Ano, úplně přesně: Kdo seje vítr, sklízí bouři!!!
Ano, úplně přesně: Kdo seje vítr, sklízí bouři!!!
Trumpakovi de vo kejhak a tag ze se nedivim ze sili.
Hranice na ktery trumpaka upali uz douytna!
Celej zlodejskej trupackej Gang bude splachnutej.
Mpohodar: To ze Portoriko dodnes není plnoprávny stát ale jen samosprávné území, nemá s vůlí Portoričanů nic společného, ale je to ciste jen vnitropoliticka zalezitost. Republikáni, kteří si vzali ponaučení z přijetí Havaje do Unie v roce 1959, nechtějí rozšířit systém sociální podpory o další tři a půl milionu lidí a poskytnout tak demokratům další mocenskou základnu.
Tady to mas vysvětlený:
https://www.procon.org/headlines/dc-and-puerto-rico-statehood/
Hele vole, jen to napis!
Republikani serou strachy ze se Portoriko stane statem a budou volit demose,
a US Virgin Island taky!
A co Washington DC? Dali moznost a docela pravepodna, v pripade ze budou mit
demosi v ruce WH i obe komory Congressu. GOP bude na vzdycky v prdeli.
UNION 4 EVER
Cely svět čeká se zatajeným dechem na příští úterý. Ale proč zrovna úterý a proč v listopadu? Tady to je vysvětlený:
Den voleb v USA tradičně připadá na úterý na začátku listopadu, což se začalo praktikovat v polovině 19. století. Proč ale právě v úterý a proč právě v listopadu? Američané se připravují na to, že 5. listopadu budou volit příštího prezidenta, a důvody této volby odrážejí jiné období v historii země.
Den voleb byl ustanoven v roce 1845 a jeho načasování mělo být přizpůsobeno zemědělským plánům a náboženským zvyklostem venkovských voličů. Dnes se sice rozšířily možnosti předčasného a korespondenčního hlasování, ale tradice úterního hlasování zůstává pro volební den klíčová.
Proč bylo úterý vybráno jako den voleb? Úterý bylo zvoleno proto, aby se zabránilo narušení náboženských zvyklostí, zejména nedělních bohoslužeb, a středečních trhů, které jsou v mnoha venkovských oblastech běžné. Zemědělci tak měli čas na cestu do volebních místností, které mohly být vzdáleny i několik hodin, aniž by přišli o důležité týdenní povinnosti. Jessica Linkerová, profesorka historie na Northeastern University, vysvětluje, že Kongres stanovil tento den tak, aby nedošlo ke „zbavení volebního práva“ zemědělských pracovníků, kteří měli mimo své zemědělské povinnosti jen omezený volný čas.
Proč byl listopad ideální pro Ameriku 19. století? Listopad byl zvolen
tak, aby vyhovoval agrárnímu rozvrhu.
Den voleb, který se konal po podzimní sklizni, ale před příchodem zimy,
umožnil zemědělským komunitám
volit, aniž by narušil sezónní práce.Ačkoli ve velkých městech, jako je
New York a Boston, v té době rostl počet městských obyvatel, datum
hlasování upřednostňovalo venkovské voliče, kteří měli méně
bezprostřední přístup k volebním místnostem.
Proč je den voleb stále úterý - nikoliv víkend nebo svátek? Ačkoli agrární kalendář již nediktuje americký život, změna volebního dne by vyžadovala překonání politické patové situace. Některé státy, například Rhode Island a Západní Virginie, již stanovily volební den jako svátek. Na celostátní úrovni se však zatím nepodařilo prosadit ani přesunutí data, ani zavedení federálního svátku.
Vývoj pohledu na logistiku volebního dne:
Vzhledem k tomu, že je nyní široce dostupné korespondenční hlasování a předčasné hlasování, je úterý často považováno za poslední den voleb, nikoli za jediný den, kdy lze volit, vysvětluje Beauchamp. Tyto možnosti, které zahrnují několik dní nebo dokonce týdnů před dnem voleb, umožňují voličům větší flexibilitu, mění strategii kampaní a způsob, jakým Američané odevzdávají své hlasy.
Které státy mají v den voleb svátek a placené volno na hlasování?
https://www.newsweek.com/map-shows-states-election-day-public-holiday-1950809
americký volební systém je celý docela obstojný anachronismus.
ale je váš
...Vasheku... to je konec... jakmile tenhle českej Einstein, politický
génius s IQ houpacího koně, podpořil veřejně Kamelota Harris, můžete to
Republikáni zabalit...!!! V Česku, se mu jako kandidátovi při senátních
volbách, prej povedlo oslovit 5 ovčanů... vesměs prej pocházeli z jeho
rodiny...!!!
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/580879-hasek-podporil-harrisovou-hokejistuv-komentar-vzbudil-ohlas-videly-ho-miliony?consent=CQGLJwAQGLJwAD3ACQCSBNFsAP_gAEPgAATIJNQIwAFAAQAAqABkAEAAKAAZAA0ACSAEwAJwAWwAvwBhAGIAQEAggCEAEUAI4ATgAoQBxADuAIQAUgA04COgE2gKkAW4AvMBjID_AIDgRmAk0BecBIACoAIAAZAA0ACYAGIAPwAhABHACcAGaAO4AhABFgE2gKkAW4AvMAAA.YAAAAAAAAWAA&sznclid=zKWo8f38-_39-PX4-_7-_fv7_v__-PX-sLjx_fv-_fT8_v_8_eL4_fWwuKnx_fv__P_8_fv__-L8-Puwr_H19In5iYmK9P_7-_2K-vT7jo75-fz7_IiOiPSO_oqN_w&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=int1&dop_req_id=fUgKRnIOYJA-202410301536&dop_id=36736567
Dnešní Třešnička™ bude o míru, který reflektuje “realitu na bojišti”. S tímto nápadem přišel Putin v závěru jednání platformy BRICS, která bohužel pro něj poměrně jasně deklarovala, že její členové v souvislosti s válkou na Ukrajině respektují Chartu OSN. Čili defakto řekli, že je Rusko agresor, který vede nelegální válku. Putin proto teď tvrdí, že je otevřený jakémukoliv návrhu na příměří, ale bohužel – Ukrajina na to ještě není prý připravena. Zde si dovolíme připomenout několik dalších ruských válek, které rovněž pamatovaly na realitu bojiště:
Jaký je mezi těmito válkami rozdíl? Tak především Stalin měl koule a bylo mu jedno, co si o něm kdo myslí. Gorby měl taky koule, ale záleželo mu na tom, co si kdo myslí. No a Putin pouze tvrdí, že má koule a záleží mu jen na tom, aby si to ostatní mysleli.