Rozcestník >> Společnost a komunity >> Svobodná diskuse bez cenzury

Informace

Název: Svobodná diskuse bez cenzury
Kategorie: Společnost a komunity
Založil: -
Správci: kopretina666
Založeno: 31.10.2021 19:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 3585443x
Příspěvků:
113157

Předmět diskuze: Svobodná diskuse bez cenzury - Mluvte svobodně o všem o čem chcete. Myslete přitom na to, ze váš projev je zaroveň i vaší vizitkou. Vulgární napadání jiných diskutujících se budou mazat .
Tato diskuze může obsahovat odkazy nebo příspěvky, které lze považovat za manipulační, dezinformace či fakenews.
Proto dávejte pozor a fakta sami ověřujte nejlépe z více zdrojů. Tato diskuze může obsahovat odkazy nebo příspěvky, které mohou obsahovat vulgarismy.
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #29719

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.04.23 01:10:36 | #29719
Reakce na příspěvek #29713

Ono se kolem toho píše hrozných nesmyslů, které slouží k vymytí mozků a většina lidí stejně nemá na to, aby to pochopila. A když si chtějí věřit tomu, co říká dnešní propaganda. Je to jejich bussinnes.

A co takhle měna v roce 1945, kdy se měnilo 1:1 ale jen do výše 500 Kč. Zbytek šlus.

Někde jsem se dočetl, že měna vedla k nedůvěře držet peníze v peněžních ústavech. Přitom to bylo ve skutečnostni opačně. Vklady se měnily v poměru 1:5 do 5000,- a hotovost jen do 300,-
Je to těžké hodnotit pro člověka, který žije dnes a má hodnotit poválečné období se vztahem k válce.
To prostě většině lidí nejde.

Ve válce bylo vše na příděl a před ní nebylo co do huby. Kdo toto nebere v potaz, nemůže pochopit nic z toho, co se dělo potom.

No dnešní pravičáci se rekrutují hlavně z rodin zlodějů a nemakačenek. No však Tvoje mamka má pravdu. Lidi jsou idioti a opravdu nemá smysl jim to rozmlouvat. Ceny se postupně upravovaly. Ale auto či TV stálo najednou pětinu původní ceny. Jaký je rozdíl, jestli mám pětkrát menší výplatu ale věci stojí pětkrát méně?
Couvnul se divím.
Hele měny se prováděly v celé Evropě. A píše se o tom tolik blábolů, že je to až děsné. Hele hotovost do 300 kč 1:5 do 5000,- na účtech taky. Do 10.000 1.6,25 a tuším a až nad 20.000 to bylo nevýhodné a to brali lidi jako krádež. Hele To dělení pěti a krádež je prostě nesmysl. Upravila se hodnota i cen, jak píše Tvá matka. Ta měna měla jednu důležitou roli. "Okradla" zloděje. Hele ve válce si plno lidí nakradlo různé cennosti a hlavně po válce se šmelilo s lístkama. Jistě Tvá matka potvrdí, že toho bylo mnoho na příděl a co se vydělávalo. Aby někdo měl za těch pár poválečných let ušetřeno na účtu více jak 20.000 nebylo jen tak. Normálního pracujícího se to moc netýkalo. Z války a poválečného přídělového systému si hodně lidí udělalo skvělou živnost. Můj děda byl końský handlíř a přišel s mojí babi o tolik peněz, že ona z toho musela do blázince v Havlíčkově Brodu. Protože koňské maso bylo mimo příděl a on si na tom dost nahrabal. Když mu spadlo 20.000,- do žumpy ani to neřešil. Nový režim nechtěl různé zlodějíčky a šmelináře upřednostnovat před pracujícíma.

Aby je nedemotivoval. Si vem, že tihle zloději by se měli lépe, než ti co jen makali. Byli by na jiné startovní čáře a úplatky by se domohli většího vlivu.
Právě jsem Ti psal, že ten trouba, co tam psal o měně hanlivě asi nevěděl, že proti Dolaru měna se měnou zhodnotila a za svou práci jsme si mohli pořídit více dolarů. Takže pokud stát nakupoval pomeranče, mohli jsme si jich pořídit víc. Pro poctivého prostě měna nebyla tragédie a ty bláboly, že to mělo podkopat důvěru v peněžní ústavy je zcela zcestné, protože tam byly peníze měněny v poměru 1:5 v mnohem vyšší výši. Prostě to co měli lidi ukryto ze šmeliny se "ukradlo". Zloděje to štve a dnes nám ti zloději vládnou, tak to tak haní.

V jaké době stáli ti lidé frontu? Lidi jsou kreteni, asi se opakuji. Ale nějak srovnávají hrušky s jablkama. Ono po válce v padesátých letech, toho nikde v Evropě moc nebylo. Ale v 80. letech se u nás produkovalo a konzumovalo 100 kg masa na osobu ročně!!!. V Západní Evropě to bylo kolem 80 nanejvýš 90 kil . Dnes jsme zhruba na těch 80. Hlavní vysvětlení je pro ty co to maso neviděli je v tom, že tenkrát byly salámy a špekáčky z masa. Dnes jsou spíše ze separátů, které se tenkrát mohly dávat jen dobytku jako příkrm a dále kůži, masokostní moučky, sóji, mouky apod. Kdyby se měly dnes vyrábět špekáčky podle socialistických norem, tak kilo stojí 200,- kč. A zkus si dnes v okresním městě sehnat telecí či pravou svíčkovou. My částečně díky tomu, že jsme měli v domě nucený výsek, jsme měli telecí každý týden. Ano byli jsme tomu blízko, ale dalo se sehnat.

Jo to je vtipný příklad západní svobody s tím Gottem.

Když to vemeš. Proč nikdo nekřičí, že z válečných let si prakticky mohli odnést všeci jen 500,-? To bylo ještě mnohem horší. Za to si si mohla koupit dvě a půl kila masa. To nikomu nevadí. Že pak mnoho lidí zpeněžovalo nakradené věci je druhá věc. Nový sovětský trh pro tyto peníze z nakradených věcí navíc neměl možnost uplatnění. Mohla se vyřešit reforma inflací, ale to by byli postiženi všichni stejně. Tak se to udělalo tak, aby menší postih byl u pracujících a větší u zlodějů. Zcela pochopitelné. Na jejich místě bych to udělal stejně.

Nezapomeńme, že v celé Evropě byl po válce přídělový systém a ten bylo potřeba zrušit. Podívej se na srovnání cen po měně a řekni, jestli to byla zlodějina.
Byly dvojí ceny jedny vázané přídělové a druhé volnotržní. Dostala si plat a lístky. Na lístky si dostala levněji a když si chtěla nad příděl, stálo Tě to mnohem více.
Druhá věc, na kterou se zapomíná. Prý lidi přišly o vázané vklady, které šly na důchod apod. Jenže ty vklady byly peníze převedené z válečných let. A ty se jakoby zamkly, že někdy budou vyplaceny. Jenže válečná ekonomika byla ekonomikou jiného státu navázaného na nacistické Německo a to tu již nebylo. Jak to mohl vyplatit nový stát? Příklad. Je to stejné, jako by si dělala u firmy a ukládala si u ní peníze a ta firma by zkrachovala a Ty by si ty peníze chtěla po jiné firmě, která Tě po propuštění z té první zaměstnala. To je prostě nesmysl. Lidé nerozumí penězům. Oni nechápali, že peníze zkrachovalé nacistické republiky, nemohou platit po válce. Není proti tomu vytvořená hodnota. Nebyly ničím podložené. Ano lidé je vydělali, ale prakticky se válkou znehodnotily.
O tyhle peníze přišly, ale to byly prakticky peníze, které Německo a my s nimi ztratili prohrou Německa ve válce
A teď k těm cenám.
Takže více jak polovina peněz se měnila 1:5. V průměru se peníze směnily všechny v poměru 1:9,6.
Takže logicky menší obnosy byly zvýhodněny oproti větším. Ty větší představovaly hlavně peníze nacistického Československa. Jak jsem řekl, z nacismu si lidé mohli vyměn

vyměnit jen 500,- protektorátních korun za 500,- poválečných. Peníze na účtech nebyly znehodnoceny okamžitě jako zbytek hotovosti ale zmrazen na neurčito, ale prakticky se nedaly v budoucnosti vyplatit a tak první demokratická vláda tento problém odsunula dále a odnesli to komunisti, kteří to museli již řešit. Ale prakticky řešili problém Benešovy vlády.
Ještě dodám, že hotovost při reformě v roce 1953 nad 500,- kč to odnesla nejvíce. Ta se směnila v poměru 1:50
A te´d teda znáš poměry směn a teď k cenám. Ty ceny za přídělové ceny a volné ceny se musely sjednotit, takže
Chléb na přídělový lístek, který byl přidělen na osobu každému stejně, stál 8 kč. Pokud si chtěla chléb navíc mimo lístek jako nadstandard, tak si zaplatila 16 kč. Srovnej po měně, kdy stál 2,80.
Takže pokud sis koupila před měnou jen chleba na lístek, tak po měně sis ho mohla koupit méně, protože to vycházelo zhruba poměru 1:3. Ale pokud sis koupila dva, tak Tě to vyšlo téměř stejně jak před měnou. Protože před měnou si za dva dala 24 kč a po měně 5,60. Což by odpovídalo 28 kč. Pokud by sis koupila tři po měně, tak Tě již vyšly levněji jak před měnou.
Takže o žádný podvod prakticky nešlo. Ceny se upravily kvůli rušení přídělového systému, což byla pro obyvatelstvo jistě výhoda. Polovina peněz byla znehodnocena, ale byly to peníze, které byly převedeny z nacistické republiky a ta nová s nimi neměla nic společného. Toto zkrátka lidi nemohli pochopit.

Oni sice za nacismu pracovali, ale peníze měli uložené ve "firmě", která zkrachovala a nová republika jim logicky peníze té nacistické nemohla vyplatit. Další, kdo přišel o peníze byly různí šmelináři, kteří si stihli nahrabat dost peněz.
A když se mluví o snížení životní úrovně v padesátých letech, tak je to příšerný nesmysl. Životní úroveň rostla rychle jako nikdy předtím ani potom tempem 8% ročně. Takže během 50.letech se životní úroveň zdvojnásobila. A to přepočtem na obyvatele. Musíme vzít v potaz, že se rodilo mnoho dětí, a tak se příjmy rodičů musely dělit i mezi ně. Prakticky se mezi 50. až 60. lety prakticky nezměnily, ale platy ztrojnásobily.

Některé maloobchodní ceny před a po peněžní reformě
Zboží
 množství
 1937
 1952
 6/1953
 1954
 1955
 
Vázaný trh Volný trh
Chléb kg 2,25 8,- 16,- 2,80 2,60 2,60
Rohlíky kg 5,90 37,70 56,60 8,30 6,60 6,60
Hovězí zadní kg 17,- 48,- 200,- 25,- 25,- 25,-
Máslo kg 16,50 80,- 450,- 44,- 42,- 42,-
Rýže kg 3,05 40,- 300,- 28,- 19,- 16,-
Cukr kostkový kg 6,35 15,70 140,- 14,- 11,- 11,-
Káva kg 36,- … 1500,- 300,- 240,- 240,-
Rum l 19,- … 430,- 68,- 57,60 57,60

Pramen: Statistická ročenka ČSR 1958.

Vždy si spočítej jeden díl vázaného zboží s jedním dílem volného a z průměru a vyděl pěti. Dojdeš zhruba k ceně po měně.

třeba rýže po měně vyšla prakticky levněji.

káva vázaná nebyla, tak ta se upravila jen 1:5 a Rum o mnoho zlevnil.

Ale je pravda, že se mohlo najít pár spořilů, kteří mohli mít právo se rozčilovat.
Ale z ekonomiky se vypařila téměř polovina peněz a největší část byla převedena z válečné zkrachovalé republiky.


 #29713 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.04.23 01:17:22 | #29720 (1)

To s tou měnou zní rozumně.


 #29719 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.04.23 01:23:22 | #29723 (2)

Muž, který mi to psal, je živoucí encyklopedie, velice chytrý a vzdělaný.


 #29720 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.04.23 01:50:36 | #29730 (1)

O "měnové reformě" 1945 si můžeš řečíst zde. to ale vůbec nesouvisí s tou komunistickou zlodějinou .-)))


 #29719 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.04.23 02:00:08 | #29732 (2)
| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.04.23 01:59:48 | #29731 (1)

V 1953 bylo ve společnosti naopak hodně peněz a málo zboží :-)))))
Věci nestáli 5x méně :-))))
Ta měn aokradla lidi. Tvrzení, že každý, kdo si něco našetřil nad limit, byl zloděj, je neskutečná závistivá zhovadilost. + firmy.
Všude se měny fakt neprováděly, už vůbec ne na západě a už vůbec ne taková jako v ČR .-)))
tY VÁZANÉ PENÍZE,DLUHOPISY AP. VZAL NEBO ZRUŠIL KOMUNISTA V 1953, NETUŠÍM, O ČEM TEN TVŮJ BOREC PÍŠE :-))))))))
Zbytek nekomentuju. Záplava čísel, která nejsou nikde ničím potvrzena, jen dotyčný nám je sype.
Možná bych k tomu dodal jediné :
je škoda, že ten tvůj borec ti vůbec nesdělil, proč komunisti měnu do poslední hodiny tajili a ještě jí nasypali na sobotu večer, aby v následující neděli, kdy začala o půlnoci platit, lidi už ani nestihli tu peníze, co měli, utratit :-)))))))))))))­))))))))
proč to lidem rok předem nevysětlovali tak hezky a s nadějí, jak to podával ten tvůj pán? .-))))))))))))
že by proto, že to bylo jinak? .-)))))))))))))­))))))))) *32299*


 #29719 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.04.23 02:01:07 | #29733 (2)

 #29731 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.04.23 07:10:47 | #29734 (3)

Takoví pisálci bývali i za komunistů, říkalo se jejich textům tendenční, v 50. letech angažované, tzv. socialistický realismus.
Když někdo z nich vystupoval v televizi, přepínalo se na 2. program.
Po Listopadu obrátili o 180° a psali stejně tendenčně coby zarytí pravičáci. Typický příklad tendenčního šiřitele západní demagogie je Jiří X. Doležal - jeho matka byla zapřísáhlá komunistka, on jejímu vlivu a pohledu na svět cele podléhal. Pubertální revolta vyústila do listopadu 1989, kdy se z psychologa stal nenávistný šiřitel antikomunismu v plně bolševickém provedení.


1  
 #29733 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
14.04.23 12:50:32 | #29754 (4)

To je historie české nároní banky, Kamilko :-))))
žádní vaši komunističtí tendenční pisálci :-)))))))))))))))))
na které jste si přepínali na ten 2. progam :-))))
ke tvému oobnímu hodnocení J.X.Doležala se nemám potřebu vyjadřovat, nevadí ti to, že ne? .-)))


 #29734