Prezident Petr Pavel nemá podle ústavního právníka Aleše Gerlocha
příliš velkou šanci uspět s kompetenční žalobou, kterou podal kvůli
odmítnutí vlády zařadit ho do české delegace na summit NATO. Gerloch v
Echo Prime Time uvedl, že česká ústava v podobných případech dává
rozhodující slovo vládě, protože za zahraničněpolitické kroky státu
nese odpovědnost právě kabinet.
„Jedná se o pravomoci prezidenta republiky, které vyžadují souhlas
předsedy vlády. V tomto smyslu je jasné, že prezident republiky nemůže
rozhodovat samostatně,“ uvedl Gerloch. Podle něj článek 63 Ústavy
předpokládá, že prezident při zastupování státu navenek potřebuje
souhlas vlády.
Právník zároveň upozornil, že případné vítězství prezidenta by
znamenalo zásadní posun českého ústavního systému. „To by byl
významný posun směrem k poloprezidentskému systému,“ řekl. Současná
ústava podle něj stojí na principu, že prezident není za výkon své funkce
politicky odpovědný, zatímco vláda ano.
Gerloch označil spor za kombinaci právního a politického konfliktu. Podle
něj se v něm promítá dlouhodobé napětí mezi Hradem a vládou. Přesto se
domnívá, že současná ústavní praxe i text ústavy hovoří spíše ve
prospěch kabinetu. „Myslím si, že vláda by měla svou pozici uhájit,“
dodal.
Podle něj navíc dosavadní ústavní praxe dlouhodobě potvrzuje, že v
obdobných otázkách rozhoduje vláda. Jako příklad uvedl nedávnou cestu
prezidenta na Valné shromáždění OSN, kterou vláda schválila. „Prezident
tehdy uvedl, že vláda s jeho cestou souhlasila. Tím podle mě sám uznal, že
vláda o takových cestách rozhoduje,“ řekl.
Prezident s žalobou nejspíš nemá šanci. Vláda má odpovědnost i za jeho činy, říká Gerloch
A já už jen počkám, jak to dopadne. 


jdu zvracet.... 
v podstatě Šašek Havel zavedl v
Československu kult osobnosti prezidenta...!!! 
Právní stát, je tím
samotným rozhodnutím soudu, více-méně popřen...!!! 





