Proto dávejte pozor a fakta sami ověřujte nejlépe z více zdrojů. Tato diskuze může obsahovat odkazy nebo příspěvky, které mohou obsahovat vulgarismy.
Československo není jen roztržené Česká část odplouvá smerem do Ameriky Český duch je natolik oslaben Že to jen pozoruje…… Robert fico je vítěz obou bratrských národů pokud se podíváte pozorně tak v ruce drží záchranné lano
Hamás vyzval na pátek ke „generální mobilizaci“ muslimů po celém světě
Omezení v Izraeli
V Izraeli je kvůli bojům ve vybraných oblastech zakázáno shromažďování
více než deseti lidí venku a více než padesáti uvnitř, a to v oblasti od
Netanji na jih k regionu u Pásma Gazy.
Omezení shromažďování platí i na severu Izraele u hranic s Libanonem, kde nesmí být venku více než 30 lidí a uvnitř více než 300 osob.
Izraelci ostřelují pozice nepřítele jak v Gaze, tak v Libanonu.
„Zaútočíme na teroristickou skupinu Hamás a na jakoukoliv jinou skupinu v Gaze. Budeme muset změnit realitu zevnitř Gazy, abychom zabránili tomu, že by se něco podobného stalo znovu,“ prohlásil představitele izraelské armády Dan Goldfus, který tak podpořil spekulace o chystané izraelské pozemní ofenzívě.
Bojovníci radikálního palestinského hnutí Hamás v sobotu masivně ostřelovali jižní Izrael a pronikli na jeho území, kde zabíjeli nejen vojáky a policisty, ale i civilní obyvatelstvo v obcích u Pásma Gazy. Počet obětí podle poslední bilance přesáhl tisícovku. Palestinci na izraelském území zajali také až 150 lidí, mezi nimi cizince.
USA dodají další pomoc
USA dodají Izraeli další vojenskou pomoc včetně raket pro jejich obranné
systémy. Naše srdce jsou zlomená, ale naše odhodlání je
silné, řekl americký prezident Joe Biden.
Většina států Evropské unie podpořila další spolupráci s palestinskými úřady, řekl Josep Borrell po jednání unijních ministrů zahraničí.
Erdogan obvinil USA, že poslaly loď k Izraeli, aby zmasakrovala Gazu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý podle agentury Reuters kritizoval Spojené státy za to, že poslaly jednu ze svých letadlových lodí blíže k izraelským břehům. Loď podle něho provede „závažné masakry“ v Pásmu Gazy, odkud v sobotu bojovníci radikálního palestinského hnutí Hamás podnikli překvapivý útok na izraelské území.
„Co bude americká letadlová loď dělat blízko Izraele, proč přijíždějí? Co lodě kolem ní a letadla na ní budou dělat? Zaútočí na Gazu a okolí a podniknou kroky k zásadním masakrům,“ řekl Erdogan na tiskové konferenci s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem.
Už dříve dal turecký prezident najevo, že je připraven zhostit se zprostředkovatelské role mezi Izraelci a Palestinci, aby zajistil klid.
Bez vody, elektřiny, potravin a léků
Erdogan také kritizoval Izrael kvůli naprosté blokádě Pásma Gazy. Tu v
pondělí oznámilo izraelské vedení v reakci na útoky Hamásu, které si
vyžádaly životy více než 1000 Izraelců. „Nyní nejsou dodávky vody do
Gazy, nejsou dodávky elektrického proudu. A co lidská práva?“ řekl
Erdogan.
Zástupce Organizace pro osvobození Palestiny navíc oznámil, že Izrael odmítl žádost o umožnění dodávek potravin a léků do enklávy, a vyzval mezinárodní společenství k intervenci.
Vůdce šíitských povstalců v Jemenu Abdal Málik Húsí v úterý varoval, že pokud by Spojené státy podnikly přímou intervenci v Gaze, Húsíové odpoví raketovými a dronovými útoky. „Pokud jde o Gazu, existují červené linie,“ řekl a dodal, že Húsíové jsou připraveni svůj postup koordinovat s dalšími skupinami.
Húsíové jsou spojenci Íránu, úhlavního nepřítele Izraele.
Ukrajině se nedaří, jak si Západ myslel. Nastupuje politika, říká expert
Ukrajina žádá o další zbraně a vojenskou výbavu. Po ruském raketovém útoku, který minulý týden zabil v Charkovské oblasti přes 50 lidí, lídři evropských zemí slíbili Ukrajině další prostředky protivzdušné obrany. Panují ale obavy o osud pomoci ze Spojených států, kde se dramatická politická situace promítá i do debat o Ukrajině.
Zásadní roli v ochotě pomáhat dál vojensky i finančně Ukrajině sehrávají podle odborníka na mezinárodní bezpečnost Michala Smetany i zatím mdlé výsledky ukrajinské protiofenzivy. V podcastu 5:59 Smetana připomněl, že ukrajinský protiúder budí na Západě rozpaky i proto, že od něj měla většina států velká, často až nereálná očekávání.
„Teď se dostáváme do pozice, kdy v řadě západních zemí včetně Spojených států se další pomoc Ukrajině stává politickým tématem a některé politické subjekty toho samozřejmě mohou do určité míry využívat,“ myslí si Michal Smetana.
Aby vyhověli některým voličům, část politiků pomoc Ukrajině zpochybňuje. Tomu podle Smetany nahrává i to, že z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že podpora pomoci Ukrajině systematicky klesá. A to ve chvíli, kdy ukrajinské vojáky v zákopech čeká další zima.
Americká pomoc v ohrožení
Situace kolem přislíbené pomoci se komplikuje i na druhé straně Atlantiku.
Spojené státy zatím vydaly na pomoc Ukrajině 113 miliard dolarů, tedy asi
2,6 bilionu korun. Prezident Joe Biden teď žádal z rozpočtu na pomoc Kyjevu
o dalších 24 miliard. U radikálního křídla amerického Kongresu ale
narazil.
Spojené státy byly v minulých dnech v prekérní situaci, kdy hrozil takzvaný shutdown, tedy výpadek financování vládních úřadů a institucí, který vede k propouštění státních zaměstnanců. Bylo proto potřeba, aby Kongres schválil dočasný rozpočet. To se sice podařilo, výdaje na pomoc Ukrajině v něm ale nejsou.
Evropští partneři, kteří Kyjevu pomoc poskytují, jsou ale na hraně svých možností. Především co se munice týče, nebyla podle bezpečnostního experta situace ideální ani před začátkem ruské agrese.
Právě teď má ale podle Michala Smetany Západ čas přemýšlet o tom, jak Ukrajině po zimě efektivně pomoci s další protiofenzivou: „Ne v únoru, ne v březnu, ale teď. Teď je nejvyšší čas.“
Kromě dělostřelecké munice bude Ukrajina potřebovat protivzdušnou obranu, americké taktické balistické střely ATACMS nebo střelu s plochou dráhou letu Taurus. „A potřebuje také ekonomickou pomoc, aby byla schopná nadále fungovat jako životaschopný stát,“ uzavírá Michal Smetana, odborník na mezinárodní bezpečnost a pedagog Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
At jsme hubeni tlusti skaredy hezky dokud se nevalči v cesku tak muzem být štastny ale az to prijde budem vsichni. Spat na ulici jako v USA Radujte se ještě chvíli
To i o tebe, seš rád? (nebo budeš tak uvědomělej, a odmítneš navýšení důchodu ?? )
Vidíš a o důchodu ani my mladí nepremyslime jsme naučení demokracií že si musí člověk pomoci sám a s důchodem optimisticky od 20 let nepočítám.
Levný plyn v ohrožení, ceny obrátily a už zdražuje i elektřina
Izrael nařídil kvůli bezpečnosti uzavřít jedno z ložisek pro těžbu plynu, Finsko řeší havárii plynovodu. Ceny plynu se otočily vzhůru, zdražuje i elektřina.
Nadějné vyhlídky ohledně setrvalého zlevňování plynu jsou v ohrožení. Víkendový útok na Izrael v kombinaci s nevyjasněnou havárií plynovodu mezi Finskem a Estonskem tlačí cenu pro Evropu opět vzhůru.
Současně chybí jasné informace o tom, co se stalo s plynovodem Balticconnector mezi Finskem a Estonskem. V neděli v něm došlo k neobvyklému poklesu tlaku a úniku plynu. První zprávy mluví o úmyslném poškození. V pořádku není ani telekomunikační kabel položený v moři paralelně s plynovodem.
Po sobotních událostech v Izraeli nařídila tamní vláda firmě Chevron, aby uzavřela podmořské ložisko Tamar. To se nachází 80 kilometrů od přístavu Haifa a patří ke dvěma největším v izraelských vodách. Důvodem uzavírky jsou obavy o bezpečnost, tedy hrozba útoku na těžařskou plošinu coby důležitý prvek energetické infrastruktury.
Izrael exportuje plyn přes Egypt dál do Evropy. Výpadek jednoho ze dvou jeho ložisek není pro velký evropský trh nic fatálního, chybí ale jasné zprávy o tom, jak se bude konflikt v Izraeli dál vyvíjet. Podle agentury Bloomberg se aktuální situace už podepsala na tom, že jedna z lodí pro přepravu plynu do Evropy nabrala v Egyptě zpoždění.
„Je pravděpodobné, že poškození plynového potrubí i kabelu je výsledkem vnější aktivity,“ uvedl v úterním tiskovém prohlášení finský prezident Sauli Niinistö. Finsko je nově členem NATO a v prohlášení se objevila i znepokojivě znějící poznámka, že Niinistö incident probíral s generálním tajemníkem Aliance Jensem Stoltenbergem a že „NATO je připraveno s vyšetřováním pomoci“.