Ateistická společnost

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).

Zobrazení reakcí na příspěvek #168587

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 21 hodinami | #168587
Reakce na příspěvek #168582

Točíš to na jinou kolej - "To je jako říct"
*17619*
Proč raději nenapíšeš, co důležitého víra přinesla - pro lidstvo.
Osobně si myslím, že jen navýšení konfliktů.
*34087*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 21 hodinami | #168588 (1)

Nikam to netočím, jenom ti tvůj výrok ukazuju na analogické situaci. Co divadlo přineslo pro lidstvo?
Víra, konkrétně křesťanská např. motivovala lidi k pomoci druhému a lidem v nouzi, třeba k budování hospiců, útulků pro chudé aj.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 20 hodinami | #168589 (2)

Myslíš, že bez Boha by to nešlo - v rámci přirozeného vývoje/rozvoje lidstva??
*6476* *6476*
Vím, že je to spekulace, ale s tím, kolik přinesla nešvaru je to nic.
*3770* *3770*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 14 hodinami | #168615 (3)

Asi by to nešlo vzhledem k tomu, že u křesťanů je takové chování "programové", tj. jsou vysloveně vybízeni k tomu, aby pomáhali bližnímu (aby neznámý člověk pro ně nebyl "cizím" člověkem, nýbrž aby na jeho situaci pociťovali účast).
Onen E. Lévi (byl Francouz, psal v pol. 19. stol.) má v jedné své knize kapitolu, která je jakýmsi rozhovorem vědy a víry. Na samém konci uvádí:

Věda: Uznávám, že náboženství vykonalo mnoho dobra, způsobilo však i mnohé zlo.

Víra: Zabíjí-li se jménem Boha, jenž pravil: „Nezabiješ“, pronásledují-li se lidé ve jménu Toho, jenž miloval své nepřátele, rozšiřuje-li se temno ve jménu Onoho, jenž chce, aby světlo nestálo pod kbelcem, jest spravedlivé zločin připisovati zákonu, který jej odsuzuje? Chceš-li býti spravedlivou, pak řekni, že přes to, že náboženství existuje, se napáchalo na zemi mnoho zla. Ale jakým ctnostem dalo zároveň vypučeti, kolika oddanostem a neznámým obětím! Počítalas ona vznešená srdce obého pohlaví, jež vzdala se všech radostí, aby se stala služebníky všech bolestí? Duše oddané práci a modlitbě, jež zemřely, poněvadž konaly dobro? Kdo založil azyly sirotků a starců, nemocnice pro nemocné, útočiště pro nešťastné? Tato díla stejně slavná jako skromná jsou skutečnými výtvory; jimi jsou naplněny anály církve; náboženské války a popraviště sektářů patří politice barbarských století. Sektáři byli přesto sebevrahy. Zapomněla jsi hranice Michala Serveta a na revoluci našich otců, jež odsuzovala inkvisici a bartolomějskou noc, ale páchali stejné ohavnosti a k tomu ještě ve jménu lidství a rozumu? Vždy jsou lidé suroví, zvláště tehdy, zapomenou-li na žehnající a odpouštějící náboženství.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 13 hodinami | #168617 (4)

"u křesťanů je takové chování "programové", tj. jsou vysloveně vybízeni k tomu, aby pomáhali bližnímu (aby neznámý člověk pro ně nebyl "cizím" člověkem, nýbrž aby na jeho situaci pociťovali účast) .{color: blue}".
*6476* *6476*
Matka Tereza: Dokument odhalil peklo jejích hospiců. Miliony mizely neznámo kde
https://www.lifee.cz/historie-a-tajemno/matka-tereza-jeji-hospice-mely-byt-peklo-miliony-mizely-neznamo-kde_148249.html
*32558* *17619*
To bych raději zdechnul někde pod mostem
*34087* *34087* *34087*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 12 hodinami | #168618 (5)

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 11 hodinami | #168619 (6)

Tak jak byla naprogramovaná MT??
Jak to bylo a je v hospicích?
Nechci házet všechny do jednoho pytle, ale není to všude ideál a od reality slov - Láska k bližnímu - mají některé dost daleko.
A nejen tam, ale i v Domovech sociálních služeb.
*3655* *3655*
Manželka tam pracuje - je ateistka, ale je k pacientům podstatně víc empatická, než ty, co tahají "Boha za nohu" - ty dělají jen co musí - nic navíc - žádné vlídné slovo.
Když mi někdy vypráví, co a jak, tak se nestačím divit.
*34087* *34087*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 8 hodinami | #168630 (7)

Já neříkám, že by někdo byl naprogramovaný, nýbrž že křesťané jsou programově vybízeni k pomáhání druhým a soucitu s nimi. A že to byla právě tato výchova a víra, která staletí vedla ke konkrétním službám pomoci potřebným. Nebavíme se o tom, jaký je jeden křesťan nebo jeden Domov.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 8 hodinami | #168628 (5)

Krutá macecha Tereza kdysi prohlásila, že prachy za Nobelovu cenu a většinu peněžních darů od pobožných boháčů dala Vatikánu, na zamoření lidstva katolictvím. Pro provoz svého hospice (raduj se z bolesti, bolest je dotekem Ježíše. Raduj se z bolestného umírání, neboť ti otevírá cestu do nebe) moc peněz nepotřebovala. Umírající toho moc nesní a léky, nebo sedativa, se v hospicu nepodávaly.

Tahle praxe byla v Rakousku v křesťanských hospicích a špitálech před půl stoletím kritizována lékařskou komorou, že narkotika a sedativa dostanou umírající až když už bolestí řvou. Do té doby jen aspirin. Vláda nařídila a prosadila zrušení zákazu podávat sedativa a opiáty umírajícím v těchhle křesťanských institucích. Narkózy při operacích byly a jsou pochopitelně doprovázeny podáním sedativ, prostě nešlo a nejde o umírající.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 10 minutami | #168632 (6)

Krutá macecha Tereza kdysi prohlásila, že prachy za Nobelovu cenu a většinu peněžních darů od pobožných boháčů dala Vatikánu, na zamoření lidstva katolictvím...vaše ateistické extempore ide na hranicu znesiteľnosti...je vidieť, že ste posadnutí ateistickými a liberálnymi mediálnymi frázami a lžami...



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 19 hodinami | #168590 (2)

Zábavu, kritiku nešvarů i poučení a vzory chování lidí (morálku, etiku). Jak prosté, jak samozřejmé. *15238*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 19 hodinami | #168593 (1)

A křesťanství zavedlo ke konci prvního tisíciletí do justice mučení k vymámení přiznání a k udání dalších žen ze souloží s čerty a z jiných pekelných praktik, třeba k létání vzduchem na koštěti, uřknutí kozy aby sousedce nehojila, nebo pošla.
Zkrátka se tak dlouho mučilo, až se obžalovaný ke všemu, i k tomu co nespáchal, přiznal, aby bylo mučení ukončeno a došlo konečně k upálení.

I "boží soudy byly s nadšením praktikovány : kotel nad ohněm se vřící vodou, obžalovaný musel potvrdit svou nevinu přísahou k bohu a pak musel strčit ruku do vřící vody. Bůh znal pravdu a nevinného ochránil před bolestí a opařením. V případu opaření, se ten boží soud opakoval s druhou rukou a jinými končetinami.

No a nejsrandovnější bylo vyhánění čerta z duševně postižených obětí (příkladně z epileptiků). Katolická církev vyučovala na katolických univerzitách exorcismus, metody byly prosté, k vyhánění ďábla z oběti stačila hladovka, žízeň, bití, mučení, pálení plamenem ... a podobné laškování, dokud ďábel nezdrhnul ... a pacient se tak vyléčil.
Inkvisitoři milovali vyhánění ďábla především z mladých dívek, důležitá část procedury bylo prozkoumání nahého těla s cílem najít mateřské znaménko v blízkosti pohlavních lokalit, neboť mateřské znaménko v okolí vulvy bylo důkazem, že dotyčné děvče souložilo s ďáblem. Kontrola neporušeného hymenu prstem inkvisitora byla též oblíbená. Pochopitelně se těch tělesných prohlídek zúčastňovaly a je i pod dozorem inkvizitora prováděly i řádové sestry.




| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 19 hodinami | #168595 (2)

A křesťanství zavedlo ke konci prvního tisíciletí do justice mučení k vymámení přiznání a k udání dalších žen ze souloží s čerty a z jiných pekelných praktik, třeba k létání vzduchem na koštěti, uřknutí kozy aby sousedce nehojila, nebo pošla...je neuveriteľné pozorovať, v akých pohádkách o cirkvi žijete...zdá e sa mi ako nedochôdča, ktoré nedokáže myslieť a uvažovať, čo je/nie je pravda...naletíte hocičomu...



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 19 hodinami | #168597 (3)

Bohužel, uvedené praktiky v době církví ovládané společnosti byly smutnou a tragickou realitou. Mnohé jsou také věrohodně doloženy a několikrát už probírány i na tomto fóru.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 18 hodinami | #168600 (3)

Ty si visitore77 vybíráš z katolické ideologie jen pohádky. Odmítáš temnou historii křesťanství, popíráš realitu. Měl bys se denně za trest modlit stokrát očenáš.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 18 hodinami | #168604 (3)

Otázka pro AI : Zavedla církev v minulosti mučení k přiznání?
*6476*
Ano, historické doklady potvrzují, že mučení (tortura) bylo v minulosti využíváno jako legitimní nástroj vyšetřování i u církevních soudů. Cílem těchto donucovacích prostředků bylo zejména získání přiznání obviněného nebo výpovědi svědků.
Tento proces byl úzce spojen s institucí inkvizice, což byla právní instituce římské katolické církve (a také španělských či portugalských panovníků), která se zabývala vyšetřováním heretiků, čarodějnictví či apostaze. V období středověku a raného novověku bylo mučení považováno za běžnou součást právního systému, který využívaly jak světské, tak církevní autority k dosažení pravdy v rámci vyšetřování otázek víry a mravů.
*3458* *3458*
Mě by to trvalo dlouho - ale je to k dihledání.
*5087* *5087*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 19 hodinami | #168598 (1)

Ano, soudruzi náboženské ideologie křesťanů, se ohánějí morálkou, etikou, láskou k bližním .... a "ctí" přikázání "nezabiješ".
Prosté a jasné pokrytectví.
Náboženské války, miliony obětí, ... bylo křesťanstvím pácháno. Třeba ony křížové výpravy do Jeruzaléma. Z čeho asi ti křižáci žili, no přece z loupení a vraždění obyvatelstva v kraji kterým táhli z Evropy do cíle své cesty. Ti prakticky vraždili zbraní, ale i hladem, když domorodcům ukradli veškeré zásoby potravin. A když se nějaký domorodec postavil na odpor ... byl s ním ámen.
Někdo řekne - to byl Temný středověk. Ale ten trvá v mnohých mozkovnách katolických fanatiků dodnes, jak vidno i na tomto DF.