„Kdyby odjel na chalupu, je po koalici,“ říká ministr. Je Fiala dobrý premiér?
„Kdyby Petr Fiala řekl, že odjíždí na chalupu, tak je po koalici. Sežrali bychom se.“ Sebeironická slova volí jeden z ministrů, když má popsat fungování premiéra ve vládě. Výrok přesně vystihuje, jak dva roky po volbách vnímají koalice i sám premiér svoji roli v kabinetu.
Fiala v uplynulých letech věnoval značné množství energie na to, aby udržel pětikoalici pohromadě a vláda hladce fungovala. Spíš než aby prosazoval vlastní vize, snaží se dovést ministry k dohodě. Podle kritiků to ale nestačí – vláda podle nich potřebuje také lídra, který udává směr.
Kritici, se kterými Seznam Zprávy mluvily, mají hlavní výtku: premiér by měl být méně moderátor a víc lídr. To znamená v případě sporů dříve a razantněji zasáhnout. A také se více snažit prosadit svoji vlastní vizi a názor. Na což podle kritiků často pro samé vyjednávání v koalici nezbývá tolik času. „Premiér je přece jen první ve vládě. Jedna věc je hledat kompromis, druhá je, že předseda vlády by měl určovat směr a také prosazovat svoje vize, kam má země směřovat,“ říká jeden z politiků.
Největší zatěžkávací zkouškou premiérova přístupu byl konsolidační balíček a příprava rozpočtu na příští rok. Kvůli nim Fiala nakonec sklidil kritiku ze všech stran. V ODS mu vyčítají, že v některých daňových věcech ustoupil příliš. Piráti a Starostové kritizovali, že konsolidaci nejvíc odnesla jejich ministerstva, zatímco rezortů ODS se zase tolik nedotkla. V souvislosti s tím Seznam Zprávy zachytily i hlasy, že premiér by se měl „víc věnovat tomu, aby všechny strany cítily stejný komfort“ – přeloženo do lidské řeči: aby se nenadržovalo ODS.
Když přesto nějaké téma hrozí sporem, nechá premiér na vládě udělat „orientační“ hlasování. Není-li uspokojivé, bod se přeruší – a premiér vyzve účastníky sporu, ať dál jednají, případně schůzku s nimi sjedná sám. „Někdy to vede k tomu, že zákony na vládu doputují sice předdohodnuté, ale značně vykostěné,“ popisuje jeden z členů kabinetu.
Jak čelit Babišovi
Spolu s klesajícími preferencemi tak v koalici řeší věčnou otázku –
jak mediálně lépe čelit Andreji Babišovi. Premiér už kvůli tomu dokonce
změnil mediální strategii, kdy se ho tým snaží trochu „polidštit“. A
rozjela se kampaň Restart Česka, v níž premiér na billboardech uklidňuje
občany, že vláda „dělá, co je potřeba“.
Osobnostně je premiér podle popisu svých kolegů spíš uzavřený – hlídá si soukromí a s okolím třeba o trávení volného času nebo rodině moc nemluví.
Jednání vlády vede premiér velmi formálně. Ačkoli si ministři mezi sebou tykají, premiér by rád, aby se při jednáních na záznam vykalo. Coby profesor a někdejší rektor Masarykovy univerzity prý ne vždy dobře nese kritiku. Jeden z ministrů to doprovodil v nadsázce komentářem, že když se jde za premiérem s kritickou poznámkou, převádí se do pozitivnější roviny ve stylu: „Děláte to dobře, ale šlo by to dělat ještě lépe.“
I Fiala prý ale občas udělá vtip, ačkoli jeho styl humoru je spíše akademický. Když například letos na jaře vláda rozhodla o zařazení patriarchy Kirilla na sankční seznam, Fiala vtipkoval, že na tiskovce by se mělo říct: „Naše náboženská neutrální vláda vzkazuje občanům, že Kirill je zplozenec ďábla.“
Koneckonců vtipu se premiér „dopustil“ i při nedávném rozhovoru s autory tohoto textu. Když se ke konci interview nemohli shodnout na závěrečné otázce, po chvilce pozorování jen suše konstatoval: „A přesně takhle je to i u nás v koalici.“