Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 3761976x
Příspěvků:
98912

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #75324

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
21.06.24 12:44:04 | #75324
Reakce na příspěvek #75283

Tady ale jde i o slova. Mně se příčí tvrzení, že kdo ví, ten už nemůže věřit. Spíš mi připadá nemožné, aby ten, kdo něco ví, tomu nevěřil. Věřit tomu, co víš, to je podložená víra. Věřit tomu, co někdo ověřitelně zjistil, to je taky podložená víra. Věřit něčemu jen proto, že nevím, jak je to doopravdy, a nelze to ověřitelně zjistit, to je slepá víra. Zejména když jde o něco v běžné realitě nemožného. A to je přesně to, co popisuje ten verš.
Když se tu tedy bavíme o víře, vždycky mám na mysli víru bez důkazů. Ne, že je nemá ten věřící, ale že si je nemůže ani opatřit, protože prostě neexistují. Taková je náboženská víra – slepá, přes neexistenci reálných důkazů, případně naopak i přes existenci důkazů proti.


1  
 #75283 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
21.06.24 14:05:46 | #75360 (1)

Jestliže víš, že voda je mokrá, tak proč bys tomu měl ještě věřit? Věřit, jak to s tou vodou je, má smysl jenom tehdy, když nevím, jak to s tou vodou je. Jakmile zjistím či poznám, jak to s tou vodou je, tak toto zjištění/poznání nahradí onu představu toho, jak to s ní je, která byla mojí vírou. Ta moje představa, jak to s tou vodou je, klidně mohla stát na nějakých indiciích, ukazatelích, a pak ta moje představa/víra byla odůvodněná či podložená.

Ten biblický verš tohle nespecifikuje, jestli se ta představa opírá o nějaké indicie nebo ne. Náboženská víra se ale o indicie opírat může, ať už ve formě nějaké té vnitřní zkušenosti, nebo osobního poznání, že se v psychice opravdu děje to, co je popisováno v posvátné knize apod.


1  
 #75324