Rozcestník >> Koníčky a zájmy >> Psaní knih

Informace

Název: Psaní knih
Kategorie: Koníčky a zájmy
Založil: KarelKeslly
Správci: KarelKeslly
Založeno: 12.02.2019 06:10
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 162x
Příspěvků:
4

Předmět diskuze: Psaní knih - Povídání o psaní a všeho kolem toho

(Karma: 12)
| Předmět: Máte nápad a nevíte jak začít?
12.02.19 09:28:55 | #5

Múza... to slovo jistě znáte, kdyz není tak nic nebude, ale jde ji popostrčit aby se umoudrila... Chce to si sednout a zhruba napsat co máte na mysli, v pár bodech, či větách. Můzete na to konto pak pouzit teorii sněhové vločky... tedy postupně doplnovat a upravovat jiz napsané, košatit príběh a nebo si sednout a prostě psát jak to bězí v hlavě.. klidně i nesmysly... jde jen o to psaní... Az budete mít stránku, tak to zhodnotte, vymzte nepotrebné, doplnte scény, které mají smysl pouzít a pokračujte. Pokud však múza trvá, tak ji nepřerušujte a pište dál, na opravování a další číčovinky bude čas později, to není důležité... důležitý je ten daný psaný text a jeho rozvíjení... smazat to můzete kdykoli později *4072*


(Karma: 12)
| Předmět: Bety sem!!!
12.02.19 07:25:11 | #4

S psaním se pojí i beta-čtenáři...

Co to je beta?
Čtenář, jež podotkne co je na příběhu špatně, kde to kolísá a je prvním čtenářem knihy ještě před jejím vydáním...

Správný beta-čtenář (beta) je tvor, který trochu rozumí příběhům a knihám. Nemusí být dobrý autor a ani korektor. Není zapotřebí, aby dokázal odhalit špatně použitou záludnou čárku před "nebo". Od toho jsou korektoři. Musí však při čtení přemýšlet - vnímat text objektivně a kriticky jako celek a načež svoje připomínky jasně a srozumitelně formuluje spisovateli. Ten pak následně provede změny.

Od bety se očekává, že autora upozorní na nejasnosti (příběh na papíře se přeci jen liší od toho, jak ho má autor v hlavě), řekne, jak na něj působí celá kniha, tedy zápletka a rozuzlení a nemilosrdně autorovi hodí na hlavu jeho neobratné pokusy o vtipy a slovní hříčky. Načež to zazdí prohlášením, že se dvě klíčové postavy chovají jako oranžové opice, co dostal synáček k vánocům, bez vnitřní motivace a navíc mají dialogy, které jim nejdou vůbec do huby.

Může to být učitel češtiny. A stejně tak to může být zapálený čtenář, patnáctiletá holka, co si píše do šuplíku nezdařené fan fikce na Harryho potra nebo důchodce, co už čeká jen v posteli na kousek toho žvance od svých ratolestí.

*16184* *16184* *16184*

(Karma: 12)
| Předmět: Večerníčky - posun v psaní kadý den
12.02.19 07:20:11 | #2

Osobně to mám tak, že každý den napíšu jednu kratičkou kapitolku. Vždy mezi 22-23hod. musí být napsaná, aby si ji bety mohly přečíst (vychází mě to většinou na čtyři A5, někdy více)... samo sebou, když nedělám korekce a další číčovinky kolem knížek.

Výhoda takovéhoto psaní je v tom, že získáš nejen čtenářskou základnu, ale i tě to donutí alespoň něco málo napsat, ale ten závazek si musíš dát ty sám/a - bez toho to nejde.

Samo sebou, ne vždy to jde, ale stačí se donutit napsat první větu, odstavec, myšlenku a tu pak rozvíjet...je jedno kde začneš, zda od začátku, z prostředka, či konce... důležité je nevyjít z psaní... byť by to mělo skončit v propadlišti dějin :)

Tím, že stále píšeme, se cvičíme, jak v gramatice, tak i stylistice, tříbí se nám psací rytmus i vkus, zlepšují se scénky a celkově písemný projev.

Je také třeba mít hodně načteno a díky tomu získat větší slovní zásobu, ale to už zabíhám jinam.

Pokud toto budeš dodržovat a snažit se takto psát, tak za pár měsíců budeš mít knížku hotovou ani nebudeš vědět jak ;-) 300 str. v A5 se dá stihnout tímto tempem za 2 měsíce - nevěříš? tak to zkus ;-)

Julius Verne to dělal právě tak... ráno jak vstal, tak do oběda psal a odpoledne sháněl podklady pro psaní

Důležité je tedy udělat si na to jakýs takýs návyk, aby se z toho stal zvyk a mozek se na to mohl připravit... ze začátku to jde ztěžka, ale jak to takto budeš praktikovat častěji, tak vždy něco sesmolíš dohromady a nebude to ani tak bolet... *4072*


(Karma: 12)
| Předmět: Psaní knih
12.02.19 06:10:07 | #1

PRAVIDLO 20 MINUT

20 minut se dá snášet jakákoli aktivita, do které se vám vůbec nechce. Je to dobrý způsob, jak začít něco dělat, bojovat s leností a posílit svoji motivaci.

Kdo 20 minut denně sportuje, nemusí mít starost o své zdraví.

Kdo 20 minut denně obětuje na úklid bytu, nemusí se bát nepořádku.

Kdo věnuje 20 minut denně zlepšení své koncentrace, nemusí mít obavy z tvůrčí krize.

Kdo si dokáže najít 20 minut denně, aby naslouchal své ženě nebo manželovi, vyhne se strachu ze vztahových problémů.

Kdo se 20 minut denně zaměří sám na sebe, naslouchá si a vede si osobní zápisky, nemusí trpět pomyšlením na nedostatek nových nápadů.

Kdo zasvětí 20 minut denně vytváření nových příjmových zdrojů, nemusí se zneklidňovat myšlenkami na svou finanční situaci.

Kdo si najde 20 minut denně pro odpočinek, nemusí se cítit ohrožen přepracovaností a únavou.

Kdo zvládne alespoň 20 minut denně číst nějakou užitečnou knihu, nemusí mít pochyby, zda se ve svém oboru dokáže stát odborníkem.

A neposlední pravidlo, kdo 20 minut věnuje denně psaní, tak za rok bude mít knížku hotovou :)