimakterium, ale co se příznaků týče, jsou si tahle období poměrně podobná.

U mužů nedochází k zastavení hormonální tvorby, protože ta je zachována až do poměrně vysokého věku, ale dochází k jejímu pozvolnému poklesu – laicky řečeno je muž stále méně a méně aktivní. Mezi další projevy mužského přechodu patří nižší sexuální výkonnost, snižuje se libido a objevit se mohou i muži tolik neoblíbené a nežádoucí poruchy erekce.

Co ovlivňuje mužský přechod?
Nutno dodat, že stejně jako projevy či intenzita se i období, ve kterém se andropauza u muže objeví, je velmi individuální věc a u každého muže to může být jinak. S tím souvisí i ovlivňující faktory, které mají menší či větší vliv na mužský přechod.

Mezi příčiny proto můžeme zařadit například kouření, nadváhu a obezitu, pití alkoholu, dodržování nejrůznějších diet, nadměrnou stresovou zátěž nebo míru pohybové aktivity.


(Karma: n/a)
| Předmět: RE: Ani muži se nevyhnou přechodu.
01.08.19 14:07:20 | #2368

Kdyz je sikovna listiska , neni zalud mekka sisticka *34069*


(Karma: 565)
| Předmět: RE: RE: Ani muži se nevyhnou přechodu.
01.08.19 14:09:50 | #2369

Šišli , mišli, kam šme pšišli?
Na klaji lešíška, šedí na bobešku malá lištiška.
Dlží v tlapkách sisticku, chče jí ukousnout špišičku.


(Karma: n/a)
| Předmět: RE: RE: RE: Ani muži se nevyhnou přechodu.
01.08.19 14:12:10 | #2370
(Karma: 565)
| Předmět: RE: RE: RE: RE: Ani muži se nevyhnou přechodu.
01.08.19 14:15:36 | #2371

Liška co se dala na zdravou výživu- místo kuřátek dlabe rostlinky a semena *33598* *33598*


(Karma: n/a)
| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Ani muži se nevyhnou přechodu.
01.08.19 14:29:25 | #2373

Joo komu se neleni tomu se zeleni *33598*


(Karma: 565)
| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Ani muži se nevyhnou přechodu.
01.08.19 14:32:26 | #2374

Zelená je tráva ,
na té trávě hrad
a v tom hradu ženská,
u ní sedí chlap.
Jen se s ní chlape nepárej-
útok na branku zahájen.


(Karma: n/a)
| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Ani muži se nevyhnou přechodu.
01.08.19 14:35:10 | #2375

😂 no nevim , to je jako udelat kozla zahradnikem ……


(Karma: 565)
| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Ani muži se nevyhnou přechodu.
01.08.19 14:38:17 | #2376

Vrahem je pokaždé zahradník , to nevíš? *33598* *33598* *33598*


(Karma: n/a)
| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Ani muži se nevyhnou přechodu.
01.08.19 14:41:38 | #2377

Jezkovo noho me to hned bylo divne ten utok *33598*


(Karma: 565)
| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Ani muži se nevyhnou přechodu.
01.08.19 14:43:36 | #2378

Ježek Tě kopal? *225* *225* Jo aha, Ty myslíš tu,, malou domů,, na hradě *33598* *33598* *33598*


(Karma: 565)
| Předmět: Celerový detox si získal svět! Vyčistí ledviny, ochrání srdce a uleví kloubům
01.08.19 06:36:49 | #2366

Zelená vitamínům

Řapíkatý celer je plný vitamínů, minerálů a dalších látek, které jsou pro naše tělo prospěšné. Obsahuje 18 aminokyselin. Navíc vitamíny C, K a draslík. Jeho součástí jsou také prospěšné flavonidy. Díky svému složení zvyšuje psychickou i fyzickou aktivitu, má dobrý vliv na nervový a kardiovaskulární systém, pomáhá jako desinfekce při chronických zánětech, léčí trávicí poruchy, má močopudné účinky a snižuje vysoký krevní tlak.

Řapíkatý celer je také dietní

Nať o velikosti 13 cm obsahuje jen 3 kalorie. Je tedy oblíbenou součástí různých hubnoucích jídelníčků. Když se ale celer odšťavňuje, ztrácí vlákninu. Vláknina způsobuje, že se dříve cítíte sytí. Pokud chcete dostat z celeru co nejvíce vitamínů, odšťavňování je správná cesta. Dokážete tak vypít šťávu ze dvou celerů bez mrknutí oka. Pokud toužíte spíše po dietě, chroupejte celer v celku.

Sto lidí, sto detoxů

Celer je opravdu téměř superportavina, ale nezapomínejte, že nic se nemá přehánět. Každý má s celerovým detoxem své vlastní zkušenosti a ty se různí člověk od člověka. Neexistuje žádná oficiální lékařská studie, která by prokázala léčivé účinky celeru na organismus. Mnoho lidí ale na celerovou šťávu nedá dopustit a pyšní se tím, že jim pomohla vyřešit mnoho zdravotních problémů. Ti, kdo detoxem prošli říkají, že mají při pití celerové šťávy více energie. Také zmiňují, že se jim zlepšil stav pleti, zmizely pigmentové skvrny, zlepšila se lupénka a ekzém. Pro někoho jiného znamenala celerová šťáva zažívací obtíže, které jim znepříjemnily život. Když se tedy do celerové výzvy pustíte, pozorujte vlastní tělo a naslouchejte mu. Sami nejlépe poznáte, zda vám zelená síla celeru dělá dobře.


(Karma: 565)
| Předmět: Potraviny trochu jinak
31.07.19 17:56:13 | #2365

Naše potní žlázy jsou domovem cca tisícovky nejrůznějších typů bakterií, přičemž nutno dodat, že každý z nás má jejich jedinečnou kombinaci. Kombinace těchto bakterií stojí za jedinečnou vůní našeho těla a tvoří tak náš tělesný pach.

Kromě toho se na skladbě našeho pižma podílejí i potraviny, které na náš odér mohou mít zásadní dopad. Na které potraviny, které zhoršují návštěvní zápach, byste si tedy měli dát pozor?

Ryby jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku a odborníci je doporučují konzumovat 2x do týdne. Ačkoliv v sobě obsahují látky, které jsou pro naše zdraví prospěšné – například omega-3 mastné kyseliny – na druhou stranu v sobě obsahují i cholin. Cholin je látka spadající do skupiny vitamínů B a je zodpovědný za typické aroma mořských plodů – člověk tuto látku může vylučovat ještě týden poté, co si na nějaké rybě pochutná.

Maso v sobě obsahuje aminokyseliny, jejichž zbytky mohou zůstávat v lidských střevech. Ve střevech jsou zpracovávány intestinálními enzymy, které dávají našemu zažívání pořádně zabrat – červené maso je totiž oproti jiným potravinám hůře stravitelné. Na základě tohoto procesu naše žlázy produkují vyšší množství potu, který se následně míchá s bakteriemi nacházejícími se na povrchu pokožky. Z tohoto důvodu se pak zvyšuje tělesný zápach.


(Karma: 565)
| Předmět: Orgánové hodiny
31.07.19 07:34:38 | #2364

Každý orgán má svůj čas aktivity a čas odpočinku. Číňané v to věří už více než 4 000 let. Měli bychom se proto naučit zmapovat naše tělo tak, abychom mohli organismu v tomto směru vycházet maximálně vstříc. Podle toho je pak vhodné naplánovat si svůj denní plán – jídlo, sport, odpočinek, relaxaci a dokonce i spánek. Pokud budeme schopni toto dodržovat, budeme se cítit daleko lépe, mohou vymizet některé zdravotní obtíže a především – nabereme spoustu energie.

Jídlo po probuzení
Mezi 7. až 10. hodinou ranní je ideální dát si velkou dávku vitaminu C. Pro tělo je nejlepší, pokud pro tento účel využijeme hodně teplou vodu a čerstvý vymačkaný citron, případně kvalitní citronovou šťávu. Pozor na tradiční české „citronky“ – jde o chemický koktejl, který rozhodně nemá žádné léčebné účinky.

Lehký oběd
Mezi 11. až 14. hodinou je vhodné si zacvičit a potom také poobědvat. Měli bychom znovu doplnit dávku vitaminů A, C, D, E. Přidat bychom však měli i koenzym Q10 a hořčík.

Nejlepší potraviny k obědu: ryby či mořské produkty, drůbeží maso, brambory, čerstvá zelenina, luštěniny, celozrnné obilniny, fíky.

Dobroty na dobrou noc
Na sklonku dne je vhodné dodat organismu vitaminy skupiny B. Ty tlumí stres, posilují srdce a pečují o zdravé vlasy, nehty i svěží pleť. Dále snižují cholesterol a ničí záněty v těle.

Nejlepší potraviny k večeři: kvasnice, obilná zrna, brambory, jogurt či kvalitní mléčné produkty, ryby, drůbež, avokádo, žampiony, salát, řeřicha, ořechy, brokolice a celozrnné pečivo.


(Karma: 565)
| Předmět: Oleje versus smažení
30.07.19 16:15:01 | #2363

Spolu s trendem štíhlé linie se tuky (podobně jako cukry) často dostávají do nepříznivé role „těch, po kterých se tloustne“. Tuky však pro náš organismus představují zdroj energie a zásobárnu, bez které nemůže tělo správně fungovat. Další jejich velkou úlohou je vstřebávání určitých typů vitamínů (např. A, D, E a K). Bez přítomnosti tuků by se tyto vitamíny jednoduše vyloučily z těla. Abychom své zdraví i chuťové buňky potěšili, měli bychom používat oleje podle jejich určení. Základem je tzv. kouřový bod, tedy teplota, kdy se olej začne přepalovat a vznikají v něm tělu nebezpečné látky. Čím vyšší je hodnota kouřového bodu, tím je olej vhodnější pro tepelné zpracování a naopak. Hodnota je uvedena na obalu.

Slunečnicový olej - výhodou je jeho neutrální chuť a vysoký obsah vitamínu E, jeho kouřový bod je přibližně 180 °C, proto není vhodný na smažení ani fritování. Na trhu však jsou i výrobky, které jsou speciálně upraveny pro vyšší teploty.
Olivový olej - podobně jako s vínem, i tento druh oleje se liší dle místa svého vzniku. Někdy je nazýván tekutým zlatem. Patří mezi tělu nejvíce prospěšné oleje, neboť obsahuje řadu vitamínů, antioxidanty a pomáhá i se vstřebáním vápníku. Blahodárně působí i na vlasy a pleť. Vybrat si můžete:
Extra panenský (extra virgin) - vhodný zejména do studené kuchyně
Panenský - vhodný i pro smažení (teplota by neměla přesáhnout 210 °C)
Rafinovaný - vhodné jsou spíše na smažení, neboť při tomto druhu výroby ztrácí své typické vlastnosti.
Řepkový olej - neutrální chuť dovoluje použití na sladkou i slanou verzi jídla, hodí se na studenou i teplou kuchyni (včetně smažení).
Rýžový olej - méně známá verze oleje vhodného i pro smažení (kouřový bod je cca 200 °C). Navíc pomáhá snižovat cholesterol a zlepšuje pokožku. Jeho chuť je též spíše neutrální.
Dýňový olej - má specifickou černozelenou barvu. Je velmi aromatický a skutečným pokladem pro náš organismus. Používat byste jej měli pouze ve studené kuchyni (například na dochucení salátů či jako ozdoba polévek)
Lněný olej - skvělý pomocník do studené kuchyně (při tepelném zpracování ztrácí své blahodárné účinky). Pomáhá s trávením a imunitou, je vhodný při redukční dietě. Je nutné jej uchovávat v tmavé láhvi a v ledničce, jinak ztrácí své vlastnosti a rychle se kazí.
Kokosový olej - patří mezi nejzdravější typy olejů. Jeho kouřový bod je velmi vysoko (cca 230 °C), proto se hodí i na smažení. Jeho všestrannost ukazuje i možné použití jako vlasová maska či na ošetření pleti. Protože jeho konzistence je v teplotách do 25 °C tuhá, není vhodný do studené kuchyně.
Sezamový olej - je bohatý na Omega 3 mastné kyseliny (podporují naše srdce, mozek i imunitu) a je vhodný i pro tepelnou úpravu. Pozor na jeho specifickou chuť.