Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 2507117x
Příspěvků:
69110

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #139

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE:
14.01.20 08:24:01 | #139
Reakce na příspěvek #82

Ve starověku a středověku byla křesťanstvím "postižena" poměrně malá část světa. Jinde křesťanství pokrok nebrzdilo. Afrika, Asie, Amerika, Austrálie.... tam přece "křesťanská brzda pokroku" nebyla! Měli možnost se rozvíjet! Proč se tedy nerozvíjeli daleko rychleji než křesťanská Evropa?


 #82 

| Předmět: RE: RE: RE:
15.01.20 11:51:12 | #167 (1)

To je dobrá otázka. Když vynecháte oblasti, kde působila jakási "klimatická brzda" a podíváte se na stav řekněme l.p. 1800 - a porovnáte naši společnost třeba s japonskou, indickou atd, tak opravdu byli oni o tolik méně rozvinutí? písmo, kulturu, proorganizovanou společnost... měli už odedávna. My jsme měli navíc trochu moderní techniky; a za tu církev nemohla..
A jistě souhlasíte, že potom, počínaje 19.stoletím pozitivní vliv církve na pokrok už byl mizivý nebo záporný.


 #139 

| Předmět: RE: RE: RE: RE:
15.01.20 12:39:28 | #171 (2)

Přičemž musíme rozlišovat církve na "druhy", tedy na praktický vliv náboženství na společnost.
Katolická církev například brzdila značně rozvoj věd v Rakousku, Španělsku a v Irsku. Pravoslavná církev brzdí společnost dodnes. No a nejuvolněnější přístup k náboženství a tím pozitivní impuls vzdělání, rozvoje průmyslu a věd poskytla církev protestantská, anglikánská.
Je to zkrátka na lidech, jak dalece je společnost sekularizovaná, nebo svázaná náboženskými okovy.
Kauzalita mezi životní úrovní a druhem náboženské ideologie společnosti (listva) je zřejmá a nepřehlédnutelná.


 #167