Tomáš Koblížek: Proč odpovídat na nenávist a
lhaní na sítích?
Má smysl psát do zaplevelených diskuzí? Ano, protože dezoláta
nepřesvědčíte, ale vaši argumentaci čtou mnozí další, kteří hledají
pravdu.
Tomáš Koblížek z České akademie věd, který se specializuje na
nenávistný projev, projev strachu, dezinformace a debatu o svobodě slova, pro
ČRo:
👽 „Při zběžném pohledu se může zdát, že toto i jiné reagování na
online nenávist je nesmyslné. Je přeci jasné, že žádná odpověď
nepřijde, a pokud ano, bude možná jen dalším exemplářem agresivity. Z
hlediska současných debat o protiřeči však platí, že její úspěch nelze
měřit jen tím, zda útočníka přiměje k vnitřnímu obratu."
👽 „Podobně je to se snahou vyvracet nepravdy, tj. lži či omyly, u nichž
máme dojem, že je mluvčí nepřesvědčitelný, a že tedy opět nemá smysl
odpovídat. Výzkumníci ale upozorňují na to, že posluchačem naší
protiargumentace běžně není pouze její přímý adresát, ale širší
publikum, tedy uživatelé sítí, kteří debaty jen pozorují, ale
nekomentují."
👽 „Jednoduše řečeno, sociální sítě jsou veřejným prostorem svého
druhu, kde naši konverzaci mohou sledovat i lidé, kteří na téma polemiky
nemají jasný názor a kteří by bez naší protiargumentace možná přejali
nepravdivé tvrzení."
👽 „To, že nepřesvědčíme šiřitele nepravdy, tedy nutně neznamená,
že jsme nepřesvědčili nikoho vůbec."
🏇 Když uvážíme, že extrém je v ČR podle všech průzkumů v menšině,
je v podstatě naší ostudou, že jej necháváme opanovat tolik důležité
diskuze.
Ty jsou přitom našim hlavním polem v informační válce o směřování
České republiky.
Koment, lajk a sdílení by mělo být každodenní samozřejmostí všech,
kterým to není jedno. Chápu, že je v podstatě absurdní, že se osud země
spolurozhoduje na socsítích, ale tak to prostě dnes je a ti, kteří nás
chtějí vystrkat ze západu, se tomu už dávno přizpůsobili.
Předmět diskuze:
Diskuze by měly být místem pro výměnu názorů a respektování různých pohledů, ne pro osobní útoky a vulgarity.
Koláže mažeme.Komolení jmen, nicků a názvů je povoleno pouze idiotům.
Střet zájmů A.B se tu neřeší- opět!( do vyjádření EU)
