Houby mám rád.
Budete se mnozí divit, ale i teď rostou houby, většinou dřevokazné. Třeba václavky, šupinovky, jidášovo ucho, hlíva, nebo třeba léčivá čága na břízách
znis, ze znas-- muzes mne zkontaktovat na -- hellstrem@yahoo.com.au - poslal bych ti par fotek co to je -- neznam -- teda znam kozaka podborovaka hriba bedlu -- to co tady roste -- ale jinak je toho daleko vic co neznam -- taky vim, ze kazda houba je jedla
Tak není bedla, jako bedla. Třeba taková bedla červenající byla dlouho považována za jedlou...
Plzeňském kraji už stal.
Bedla červenající
Bedla červenající | foto: houbař.cz
Nejen muchomůrka zelená, ale i bedla červenající, jinak uváděná v atlasech jako jedlá, vám může pořádně zavařit.
"Letos kvůli bedle červenající zemřela osmdesátiletá žena z Plzeňska. V jejím traktu byly zjištěny spory této houby," uvedl mykolog Svatopluk Holec. Úmrtí potvrdil primář 2. interní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Zdeněk Kratochvíl. "Letos jsme měli dva případy, z toho jeden smrtelný," sdělil.
Jak ji poznat?
Bedla červenající
Klobouk má v mládí vejčitě kulovitý, později vyklenutý, nakonec plochý s hnědnoucími šupinami. Lupeny bílé, po otlačení červenají. Třeň tuhý s výrazným pohyblivým prstencem. Dužnina na řezu červená.
Odborníci v této souvislosti zdůrazňují, že lidé, kteří díky zkušenostem z minula vědí, že mívají po jídle z hub problémy, by bedlu červenající raději měli vynechat.
Holec vysvětluje, že byl popsán nový druh, nazývaný vědci bedla červenající česká. Ta může způsobovat otravy. "Pořád se mělo za to, že to je totéž, ale je to nový druh, přesněji poddruh," řekl Holec s tím, že rozeznat je však dokážou jen odborníci. Odlišit ji od známější bedly vysoké je však snadné. "Bedla vysoká je výborná, nečervená, když se rozřízne, na třeni má žebrovité pruhy," sdělil Holec.
Právě ta bedla červenající. Já je normálně sbírám,protože bedla vysoká tady v severní části Prahy prostě neroste. Bedla červenající ale jo a ve velkým množství. Jsou třeba lidi pro který může být nevhodná,ale tady roste ve velkým množství a je dobrá. Jedině přivést si pár klobouků bedle vysoký a na pár vhodných místech jí tady vysadit,rozpinožit ty výtrusy :-))) To by taky šlo
Aha. Okouknu ji. Děkuji.
Chytly by se ty výtrusy vůbec? Musí to mít nějaký podmínky asi. A
nejspíš by ti to dřív někdo zničil, nebo vysbíral, než by sis je užil.
Na druhou stranu, je to houba, ty rostou, jak po dešti, jak se říkává, ale
moc tomu nerozumím.
Tak podle mě když je tam trochu vhodný prostředí a rostou tam ty menší bedle červenající tak by tam rostli i ty větčí bedle vysoký. Jen tam donýst pár klobouků aby se vysemenili :-)) nebo rozpinožili ty výtrusy. Snad teda :-))
Nezničí to nikdo,mám tady i v Praze místa kde vidíš jednoho člověka za den a navíc pak když už je tam podhoubí tak pak už je to v pohodě a ty houby tam rostou pak už pravidelně.
Přeji, ať se ti to podaří. Mohlo by. Máš to s těmi místy skvěle vychytaný. To by mohlo klapnout.
Bedlu červenající jsme kdysi našel jako dítě, měli jsme jí v polévce a nic nám po ní nebylo; sběr v okolí Prahy. Teď už bych si jí ale sebrat netroufl. Letos na podzim to ale bylo s houbami celkově slabší.
Nasel sem uz letos borovaky,ty cervncove houby sou dost cervave.Sezona teprve zacina.
To je hezké, že se jim daří. I já mám podobnou zkušenost z minulých let.
Našli jste tento hřib v posledním roce?
Loni toho u nás moc nebylo, něco sem sice nasušil, ale hříbky žádné. Dnes sem objevil na zahradě několik trsíčků špiček, tak je zítra seberu, aby na ně nenapadl sníh.
Já loni hříbky měl, nebyla to taková úroda, jako v jiných letech, ale byl z toho párkrát veselý košík a také se i nasušily. Předloni jich bylo více, dokonce největší úroda co jsme zažil, co do velikosti hub; ale s menším zklamáním, část jich zasáhl nedohub, přišel jsme na to až doma.
Našli jste někdy hřiba královského? Já jen jednou, rostl u . cesty na viditělném místě a do dalšího dne ho někdo vylomil a pohodil. Pak už tam nevyrostl...
To je škoda. Ale jsou lidé, co houby nesbírají, někteří mají dokonce ze sběru hub legraci.
Ja obcas jdu .. ale musi byt na to spravna nalada a nebo implus. Vylozene jako konicek to nemam. Ale houby mam rad, znamy nam prinesl k ususeni tak sem je nacpal do polivky
Tak v loňském roce nic zvláštního, ale vím, kde kolem nás roste například rosolozub huspenitý nebo šiškovec.
http://www.naturfoto.cz/fotografie/maly/rosolozub-huspenity-xxx290.jpg
Rosolozub vypadá dost trochu odpudivě, ale krásně voní a je chutný.
Dokonce se dá jíst i syrový.
http://www.naturfoto.cz/fotografie/ostatni/siskovec-cerny-9000816.jpg
Šiškovec je hřibovitá houba, která vypadá na první pohled jako bedla. Je
chutný a nedá se s ničím zaměnit.
Na řezu rychle černá, někomu může vadit, že zabarví i např.
bramboračku. Je trochu tužší.
Máma našla před fůrou let vláknici jurskou, první nález v čr, mykolové měli radost, pochází z jihu. Je nejedlá.
Máma?
Ne, vážně.
To je máma dobrá, že ji napadlo takovou prašivku někam nést na určení.