Rozcestník >> Věda a technika >> Náš domov - planeta Země

Informace

Název: Náš domov - planeta Země
Kategorie: Věda a technika
Založil: -
Správci:
Založeno: 13.03.2021 09:25
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 23718x
Příspěvků:
232

Toto téma sledují (0):


Předmět diskuze: Náš domov - planeta Země - Budoucnost lidstva, životní prostředí, populační exploze, přínos technického rozvoje a digitálních technologií, alternativní zdroje energie, využití kosmického prostoru, duševní zdraví a hledání smyslu lidské existence jako součásti přírody, planety a celého vesmíru. Prosím bez nadávek, urážek a napadání. Je to diskuse a pravdu může mít svým způsobem každý a také nemusí:-) Určitě to tady nevyřešíme a jde jen o osobní názory a společnou debatu, která není nikterak pro nikoho závazná, natož by se měla nebo chtěla někoho nebo něčeho jakkoliv dotknout či způsobit jakoukoliv újmu.
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #188

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
23.10.21 13:45:52 | #188
Reakce na příspěvek #187

kruh - ideální stav - složen z bodů... zkus jej takto nakreslit... mám za to, že ač se snažíme nalézt ideál, tak je to čím dál horší... zkus připustit prostě to, že když to budeš zvětšovat a zvětšovat, tak ten kruh bude mít nerovnosti a že bod při dalším zvětšení bude kruh... přesněji matematicky řečeno: kruh je tvořen úsečkami AB, BC, CD, mezi nimiž je nekonečná podobnost... takže vždy jde o mnohoúhelník a ani tak to není zcela pravda



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
23.10.21 13:59:11 | #189 (1)

najít ideální kruh rovná se tomu najít pevný bod a současně zastavit čas, a to už i proto, že vše, kam se podíváš, tak s časem reaguje, drolí se, nebo přibývá... vem si takový meteor, letí vesmírem (což je akce), narazí do druhého (zase akce), druhý si to buď nechá líbit a poměrnou část převezme a nebo si to nenechá líbit a uhne, byť určitou část ztratí... a to je základ všeho... zákon akce a reakce, platící pouze za předpokladu, že čas plyne, pokud by neplynul, tak se nic nebude dít - jeto jako vítr před bouřkou a následné "hrobové" ticho, kdy ani ptáci nezpívají... že motám hrušky a jablka do jednoho, ale ne je to náhodou hezký příklad :))))



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
23.10.21 14:22:21 | #193 (2)

Když vyrobíš fotku, tak zmrazíš pozici a čas fotonů dopadnutých do emulse, nebo na chip. Fotka letícího neteoru tento nezastaví, ten se dál vypařuje v atmosféře a zanechává za sebou ionizovanou stopu vzduchu.

Takové úvahy "co by se stalo, kdyby se zastavil čas" patří do pohádky O šípkové Růžence. To je podobné jako "co by se stalo, kdyby jsme nebyli".


 #189 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
23.10.21 14:01:48 | #190 (1)

sama příroda nám dává nápovědu... stačí se jen dívat a vnímat :))) nemusíš mít doktoráty, aby jsi věděl co jak na co působí - vždy tu samou nebo hodně podobnou situaci najdeš i v přírodě



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
23.10.21 14:10:15 | #191 (2)

a že technika není kopií přírody? dráty jsou pro elektřinu jako řeky, tranzistory jako pomyslné hráze, či odpory a co třeba vytápění a rozvod vody/plynu... od kotle až k radiátoru... železniční tratě a dálnice, jako tepny a žíly, mozek jako král atd atd. těžko je na světě něco, co by nekopírovalo druhé... otázkou je, co vlastně kopírujeme, zda dvacátou stou kopii, nebo originál :))



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
23.10.21 14:40:44 | #195 (3)

Ty jsi psal o principech o pomůckách si různé, očím skryté efekty a fenomeny, vysvětlit. Proto to připodobňování k něčemu, co je každému zřejmé.

Když koukali lidi na blesky (při bouřce) tak je považovali za ohnivé oštěpy vrhané zlostným bohem. To až Franklin přišel s myšlenkou, že blesk je mnohonásobně energetičtější elektrický výboj, než výboj vovolaný třením za suchého počasí, jdeš po koberci a dostaneš ránu od kliky dveří. Na tohle přicházeli postupně lidé, kteří daný fenomém nikde předem studovat nemohli, protože byli v oboru pionýři. Podobně nemohl Kolumbus studovat Ameriku, když o ní nikdo (v jeho okruhu) nevěděl. Wikingové tam údajně byli několik století před Kolumbem, ale protože sebou principielně nevozili ženy (pověrčivost a patriarchární zákony), tak se v Americe neusadili.

Jo a tranzistor je nekonečně složitější a jeho princip komplikovanější, než nějaké hráz na potoku. To je také důvod proč bobři dokáží stavět hráze a ne vyrábět tranzistory.


 #191 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
23.10.21 14:25:55 | #194 (2)

Jasně.
Lidi i zvířata vnímají přírodu a také ji zkoumají. Nemají sice ponětí o gravitaci, ale (šimpanz) ví, že když se pod ním zlomí větev, tak spadne dolů a natluče si.


 #190 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
23.10.21 14:15:51 | #192 (1)

Kruh není tvořen úsečkami. Takový objekt se nazývá rovnoramenným mnohuúhelníkem.
Kruh je křivkou, nebo elipsou, jejíž ohniskové body splývají. Kruh, úsečka, křivka (parabola, hyperbola) jsou pouhými dvoudimenzionálními geometrickými objekty, tedy nic materiálního. Orbita Země (kolem Slunce) je elipsou a také není hmotná, je jen myšlenou dráhou. Ta orbita je tvožena nekonečným množstvím jednodimenzio­nálních nehmotných bodů, které se nacházejí v trojdimenzionálním prostoru poslušny geometrickému zákonu o elipsách (Kepler) a gravitaci (Newton).

Když kreslíš kruh tužkou, tak zanecháváš na papíru biliardy a biliardy částeček barviva tvořící širokou stopu, třeba 0,1mm širokou. To je jako dálnice s miliardou jízdích pruhů, byla-li by částečka barvy velká jako automobil.


1  
 #188