🇨🇿Jiří Weigl se ve své glose věnuje krachu banky Silicon Valley a panice, kterou vyvolal na finančních trzích.
Podle něj to ukázalo, že vysoká inflace, která předluženým vládám plní rozpočty na úkor úspor střadatelů, má ještě jednu velmi nebezpečnou stránku.
🔹„Vysoké úrokové sazby, které vyvolává, přestává řada ekonomických subjektů zvládat. Dostávají se do problémů a s nimi i banky, které je financují. To byl případ právě kalifornské SVB banky financující křehký startupový business. Panika ve světě nadměrných dluhů může vyvolat rychle krizovou smršť ohlašující dlouhou recesi. Inflace, úrokové sazby a recese jsou hodně spojité nádoby a jak se vyhnout jedné a neupadnout do druhé, je jemná alchymie, kterou se podaří zvládnout i zkušeným centrálním bankéřům jen zřídka. Náš svět se nachází právě na okraji jedné takové propasti,“ píše Weigl.
Západní vlády však podle Weigla nic neřeší, blábolí zelené mantry, green dealem přitápějí pod kotel recese a nadšeně válčí rukama Ukrajinců s Ruskem. Jediné, co je zajímá, je, jak porazit Rusko, stahující se ekonomická mračna nikoho nezajímají. Tady poukazuje na situaci na Blízkém východě, kde pod čínským patronátem bylo dosaženo usmíření věčných rivalů – Íránu a Saúdské Arábie.
🔹„Zuřivý nepřítel USA se smiřuje s jejich hlavním regionálním spojencem a celé to domlouvá a garantuje hlavní globální vyzyvatel USA – Čína. To vše na Blízkém východě, pověstném sudu prachu, který byl od konce studené války americkým zadním dvorkem a byl také patřičně rozvrácen a zdevastován západními intervencemi a barevnými revolucemi. Zpráva z Pekingu o diplomatickém saúdsko-íránském průlomu by měla být v západních metropolích budíčkem, že časy se opravdu mění. Globální vliv Číny zjevně stoupá. A Číňané přicházejí s mírovou iniciativou i na Ukrajině. Není vůbec vyloučené, že nemohou uspět. Na rozdíl od jiných mají peníze a po roce už válka vyčerpává všechny. Pomalu se blíží volby v USA a s recesí za zády se pohled na svět může měnit i z Washingtonu,” vysvětluje Weigl.