Ono je to s fenoménem vědomí trochu složitější. Samotný pojem
vědomí zahrnuje rozličné schopnosti či dovednosti a vždycky je potřeba si
ujasnit, co konkrétně tím pojmem označujeme. Poznat se v zrcadle je jedním
z takových schopností, ovšem to že se pozná v zrcadle vypovídá toliko o
tom, že si je vědom svého těla, že ho umí reflektovat, ale nic to
neříká o tom, jestli si je vědom i svých psychických obsahů, neboli
jestli se umí reflektovat i uvnitř, psychicky. Vědomí sebe sama, jaké má
člověk, zahrnuje kompletní škálu takových jednotlivých schopností, a
soudí se, že jí disponuje jen člověk.