Za komunistů bylo lépe: Tenhle blábol může dnes říkat snad jen blázen
Za komunistů bylo lépe. Frázi, která označuje nostalgii po komunistickém režimu a jeho údajných přednostech oproti období po roce 1989, je ve veřejném prostoru stále možné slyšet. Hned na začátku si tedy řekněme, že za celou éru vlády KSČ bylo podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu odsouzeno k nepodmíněnému trestu z politických důvodů zhruba 200 000 lidí.
ÚDV dále vysvětluje, že v průběhu komunistického režimu bylo v Československu popraveno pro politické trestné činy 248 osob (247 mužů a Milada Horáková), asi 8 000 osob zemřelo ve vězení a 450 při pokusu uprchnout přes železnou oponu. To jen tak na úvod, aby bylo jasné, že volat dnes po návratu tohoto vražedného režimu hraničí s pomateným stavem mysli. [a ten Martička má ] (ať už je Fialova vláda jakkoli špatná, či dobrá).
Komunisté pohřbili, na co sáhli
Komunisté tu byli čtyřicet let. Kromě vraždění obyvatel Československa také zestátnili ekonomiku, pohřbili zemědělství a státem řízené hospodářství mělo zařídit zázraky. Nestalo se, důsledkem socialistického myšlení byl nedostatek celé řady věcí. Nedejbože, když se zhroutil pětiletý plán.
Marné pokusy o nastartování hospodářství někdejšího Československa byly místy tragicky zoufalé. Nepomohla ani perestrojka koncem osmdesátých let. Kdo dnes tvrdí, že bylo levněji, lže. Nebylo, což dokazují jednoduché počty. Dnes například víme, že na automatickou pračku, která na konci minulého režimu stála 5 950 Kč, bylo třeba makat čtyřicet dní. Pak jste si ji mohli koupit, pokud tedy zrovna byla.
Dnes ji pořídíte za zhruba deset tisíc korun, stačí na to pracovat necelých sedm dní. A když se vrátíme do doby ještě složitější, v roce 1953 jste sice mohli pořídit kilogram cukru za 16 korun, na černém trhu ale i za 140 korun. „Maminka chodila i celý den, aby cukr sehnala. Někdy marně. A tak to bylo s celou řadou dalších surovin. Kdo dnes vzpomíná na komunisty, je zabedněný. Já se narodil v roce 1950, byla to hrozná doba,“ vzpomíná pro Čtidoma.cz Arnošt Novotný, který se za minulého režimu živil jako dělník.
[...]