ad visitor77:
tve citovani katolickeho kardinala v debate o kompetencnim sporu dvou
sekularnich ustavnich instituci je sice dojemnou ukazkou tve osobni viry, ale z
hlediska politologie a statovedy jsi prave spachal uplnou intelektualni
sebevrazdu - pletes si totiz dve naprosto odlisne sfery.. svet nabozenske
moralky a svet moderniho ustavniho prava - dovol mi proto, abych te z tveho
stredovekeho omylu vyvedl - Ceska republika neni teokracie ani klerikalni stat,
je to sekularni parlamentni republika. Ustava Ceske republiky se neridi
teologickymi traktaty Jana Chrizostoma Korce o pokore, ale ridi se psanym pravem
a principem delby moci. V ustavnim pravu neexistuje zadne "duchovni pravo" nebo
"intelektualni cit".. existuje pouze ustavni poradek, ktery musi vsichni
bezvyhradne respektovat. Tva uvaha o "pokoreni se nadrizenemu" ukazuje totalni
nepochopeni ustavniho systemu. Vlada NENI nadrizenym prezidenta. V republice
neexistuje vztah pan a poddany. Prezident a vlada jsou dve rovnocenne slozky
exekutivy, ktere maji byt v rovnovaze. Kdyz se prezident obraci na Ustavni soud,
tak to neni "pysne chovani", ale naprosto legitimni obrana ustavni instituce
pred zvuli druhe instituce. Pokud by se prezident "pokoril" a nechal vladu
porusovat Ustavu, tak by tim zradil svuj ustavni slib, kde prisahal, ze bude
Ustavu chranit a zachovavat. Ta tva obhajoba "dobrych vztahu" na ukor prava je
presne tim duvodem, proc se Slovensko momentalne nachazi v tak hlubokem
politickem marasmu. Kdyz totiz politici misto zakonu spolehaji na "tiche dohody
inteligentnich muzu" a ohybaji pravidla podle toho, jak se jim to zrovna hodi do
kramu, vysledkem neni moralni spolecnost, ale mafiansky stat, kde pravo plati
jen pro nekoho. Prezident republiky tady neni od toho, aby byl "kamos" s
premierem za cenu toho, ze necha poslapavat nejvyssi zakon zeme. Ustavni soud
jasne ukazal, ze pravni stat ma prednost pred politickymi hrami. Pokud tve
slovenske vnimani sveta preferuje ponizeni se a klaneni se silnejsimu misto
respektu k zakonu, pak je mi tve zeme uprimne lito. V Ceske republice nastesti
stale vladne pravo, nikoliv kardinalske rady o pokore poddanych, drahy
priteli
Předmět diskuze:
“Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.”
Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
