Krakistán

Předmět diskuze: Krakistán - Jen pro lidi, kteří nemají potřebu si stěžovat a kteří se neposerou z občasného vulgárního slůvka, pokud, sdělí to veřejně a pokusíme se to vyřešit dohodou. Zde se tvrzení dokládají.

Varování

V této diskuzi se objevují odkazy a příspěvky obsahující vulgarismy.
Berte na vědomí, že jejich přítomnost ovlivňuje kvalitu komunikace a neodpovídá standardům slušného vyjadřování.

Zobrazení reakcí na příspěvek #92224

Zobrazit vše


| Předmět: Heřmanická halda v Ostravě
30.12.25 16:23:08 | #92224

Heřmanická halda v Ostravě: Diamo čelí kritice za problematický projekt sarkofágu
30. prosince 2025, 14:16

Heřmanická halda v Ostravě prohořívá už čtvrt století. Nyní chce státní likvidátor ekologických škod Diamo postavit další oddělovací stěny, které mají zastavit hoření postupující směrem ke sousední skládce nebezpečných odpadů, a tím alespoň uklidnit okolí, které se obává hrozby ekologické katastrofy. Samotnou hořící haldu ale Diamo dál nezvládá řešit. Jeho projekt sarkofágu za 2 až 3 miliardy vzbuzuje spíš nové obavy.

Heřmanická halda (odval Heřmanice) je nejrozsáhlejší odval na Ostravsku a vznikla navážením uhelné hlušiny od 40. let minulého století. Zabírá 103 hektarů, obsahuje zhruba 30 milionů tun materiálu a dosahuje průměrné výšky 30 metrů, v nejvyšších částech až 70 metrů. Probíhá zde nekontrolované podzemní hoření, které do okolního ovzduší uvolňuje škodliviny.

V jejím bezprostředním okolí je skládka nebezpečného chemického odpadu, ale také obytné čtvrti, školy a školky, výrobní podniky či vodní nádrž Heřmanice, na které se dopady znečištění přímo promítají.
Nebezpečné šíření

Hoření v haldě se každoročně rozšiřuje o několik metrů a nebezpečně se přibližuje do míst, kde je zakonzervovaný nebezpečný odpad z bývalých ostravských koksoven. Mluvčí OKK Koksoven pro ČT uvedl, že teplota může stoupnout tak vysoko, že se naruší plastový obal, ve kterém jsou chemické látky uloženy.

Další informace viz odkaz (link):

https://www.e15.cz/nazory-a-analyzy/hermanicka-halda-v-ostrave-diamo-celi-kritice-za-problematicky-projekt-sarkofagu-1429852

Za mne:
Kde je ten ,,čistý vzdoušek jako v Tatrách" , který má být dle dezoláta, co si zde říká Jardik1 v Ostravě? *33957* *191* *3202*



| Předmět: RE: Heřmanická halda v Ostravě
30.12.25 16:30:27 | #92229 (1)

Jihlava, čistota ovzduší, aktuálně:

https://www.in-pocasi.cz/predpoved-pocasi/cz/vysocina/jihlava-153/ovzdusi/

Lepší už to být ani nemůže.

Jaká kvalita ovzduší je aktuálně na Heřmanické haldě??? *8158* *18795*



| Předmět: RE: RE: Heřmanická halda v Ostravě
30.12.25 17:03:33 | #92233 (2)

Tak zase ale nemůžeš srovnávat kvalitu ovzduší konkrétního města a hořící haldy *27179*
To je jak srovnávat ovzduší třeba u Čertova jezera na Šumavě a nad čmoudícím komínem starý Blažkový v Jihlavě *27179*



| Předmět: RE: RE: RE: Heřmanická halda v Ostravě
30.12.25 17:26:03 | #92241 (3)

Tady to však srovnávat můžu:

Zápach obtěžuje občany obvodů Ostrava-Jih, Hrabová, Hrabůvka a Nová Bělá již několik let. Odborníci tam hledali jeho zdroj opakovaně. Zatím poslední výzkum Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava v oblasti porovnával látky z jednotlivých zdrojů s těmi ve vzorcích ovzduší.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/zapach-hrabova-jih-hrabuvka-bela-prumyslova-zona-firmy-spalenina.A250911_869468_ostrava-zpravy_zah

*8158* *18795*