Válka je vůl - - Často smyje rozdíl mezi osvoboditelem a dobyvatelem ....
Tabu, o kterém se mlčelo - - pro mnohé ´´osvoboditele´´ jsme byli pouhou kořistí
Osvoboditelé přicházeli v noci a s nimi i křik. Pro tisíce žen a rodin skončilo jaro 1945 osobní tragédií, o které musely pod hrozbou trestu mlčet. Zatímco se na náměstích tančilo, v úkrytech se odehrávaly scény jako z nejhorší noční můry.
Po válce zavládla euforie a vděčnost. Pochopitelná, neboť Rudá
armáda zaplatila za osvobození Československa téměř 140 000
životů.
Po únoru 1948 pak nastoupila čtyřicet let trvající ideologická
cenzura, která jakoukoliv kritiku „osvoboditelů“ proměnila ve zločin
proti státu.
