Poustevnictví

Předmět diskuze: Poustevnictví - Ale ty vejdi do pokojíka svého a zavři za sebou dveře .. (Matouš 6:6)

Zobrazení reakcí na příspěvek #585

Zobrazit vše


| Předmět:
23.08.26 07:26:31 | #585

V neděli 23. srpna 2026 ve 4:20 vstupilo Slunce do znamení Panny, na obloze začíná nové astrologické období.
Letní lehkost pomalu střídá pořádek, plánování a návrat k běžnému rytmu života. *15730* *158* *14377* *18247* *10535*



| Předmět: RE:
před 7 hodinami | #586 (1)

Obsah příspěvku byl smazán. Důvod: ok



| Předmět: RE:
před 6 hodinami | #587 (1)

Svátek svatého Bartoloměje připadá na 24. srpna a podle lidových tradic představuje definitivní konec léta a příchod podzimu.
Známé pranostiky
• „Od svatého Bartoloměje slunce již tolik nehřeje.“
• „Svatý Bartoloměj otevírá podzim.“

• „Jak Bartoloměj velí, takový bude podzim celý.“

• „Po Bartoloměji studený rosy, nechoďte ráno bosi.“
• „Na svatého Bartoloměje jelen zchladí vodu, konec s koupáním.

Význam a počasí
• Konec veder: Od tohoto dne slunce citelně ubírá na síle a teploty klesají.
• Ranní chlad: Objevují se studené rosy a příroda se halí do podzimního hávu.
• Předpověď: Podle Českých zvyků platilo, že jaké počasí panuje na Bartoloměje, takový bude i celý následující podzim



| Předmět: RE: RE:
před 4 hodinami | #588 (2)

Ty jo aby tak platilo i:
"jak Bartoloměje, takový bude i celý následující podzim"
*9588*
To by jsem si měla lépe rozmyslet co dnes dělat :-)
Asi ne do AS :-)
Takových zlých chlapů po kopě to není pro .. *3770* .. dobré :-)



| Předmět: RE: RE: RE:
před 4 hodinami | #589 (3)

Svatý Bartoloměj byl jedním z dvanácti Ježíšových apoštolů.

V seznamech dvanácti apoštolů bývá Bartoloměj vždy jmenován před Matoušem, přičemž jméno toho, který jej předchází, se mění a bývá jím buď Filip (srov. Mt 10,3; Mk 3,18; Lk 6,14), anebo Tomáš (srov. Sk 1,13).

*10535*


| Předmět: RE: RE: RE: RE:
před 4 hodinami | #590 (4)

Jeho vlastní jméno tedy bylo Nathanael (někdy též Natanael) a pocházel z Kány, galilejského města severně od Nazaretu. A je tedy možné, že byl svědkem velkého znamení, které v Káni Galilejské Ježíš vykonal. (srov. J 2,1–11) Pravděpodobně byl blízkým přítelem apoštola Filipa, který ho ke Kristu přivedl. *10535*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
před 4 hodinami | #591 (5)

Filip vyhledal Natanaela(Bar­toloměje) a řekl mu: „Nalezli jsme toho, o němž psal Mojžíš v Zákoně i proroci, Ježíše, syna Josefova z Nazareta.“ Natanael(Barto­loměj) mu namítl:

„Z Nazareta? Co odtamtud může vzejít dobrého?" (J 1, 45 (Kral, ČEP))
*27012*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 4 hodinami | #592 (6)

Od působení Bartoloměje a Judy Tadeáše odvozuje svůj vznik Arménská apoštolská církev.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 4 hodinami | #593 (7)

V České republice působí od roku 2013 pod názvem Církev Svatého Řehoře Osvětitele a podle sčítání lidu 2021 se k ní hlásí 3 lidé. K Božským liturgiím si propůjčuje kostel svatého Ducha na Starém Městě v Praze. *1149*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 4 hodinami | #595 (8)

Farnosti

V České republice se scházejí komunity v Praze při kostele svatého Ducha a v Brně v kostele CČSH v Židenicích. *32594*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 3 hodinami | #596 (9)

A tak Svatý Bartoloměj doputoval do česka ne jenom v pranostikách :-)