Letos v létě polská církev zveřejnila čísla případů zneužívání. Mezi roky 2018 a 2020 zaznamenala 368 nahlášených zneužití, které mělo spáchat 290 duchovních. Nejstarší provinění sahají až do roku 1958. Celkem 173 obětí bylo mladších 15 let. Prokázat se nepodařilo 39 případů, přičemž jen 148 případů bylo předáno policii. Další církev neprošetřila proto, že pachatel zemřel. Arcibiskup Wojciech Polak se omluvil obětem a požádal je o odpuštění. Jde teprve o druhý případ, kdy polská církev taková čísla uveřejnila, poprvé se tak stalo v roce 2019. Polští aktivisté v reakci na zdráhavý přístup kléru vytvořili mapu s 580 případy zneužívání polskými duchovními, které se objevily v médiích a u soudu.
Právnička Gail Furnessová uvedla, že průzkum záznamů ukázal, že od roku 1980 do února 2015 bylo zaznamenáno 4444 případů údajného zneužívání dětí. Z toho 60 procent těchto útoků se odehrálo v církevních institucích, většina z nich patřících právě katolické církvi.
Hrozné je, že oběti zneužívání často nebyly vyslyšeny - často byly naopak zneužité děti ignorovány, v horších případech dokonce potrestány za to, že něco řekly.
A církev podle Furnessové často pedofilní kněží kryla, jejich aféry
tutlala a aktivně ničila důkazy. Statistika také odhalila, že
zneužívaným dívkám bylo průměrně deset let, hochům o rok víc. 90
procent zneužívajících kněží byli muži, zbytek ženy.
Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/344388-cirkev-plna-pedofilu-vysetrovani-odhalilo-sokujici-cisla?campaignsrc=tn_clipboard
Jde jen o minimální odhad,“ řekl podle britského serveru BBC Jean-Marc Sauvé, vedoucí vyšetřovacího panelu, který se ve Francii tomuto tématu věnoval. Ten má přinést důkazy o zhruba třech tisících farářů a dalších duchovních, kteří se měli ve Francii za posledních 70 let dopustit sexuálního násilí – zejména pak na nezletilých chlapcích.
Vyšetřovací komise zvaná CIASE (Commission indépendante sur les abus sexuels dans l'Eglise – Nezávislá komise sexuálního zneužívání v církvi), se chystá kompletní zprávu publikovat v úterý. Je postavená na církevních, soudních a policejních archivech, současně také na svědectvích obětí a svědků.