Military-Portál.cz
September 8, 2023
Prvni cecenska valka - 1995.
Bitva o Groznyj na přelomu 1994-1995 vyústila sice v ruské vítězství, ovšem za neuvěřitelně vysokých ztrát. Před bitvou se ruský generál Pavel Gračev chlubil, že je schopný město dobýt za 2 hodiny s jedním výsadkovým plukem, výsledek však byl právě opačný. Čečenští bojovníci měli velký nedostatek těžké bojové techniky, vsadili tedy na taktiku malých mobilních protitankových týmů, které se nacházely v domech od třetího patra výše a útočily na ruské obrněnce z vrchu. Taktika přinesla úspěch, ruské obrněnce totiž nemohly zvednout hlavně do takové výšky, aby mohly čečenské bojovníky ohrozit a prvotní útok vyústil v obrovské ruské ztráty.
Jedno z nejznámějších střetnutí celé bitvy se odehrálo během bitvy o hlavní nádraží, které obsadila ruská 131. samostatná motostřelecká brigáda pod vedením plukovníka Savina na počátku ledna 1995. Čečenští bojovníci nabídli ruským vojákům možnost se vzdát, aby se zabránilo krveprolití, což ruský plukovník Savin odmítl. Krátce na to zachytil ruský radista proslavenou větu "Vítejte v pekle!"
Čečenci spustili naprosto devastující útok na ruské jednotky na nádraží. 131. brigáda ztratila spojení a tak tísňové volání nikdo neslyšel. Během 60 hodin byla celá 131. ruská samostatná motostřelecká brigáda v boji zcela zdecimována. Z brigády čítající více než 1000 mužů, 26 tanků a 120 obrněných vozidel masakr přežilo pouze 160 mužů, 6 tanků a 18 obrněných vozidel. V době naprosté destrukce 131. praporu ruský generál Pavel Gračev v televizi lhal a tvrdil, že je centrum města plně pod kontrolou ruských sil. Nemohl být daleko od pravdy. První útok byl pro Rusy naprosto devastující.
Rusové utrpěli zahanbující a destruktivní porážku. Během pár dní přišli Rusové o 105 ze 120 nasazených tanků a obrněných vozidel a během prvních týdnů toto číslo vzrostlo na 225 zničených obrněných vozidel a během celé bitvy o Grozný přišli rusové o více než 400 kusů bojové techniky. Situace byla tak kritická, že se dokonce Čečencům vzdávali i příslušníci ruských speciálních sil Specnaz, jelikož byly odříznuty po tři dny od zásobování. Jeden ruský plukovník vypověděl:
"Naše speciální síly se vzdaly poté, co tři dny beznadějně bojovali bez jídla, natož aby měli jasnou představu o tom, co mají dělat. Jediným rozkazem bylo jít vpřed, bez vysvětlení, co by měli dělat, kam by měli jít nebo koho by měli zajmout."
Zajatí ruští vojáci ani nevěděli, co tam vlastně dělají, ani proti komu vlastně bojují, jejich rozkazem bylo "chránit silnice". Morálka klesla tak nízko, že dokonce i jednotky speciálních sil OMON a Specnaz prostě odešly ze svých pozic! Několik ruských velitelů bylo ze služby propuštěno, protože nechtěli posílat další jednotky do tak nesmyslného boje.
Z "Dobytí města za dvě hodiny jedním plukem výsadkářů" se tato operace změnila ve více než 2 měsíce trvající bitvu. Rusové nakonec museli do boje vrhnout na 60 000 vojáků, aby se vypořádali se zhruba 3 000 čečenských bojovníků. Rusové také město začali masivně bombardovat a Grozny tak zažil nejtěžší bombardování, jaké kdy město v Evropě zažilo od konce druhé světové války. Během bitvy bylo ruskými nálety zabito více než 27 000 civilistů, včetně zhruba 5 000 dětí. Civilní oběti tak byly více než 10x větší, než při celém bombardování Jugoslávie letectvem NATO během války v Kosovu. Situace byla tak zoufalá, že ruské matky houfně odjížděly do Grozného prosit o propuštění jejich zajatých synů a velké množství ruských vojáků bylo propuštěno pod příslibem, že se již do války v Čečensku nezapojí. V Moskvě se konaly obrovské protesty a průvody matek proti válce v Čečenesku. Do této války totiž byli nasazeni hlavně bělošští Rusové ze západní části Ruska a Moskvy, Většina obyvatel totiž věřila, že bude válka krátká a jejich synové snadno získají medaile a status veterána a veteránský důchod. Situace ale byla opačná a ve válce začínali umírat synové prominentních Moskvanů. Od té doby Rusko do prvních řad nasazuje nebělošské Rusy a to včetně invaze na Ukrajinu, kdy v prvních linií se nacházeli etnické ruské menšiny, jako jsou Dagestánci, Čuvaši, Burjaté a další ruská etnika. Nikoho totiž nezajímá, když se proti válce protestuje někde v Ulan-Ude nebo Čitě.
Ruský generál Pavel Gračev byl poté označen za jednoho z nejhorších generálů v moderní historii a jeho útok na Groznyj se dodnes vyučuje jako příklad, jak by se nikdy za žádných okolností nemělo útočit na město. Pro ukrajinskou armadu hrala tato epizoda v pocatecne fazi soucasne valky neocenitelnou roli.