Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 7780013x
Příspěvků:
146151

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #146171

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
11.11.25 11:08:09 | #146171
Reakce na příspěvek #146169

No samozřejmě, všechno uvedené ovlivňuje i tu moji představivost.
Akorát si teda nemyslím, že se někdy člověk dozví komplet vše, co jeho myšlení, a hlavně jak, ovlivňuje


 #146169 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
11.11.25 11:11:05 | #146173 (1)

jsitě ne, ale je rozdíl když je člověk rozkmitáván jako bárka na moři nebo má nějaký pebný bod v mysli, který mu myšlení udržuje v rovnovážném stavu.


 #146171 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
11.11.25 11:44:15 | #146181 (2)

To je další věc.
Hledání stabilní polohy, rovnovážného stavu, je vlastnost světa jako takového, daná - zjednodušeně řečeno - + a -, kterýma je svět tvořen. Každé plus hledá svoje mínus a naopak. K tomuhle nikdo boha nepotřebuje (takže se dostáváme k tomu, že bůh mohl klidně stvořit jen + a - a bylo hotovo.
Proč je blesk klikatý?

stejně tak homoostáze - zase, nemá s bohem nic společného, je to přirozená snaha +ů a -ů po rovnovážné poloze.
Prostě všechno dění ve vesmíru lze vysvětlit, aji pokud ne detailně vzorečkem, tak kvalifikovaným předpokladem (protože tak fungují známé děje, proč by tak nefungovaly ty zatím nám neznámé?) snahou materie po rovnováze.


 #146173