Rozcestník >> Kultura, umění a filozofie >> Co je to kultura?

Informace

Název: Co je to kultura?
Kategorie: Kultura, umění a filozofie
Založil: CERVENEC2017
Správci: CERVENEC2017
Založeno: 16.06.2017 11:51
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 1634x
Příspěvků:
12

Toto téma sledují:


Předmět diskuze: Co je to kultura? - Dnes se pod pojmem kultura myslí množina výplodů umělců, které mají běžní lidé za úkol bezhlavě konzumovat. Původně však slovo kultura znamenalo úplně něco jiného, viz fráze 'indiánská kultura' 'kultura inků' představuje způsob života určité skupiny lidí (nebo mimozemštanů). I v tomto případě je součástí kultury umění, ale jen takové umění, které vytváří obyčejní lidé sami pro sebe, nikoliv umělé umění profesionálních umělců, které je vytvářené za tím účelem, aby to mohl někdo zkonzumovat.
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

| Předmět: Co je to kultura?
16.06.17 11:51:46 | #1

Na všech středních školách je hlavním vyučovacím předmětem předmět s názvem "Česky jazyk a Literatura", alepon podle počtu vyučovacích hodin je na všech školách hlavním předmětem,
přičemž o českém jazyku je to jen tolik, že se vyučuje v českém jazyce.
100% obsahu je literatura, a to ne ledajaká, ale výhradně umělecká literatura.
Do jaké míry je kulturní, když otec tvrdě maká v továrně, aby mohl synkovi zaplatit nějakou bl a agresivní učitelka umělecké literatury, jejíž práce spočívá v tom, že zadá studentovi za úkol se našprtat jména spisovatelů a něco o jejich životě a názvy všech jejich knižních děl, ze kterých studenta následně zevrubně vyzkouší, jestli si skutečně vše pamatuje slovo od slova, tak, jak bylo zadáno.
Přičemž obsahu knih nerozumí ani student, ani otec, dokonce nemusí rozumět ani učitelka, pro kterou je to strašně moc důležitá kniha.
A navíc se vesměs jedná o knihy napsané pro peníze.

Může tohle vše patřit do kultury?
Může, ale jen do té zvrácené.
Není společnosti, která by neměla kulturu.
Každá společnost má kulturu, ale jen o to, že ta kultura může být zvrácená.

Kultura je jenom způsob života, nic víc.
Každá lidská společnost má nějaký způsob života a nemůže být bez způsobu života.
Ale pokud způsob života v české republice je takový, že táta pracuje v továrně o hodinu déle, aby mohl být synek ve škole o hodinu déle mučen uměleckou literaturou a faktech o umělcích,
tak to je hodně zvrácený způsob života lidí v české republice.| Předmět: RE: Co je to kultura?
10.10.17 04:36:40 | #8 (1)

zcela souhlasím, ale jak toto hodláš řešit)) *698* *7183* *2238* *32730*


 #1 

| Předmět: RE: Co je to kultura?
08.11.17 05:34:43 | #9 (1)

kultura není jen literatura,ale mnoho jinych podstatnějších věci.Kultura je taky historie ,kroje,hudba,u­měni.Ano a souhlasim s tim že je to pouze způsob života| Předmět: RE: RE: Co je to kultura?
08.12.17 14:54:46 | #13 (2)

ale o tomto on přesně psal))


 #9 

| Předmět: RE: RE: RE: Co je to kultura?
08.12.17 16:24:08 | #15 (3)

ano a proto taky na závěr souhlasim s jeho psaním *11581*| Předmět:
30.04.20 09:56:56 | #17

Hezky napsaný *2* *2* *2* zapomněl jsi ovšem na to, že kultura není jen český jazyk, ale i za dob socialismu proletářské panflety ap. *34069* dnes je tomu obdobně.. kolik děl mladých umělců vejde ve známost? (už nějakej ten pátek píši - jsem spisovatel) a musím říci, že dnešní generace je dost ovlivněna módou... letí fantasy, tak budu číst fantasy... dřív letěl romantismus, tak se čet romantismus... letí draci? ok, tak budu číst draky, byť to bude odpad, jen abych nevyčníval a mohl si pokecat s vrstevníky o současné "literatuře".| Předmět: RE:
30.04.20 09:58:20 | #18 (1)

a co se týče dnešních děl, tak málo kdy když v knížce není LGBT, nebo koncentrák z 2WW, tak to bude někdo číst... to už musí být kor něco extra, aby to uspělo *34069*| Předmět: POPIS DISKUZE
16.06.17 12:05:26 | #3

NIKDE NEBYLO NAPSANÉ, ŽE JE DÉLKA POPISU DISKUZE OMEZENÁ A KOLIK.
TAKŽE JSEM NAPSAL NADMĚRNĚ DLOUHÝ POPIS DISKUZE, KTERÝ BYL OSEKNUT, TAKŽE JEJ ZDE DÁVÁM CELÝ.

POPIS DISKUZE
Dnes se pod pojmem kultura myslí množina výplodů umělců, které mají běžní lidé za úkol bezhlavě konzumovat. Původně však slovo kultura znamenalo úplně něco jiného, viz fráze 'indiánská kultura' 'kultura inků' představuje způsob života určité skupiny lidí (nebo mimozemštanů). I v tomto případě je součástí kultury umění, ale jen takové umění, které vytváří obyčejní lidé sami pro sebe, nikoliv umělé umění profesionálních umělců, které je vytvářené za tím účelem, aby to mohl někdo zkonzumovat.
Například sprejomalba na zdi představující jasně identifikovatelnou slečnu, která se jednomu skejťákovi tolik líbí, že obětoval fúru času, aby ji tak krásně nasprejoval, představuje kulturu v původním slova smyslu. Ale když někdo napíše knihu pro peníze, tak ta kniha nepředstavuje žádnou kulturu. Můžeme jen říci, že žijeme ve společnosti, pro níž kulturou jsou peníze. Kultura je vlastně obraz toho, čeho si vážíme, co se nám líbí, a pro co žijeme. Moderní umělec (čímž se myslí i umělci působíci ve středověku) nevidí ve své knize knihu, ale peníze, které si vydělá.
Proto umění není vždy kulturou. A také kultura není vždy uměním. Aby člověk vytvořil kulturu, tak nemusí umět vůbec nic.| Předmět: RE: POPIS DISKUZE
16.06.17 12:33:43 | #5 (1)

Popis jsme zvetsil na 2000 znaku, a zkopiroval vam vas popis do diskuze nahoru


 #3 

| Předmět: RE: POPIS DISKUZE
08.12.17 07:30:10 | #11 (1)

A nenapadlo tě, že umělec tvoří zkrátka proto, že se svou tvorbou realizuje? Ať už je to literatura, obraz, socha, architektura nebo hudba? ( tím myslím skutečnou hudbu, tedy klasickou, nikoli soudobou). Že je to zkrátka jeho cesta za poznáním světa, vyjádření jeho životní filosofie, která bez potenciálního účastníka, a tedy čtenáře, diváka, posluchače , a tedy bez komunikační složky, není sdělitelná ani pro něj samého? Umění je cesta za poznáním. Umělec nabízí své umění, adresát umělecké tvorby tím má zprostředkován další pohled na svět a tedy rozvíjí i sám sebe. Umění je konfrontace které rozvíjí a obohacuje i toho, kdo umění vstřebává. A poněvadž je to práce jako každá jiná, je namístě, že za své dílo umělec dostane zaplaceno. Naštěstí naše doba závisí na tom, že poptávka určuje nabídku, nikoli naopak. Tedy kdyby si umění nenašlo své čtenáře, diváky nebo posluchače, asi by zaniklo, nemyslíš? Ráda si za zprostředkování uměleckého zážitku zaplatím, taková je doba, a nejsem zdaleka sama. A ráda si jako umělec i zaplatit nechám, už jen proto, aby bylo z čeho pořídit další materiál, či studijní artefakty ke své práci. n
Mrzí mě, že tvůj táta musí makat v továrně, to však neznamená, že kvůli tomu zavrhneš kulturu. Máš na ni úplně zkreslený pohled. Nikomu ještě neuškodilo si něco přečíst, rozvíjí to osobnost, učí kreativně myslet a nekonzumovat blbosti. Pravda, záleží mnohdy na výběru, protože existují i mezi umělci, stejně jako v jiných profesích, lidé, kteří tvoří z prospěchu. Moc jich však být nemůže, ono se to pozná, a projeví na poptávce. Ta zmizí a jsou nahraní.


 #3 

| Předmět: RE: POPIS DISKUZE
29.04.20 13:09:53 | #16 (1)

https://www.facebook.com/groups/odstartujtesvojiknihu/permalink/2836864713035454/ tady máte názory spisovatelů... myslím, že se to tam celkem rozjelo za tu chvilku.. a bude to asi ještě dlouho trvat... určitě se mrkněte *34069* p.s. děkuji za téma... fakt perfektní!!!