Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 4848183x
Příspěvků:
120206

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #332

Zobrazit vše


| Předmět: Ztráta soudnosti ve stáří?
01.02.20 16:11:50 | #332

Je v tom nějaký přírodní zákon, že lidé v pokročilém věku inklinují k víře v posmrtný život, tedy se přidávají do skupiny pobožných? Spousta lidí se už přiznala k tomu, že po pubertě překonala náboženské přesvědčení a v penzijním věku se k němu vrátila.

Například genetik a šéf národní instituce zdraví (USA) Dr. Francis Collins. "Outuje" se coby pobožný jen kvůli své kariéře, protože v USA by atheista byl sotva sotva dosazen do takové důležité posice? Jako atheista vykonal spoustu dobré práce a pokračuje v ní i jako thesta.

No a jaksi se netají názorem, že evoluční teorie je naprosto spojitelná i s náboženstvím. Tak je to jen prospěchář mentality "kam vítr, tam plášť"? A nebo je jeho bůh v zásadě odlišný od boha křesťanů a jiných monotheistů?



| Předmět: RE: Ztráta soudnosti ve stáří?
02.02.20 12:29:43 | #334 (1)

já sem naprosto přesvědčen že víra vědců je diametrálně odlišná od takové řekněme jonatanovské víry a vždycky mě zajímalo co za ní vězí ...chápu že v bigotní americké společnosti je neustupný ateista odepsaný a nezvolitelný do jakékoliv významnější funkce a to prospěchářství lze pochopit (Jako atheista vykonal spoustu dobré práce a pokračuje v ní i jako thesta.) ,nicméně tam kde se vědec nemusí podbízet a tvrdit že taky samozřejmě" věří " by mne ty důvody k víře také zajímali - nabízí se jediný pochopitelný - strach z blížící se smrti


 #332 

| Předmět: RE: RE: Ztráta soudnosti ve stáří?
02.02.20 15:33:54 | #336 (2)

replika na #334

Ke strachu z blížící se smrti se přidá asi i strach z "božího hněvu" za života. Tedy choroby, nehody a různá "varování" ... no a mnoho lidí vnímá zbožnost jako tradici a součást kultury.

Tohle může přerůst do obludných rozměrů, jako třeba v případu "Breivik". On jen "zachraňoval" křesťanskou kulturu.

No a ti vědci?
Od Darwina, přes Einsteina a Lemaitra po Grygara. Ti vidí boha spíš jako fyzikální model Vesmíru a ne jako osobu starající se o blaho svých oveček.


 #334