Rozcestník >> Společnost a komunity >> Amerika, američané, americké zvyky

Informace

Název: Amerika, američané, americké zvyky
Kategorie: Společnost a komunity
Založil: -
Správci: freekarol
Založeno: 21.11.2020 19:40
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 5619971x
Příspěvků:
150664

Předmět diskuze: Amerika, američané, americké zvyky - *VULGÁRNÍ NADÁVKY & VULGÁRNÍ URÁŽKY směřující na zdejší diskutéry, nejsou povolené. *KDO MÁ BAN: https://bit.ly/3LQP8jE *SEZNAM VULGÁRNÍCH NADÁVEK: https://bit.ly/3Y90jei *FAQ: https://bit.ly/3v30yh1
Tato diskuze může obsahovat odkazy nebo příspěvky, které mohou obsahovat vulgarismy.
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #152014

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
11.05.24 22:17:54 | #152014
Reakce na příspěvek #151939

Něco podobného se tam dělo?:
Nefilmoví hrdinové Krušných hor v dramatickém roce 1938

Potom přišel květen 1938! V noci z dvacátého na jednadvacátého mne vzbudilo bouchání kolegy Honzy Vodenky. Prý je vyhlášena pohotovost. Rázem jsem byl na nohou. Popadl jsem karabinu a vzal si sebou všechen svůj majetek – náhradní prádlo a sbírku poštovních známek, na kterou jsem byl jako každý začátečník-filatelista náležitě hrdý. Na oddělení na nás čekal náš vrchní Cervan. Měli jsme obsadit s lehkým kulometem bojové stanoviště nad obcí a ještě pokácet záseky na hraničních přechodech. Zvládli jsme to jen díky v naší obci, na rozdíl od některých sousedních vesnic, početným německým antifašistům, kteří nám přispěchali ochotně na pomoc… Úryvek ze vzpomínek dozorce pohraniční finanční stráže Antonína Stacha z Kryštofových Hamrů Moje žena rychle sbalila kufry, vzala kočárek a děti – syn měl tři roky a dcera devět měsíců – a šli jsme přes město na nádraží.

Vejprtští Němci nám plivali do kočárku, nadávali ženě do českých sviní, řvali z oken. Šel jsem s pistolí v jedné ruce a s granátem v druhé. Kolega Jakubka s puškou uzavíral náš smutný pochod. Byl jsem vzteky bez sebe, pistoli jsem křečovitě svíral v ruce. Ženu jsem i s kočárkem strčil do vagónu, zabouchl dvířka a sbohem. Neměl jsem potom o nich dlouho zprávy. Později jsme se setkali v Seči u Chrudimi… Úryvek ze vzpomínek dozorce pohraniční finanční stráže Julia Zeina z Vejprt 26. září 1938 Státní policejní expozitura Hora Sv. Šebestiána hlásí: Dnes v 01.35 hod. byl proveden útok na celní úřad Reizenhein – byla vystřelena dávka 10 – 15 ran z kulometu nebo kulometné pistole a hozeno 6 ručních granátů, které vybuchly, budova je nepoškozena, útočníci uprchli.

Krušné hory – syrový kraj, který tvoří staletou historickou krajinu mezi Čechy a Saskem – mají také syrovou historii, jejíž součástí je i dramatický rok 1938. Právě strážcům této hranice z pohraničních praporů Stráže obrany státu Kadaň a Most je věnována tato kniha autorů, kteří se této problematice věnují již řadu let. Četné dobové fotografie, dokumenty i vzpomínky pamětníků z jednotek Stráže obrany státu ve východním Krušnohoří v roce 1938 nabízejí čtenáři mnohem hlubší pohled na osudovou křižovatku našich národních dějin než kdysi populární filmové drama „Uloupená hranice“ režiséra Jiřího Weisse z roku 1947, které bylo natočeno právě v Krušných horách...


 #151939 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
11.05.24 22:33:10 | #152020 (1)

Spravedlnost není pomsta. S Němci se měl provést řádný soud a ne každému, kdo je Němec, automaticky zabavit majetek a vyhostit je. Habermannův mlýn je ukázkou toho, jak se Češi chovat neměli. Podle všeho, první vlna odsunu Němců, byla vykonána tak, jak to mělo být. Až v druhé vlně docházelo k zbytečnému zabíjení Němců, na tom prý ale měli dost velký podíl partyzáni.


 #152014