Jedna pani psala ze ve vlade jsou vsichni dementni
Proto dávejte pozor a fakta sami ověřujte nejlépe z více zdrojů. Tato diskuze může obsahovat odkazy nebo příspěvky, které mohou obsahovat vulgarismy.
Já mám ráda hnědou omáčku. Dělá se mimo jiné z perníku na strouhání. Sušené švestky, perník, různé ořechy, především vlašské, rozinky, osladit cukrem a medem, trocha rumu, povařit a Vánoce mohou vypuknout.
Válka mezi Izraelem a Palestinci: 10 milníků na cestě bezvýchodné krutosti
Hamás, nebo Izrael? Triumf terorismu, nebo právo na obranu? Obrana, nebo genocida? Obrana, nebo apartheid? Je to „kdo s koho“, nebo to má jiné řešení?
Začneme ale Theodorem Herzlem. Je to autor knihy Židovský stát. A úspěšný lobbista, který pro myšlenku vzniku židovského státu získal vlivné politiky i podnikatele. Herzl přitom netrval na tom, že židovský stát musí vzniknout v Palestině. Stačila by snad neobydlená území Ugandy. Nebo Kypr. Židé chtěli svůj stát, svoji důstojnost, svoje bezpečí. Mysleli, že je mohou najít i jinde než ve Svaté zemi, v Palestině.
Pak se to ale zvrtlo. A čím dál víc to začínalo být „kdo s koho“.
On o to usiloval už po první světové válce kdy se rozdělovalo v Anglii na dělící čáry a vytvářeli se státy ve střední Asii kdy z Osmanské říše vzniklo mnoho států viz Turecko
Nakonec si vybrali zemi zaslíbenou... Přitom přes 95 % Izraelců je nevěřících...
Ano ti co nejsou věřící jím vybrali zemi zaslíbenou kde Jeruzalém byl tehdejší mekka muslimů
Druhým územím, na kterém má vzniknout samostatný palestinský stát, je Pravý, neboli Západní břeh Jordánu. I ten Izrael okupuje od šestidenní války. A prezentuje tady trochu odlišný model zacházení s palestinskými civilisty. Kritici stále častěji mluví o „izraelském apartheidu“.
Zjednodušeně. Gaza je přelidněné, chudé, téměř neprodyšně uzavřené ghetto. Pravý břeh dostává stále více podobu segregované společnosti, v níž jsou Palestinci občany druhé kategorie.
Jedním ze symbolů „apartheidu“ na Pravém břehu je dálnice 4370. Spojuje Pravý břeh s Jeruzalémem. A je rozdělena osm metrů vysokou betonovou zdí. Na jedné straně zdi jsou jízdní pruhy vyhrazené pro židovské osadníky, kteří mají do Jeruzaléma volný přístup. Na druhé straně jezdí Palestinci, kteří musí projít kontrolou, zda smějí do města vstoupit.
Ostatně, židovští osadníci. Na Pravém břehu jich žije už 700 tisíc. A podle mnoha mezinárodních organizací včetně EU jsou jejich osady nelegální, protože vznikají na okupovaném palestinském území.
A navíc Palestinci se odpovídají vojenským soudům, osadníci běžným civilním soudům. Tak podle kritiků vypadá apartheid.
Gaza a Pravý břeh. Chudoba, frustrace, beznaděj, nenávist. Ideální prostředí pro vítězství populistů a radikálů. Umírněná část OOP ztratila proti Hamásu šanci. S trochou cynické nadsázky lze říci, že voliče Hamásu si Izrael vytvořil sám.
Válka každopádně pokračuje s novou intenzitou. Velké střety v roce 2008 a 2014, menší konflikty každý rok. Tisíce mrtvých palestinských civilistů včetně dětí, tisíce zničených domů, tisíce nových uprchlíků. Desítky zabitých izraelských vojáků a civilistů.
Shrnutí: Beznaděj.
Zastavení desáté: Vpád Hamásu do Izraele 7. března 2023. A
izraelská odveta.
Nebývale krutá a z pohledu Hamásu také nebývale úspěšná akce ze 7.
října otevřela aktuální fázi války. Obyvatelé Gazy a celý svět zatím
čekají na to, jak drsná bude izraelská odveta.