„Hlavně že řešíte nesmysly.“ Nepozorovaný test čínské rakety naštval Američany
Pozdvižení vzbudila hypersonická raketa schopná nést jadernou hlavici a obletět okolo celé Země pětkrát rychleji než zvuk. Podle Číny šlo o běžný test, USA však zpozorněly.
Hypersonické střely vyvíjí USA, Rusko i Čína. Tyto zbraně, včetně kluzáků, se do vesmíru dostanou na raketě, ale kolem Země je žene jejich vlastní hybnost. Pohybují se pětkrát rychleji než zvuk, tedy rychlostí asi 6 200 kilometrů za hodinu. Mezikontinentální balistické rakety (ICBM) pro zasažení cíle vyletí obloukem vysoko do vesmíru, zatímco dráha hypersonické střely vede v nižších vrstvách atmosféry. To jí potenciálně umožňuje zasáhnout cíl rychleji. Zásadní je, že je hypersonická raketa ovladatelná – tím pádem je těžší ji sledovat a bránit se jí.
O testu nevěděl ani Taylor Fravel, expert na čínskou politiku jaderných zbraní. Pro FT uvedl, že hypersonický kluzák vyzbrojený jadernou hlavicí by mohl Číně pomoci „zneškodnit“ americké systémy protiraketové obrany, které jsou navrhovány tak, aby byly schopné zbavit se nepřátelské balistické střely.
„Hypersonické kluzáky dokáží létat na nižších trajektoriích a lze s nimi manévrovat za letu, což ztěžuje jejich sledování a zničení,“ řekl Fravel, profesor Massachusettského technologického institutu. Dodal, že kdyby se Číně takovou zbraň podařilo plně vyvinout a nasadit „naostro“, šlo by o značně „destabilizující“ problém.
Na americkou armádu se snesla i řádná kritika uživatelů sociálních sítí. Zatímco se Američanům „nad hlavami vznášela“ hypersonická střela, generálové publikovali „beauty okénka“ a řešili nepodstatné věci, tweetují Američané. „Čína má vesmírné jaderné zbraně a američtí generálové zveřejňují obrázky svých nohou na Twitteru,“ napsal například zpravodajský námořní důstojník a novinář Jack Posobiec
„Zatímco se naši generálové věnovali White rage a stíhali mariňáka, který zveřejnil video na Facebooku, Čína zvládla vyrobit hypersonickou raketu,“ uvádí další hojně oceněný post editorky New York Times Emmy-Jo Morrisové. „Bezva, tak Čína má hypersonickou raketu, a my máme prezidenta vlastněného Čínou,“ dodávají další uživatelé.
Jen o týden dříve zveřejnila agentura Reuters zprávu Pentagonu volající po maximálním snížení nákladů na hypersonické zbraně. Vývoj nové generace superrychlých raket v současné době stojí desítky milionů dolarů na jednotku.
V červenci o úspěšném testu hypersonické řízené střely Zircon informovalo Rusko. Vladimir Putin ji označil za novou generaci raketových systémů, které nemají ve světě obdoby.
Čínští vědci nicméně v posledních letech dosáhli v hypersonické technologii významného pokroku. Státní vysílací společnost CCTV v srpnu uvedla, že Čínská akademie věd vyvinula nový větrný tunel schopný simulovat lety rychlostí až 10 km za sekundu, což je 30násobek rychlosti zvuku. „Nová technologie by dala Číně o 20 až 30 let náskok před Západem,“ uvádí se ve zprávě.