Rozcestník >> Věda a technika >> Náš domov - planeta Země

Informace

Název: Náš domov - planeta Země
Kategorie: Věda a technika
Založil: -
Správci:
Založeno: 13.03.2021 09:25
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 23570x
Příspěvků:
232

Toto téma sledují (0):


Předmět diskuze: Náš domov - planeta Země - Budoucnost lidstva, životní prostředí, populační exploze, přínos technického rozvoje a digitálních technologií, alternativní zdroje energie, využití kosmického prostoru, duševní zdraví a hledání smyslu lidské existence jako součásti přírody, planety a celého vesmíru. Prosím bez nadávek, urážek a napadání. Je to diskuse a pravdu může mít svým způsobem každý a také nemusí:-) Určitě to tady nevyřešíme a jde jen o osobní názory a společnou debatu, která není nikterak pro nikoho závazná, natož by se měla nebo chtěla někoho nebo něčeho jakkoliv dotknout či způsobit jakoukoliv újmu.
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #33

Zobrazit vše


| Předmět:
16.03.21 15:03:26 | #33

Sucha v Evropě jsou nejhorší od dob Římské říše.
Podle deníku The Guardian to vyplývá ze závěrů studie vzniklé na základě zkoumání letokruhů stromů. Podíleli na ní i Češi.
Poslouchal jsem o tom krátkou relaci v rádiu na Radiožurnálu a pak si to našel v Chomutovském deníku https://chomutovsky.denik.cz/veda-a-technika/sucho-vedro-rimska-rise-vyzkum-20210316.html, protože jsem neslyšel vše.
Předchozí rekonstrukce klimatu z letokruhů využívaly šířku a hustotu letokruhů k určení teploty. Studie vedená Büntgenem se zaměřila na množství izotopů uhlíku a kyslíku, aby ukázala, kolik vody měly stromy k dispozici. To ve výsledku dalo vědcům představu o míře sucha v daných obdobích. Ukázalo se, že vysoká frekvence such v posledních letech byla v Evropě bezprecedentní, dokonce i ve srovnání se dřívějšími zničujícími suchy, jako bylo to v době renesance na počátku 16. století.
Klimatologové uvádějí, že sucha způsobila změna tryskového proudění a oběhu vzduchu nad kontinentem a že jejich hlavním původcem byla klimatická změna. "Změna klimatu (znamená), že extrémní podmínky budou stále častější, což by mohlo být zničující pro zemědělství, ekosystémy i společnost jako takovou," dodal Büntgen.
Našli prý v tom určitou cykličnost, což by mohlo, podle mě být zase určitou nadějí pro lidstvo.


1  

| Předmět: RE:
16.03.21 15:53:57 | #37 (1)

Jasně, lidé si musí uvědomit, že planeta Země není něco jako naprogramovaný stroj s ozubenými koly. Klimatické změny probíhají neustále a do jaké míry na jejich průběh lidstvo svou činností si nesou za jedno ani klimatologové. Takže po horkých letech přijdou chladná leta, po mokrých suchá a to můžeme byý ještě rádi, že se od nás drží kobylky dálej.

Na vývoj počasí mají obrovský vliv mořské proudy. A ty prodělávají také změny, cyklické, ale může dojít k dramatickým změnám. Každý zná periodický efekt cyklické změny zvané El niňo. My Evropané jsme existenčně závislí na stabilitě Golsfského proudu.

Sucho je závažný problém, poněvač má přímý vliv na produkci potravin. Číňani budují zrovna gigantický 1500km dlouhý akvadukt na přívod vody do suchem postižených (severních) oblastí.
Zdroj: https://www.sueddeutsche.de/wissen/megaprojekt-maos-gigantisches-aquaedukt-soll-chinas-durst-stillen-1.2950825
Jen v Pekingu spotřebují obyvatelé ročně 3,6 miliard kubických metrů vody.

Lidstvo je na pokraji katastrofy způsobené populační explozí. Podle murphyho zákona "co se může pokazit se také někdy pokazí" ta katastrofa zaručeně příjde.


1  
 #33 

| Předmět: RE: RE:
16.03.21 17:15:10 | #42 (2)

O tom zpomalování Golfského proudu a vlivu tajících arktických ledovců na hustotu mořské vody, která podmiňuje jeho cirkulaci jsem psal vedle. Bohužel tam se to setkalo s nevědomostí a nelibostí. Uváděl jsem za příklad sníh posypaný popelem a sníh, bez takové vrstvy, co bude tát rychleji?
Ten akvadukt je rozumný počin, ale na jak dlouho? Bude to stačit?
Jak píšeš, je nás moc a stále ubíráme a ukrajujeme další kousek z přírody a nejhorší na tom je, že si všechno jen omlouváme a nebo to schováváme za hlášky typu, nedá se nic dělat, je to neodvratitelné a přirozené, bylo to tu už i dříve, už se to zlepšuje - lidé více třídí odpad. Asi nejvíce jsem se musel smát pojmu zalesněnost a způsobu, jak se s tím argumentuje a nikdo nehledí na stáří porostu. Kolik kyslíku vyprodukuje starý veliký strom a kolik tříletý proutek? S tím je spojena i kvalita půdy a nastartování půdních procesů, transpirace.
Sledoval přeplněné vagóny našeho dříví směřující do zahraničí a dnes tomu není jinak. Jen se často operuje s přirozenou obnovou lesa.


1  

| Předmět: RE: RE: RE:
16.03.21 17:28:16 | #43 (3)

Spousta lidí žije v iluzi, že až bude nejhůř, tak vyjedou z Blaníku rytíři a vše zachrání. Nebo křesťanská verze, až bude nejhůř, tak sestoupí na Zem Ježíšek a zahájí poslední soud - konec planety Země a vyvolení jsou posláni šupajdy do nebe. Fatalismus a po nás potopa.

Katastrofální pro lidstvo je fakt, že lidé s takovým, nebo podobným myšlením ovlivňují běh světa, teda budoucnost lidstva. A ještě katastrofálnější je na tom to, že tito lidé jsou do svých vedoucích funkcí "dosazováni" výsledky "demokratických" voleb neinformovaného, nebo dezinformovaného davu.


1  
 #42 

| Předmět: RE: RE: RE: RE:
16.03.21 17:43:21 | #44 (4)

Pak bude lev i trávu žrát, znám ten příběh. Vyvolených bude podle Jana 144 000 a ti se budou dívat, ještě je opatří znamením. Nevím, jak to chtějí udělat, třeba ke křesťanské víře se jenom u nás při posledním sčítání přihlásilo 1 467 438 lidí a to je jen ČR. To znamená, že se na každého nedostane.
Ten další odstaveček je trefný. Někteří politici bijí na poplach nebo se bijí v prsa a jak je po volbách, tak už jen valorizují své platy (tak mi to připadá).


1