Básničky všeho druhu

Předmět diskuze: Básničky všeho druhu - zkusme to znovu spolu:) verše nejen autorské, prostě- co vám duši pohladí...

| Předmět:
před 7 hodinami | #3952

Máš vlastní tvář, ale kdo ji kdy zhléd?
Znám tě tak dlouho, ale...kolik máš let?
Máš vlastní píseň, ale kdo slyšel její tón?
Máš vlastní tanec, ale waltz či charleston?

Máš krásné oči, kdo ale barvu jejich zná?
Jsi jedna z tisíce, ale kdo ví, že nejsi stá?
Máš světlé vlásky, ale kdo zná jejich vůni?
Kdo za letních nocí usínal tajně u ní?

Máš vlastní víru, ale kdo zná tvoje bohy?
Máš desatero bot, ale kdo zná tvé nahé nohy?
Máš fantazie kupy, ale kdo zná tvé vzdušné zámky?
Kdo za letních dnů pil lásku ze tvé slámky?



| Předmět: RE:
před 6 hodinami | #3953 (1)

Kdo je ta neznámá a kdo je ten neznámý??



| Předmět:
před 11 hodinami | #3950

Asi by to chtělo rok 2026



| Předmět: RE:
před 7 hodinami | #3951 (1)

Jestli máš na mysli ten text od Williama Shakespeara, tak ano. Možná by to bylo hodně zajímavé. Mě nejvíc oslovil ten poslední překlad od
Miroslav Macek, 1996.
Ale dobré jsou všechny-



| Předmět:
22.06.26 12:48:41 | #3937

Co je radost bez extáze?
Co je láska bez oltáře?
Co je smutek v tvojí tváři?
Co je hvězda, jež nezáří?
Co je příběh o nás dvou?
Který je můj a která tvou?



| Předmět: RE:
22.06.26 14:33:53 | #3938 (1)

Je to radost
Je to jen sex
Je to beznaděj
Je to vyhaslá hvězda
Je to příběh
... je to...nevím



| Předmět: RE:
22.06.26 18:09:57 | #3940 (1)

...naděje
...důvěra
...vzpomínka
...maminka
...legenda
...na vždy
)




| Předmět:
22.06.26 07:05:37 | #3935

Kouzlení

Řekla mi ve snu vědma,
že prý snad,
ničeho nemusím se bát.
Už bude jenom posvícení,
jistá si sice úplně není.

Co je však jisté v tomto světě
v němž vážní hrají v kabaretech
a klauni káží o morálce
a že jí prý mám držet palce.

Nechala mi u lůžka tajemný pytel na kouzla
a pak z pokoje vyklouzla.
Vylítla škvírkou starobylých vrat.......
A já už se nemusím nikdy bát.



| Předmět: RE:
22.06.26 18:15:43 | #3941 (1)

"Tired with all these, from these would I be gone,
Save that to die, I leave my love alone."
/ William Shakespeare /

"Znaven tím vším, já umřel bych tak rád,
jen nemuset tu tebe zanechat."
/ verze Martin Hilský /



| Předmět: RE: RE:
22.06.26 18:23:14 | #3942 (2)

Procházka

Za chviličku
Se vrátím
Jdu
Se projít
Kolem
Svého
Života......

Už jsem tady.



| Předmět: RE: RE: RE:
22.06.26 18:27:52 | #3943 (3)
| Předmět: RE: RE: RE:
22.06.26 19:13:40 | #3947 (3)

Ja ale nejsem ani do básně obuta.



| Předmět: RE: RE: RE: RE:
před 12 hodinami | #3949 (4)

I nevadí )
choděje bosa, přijme tě s láskou i ranní rosa.



| Předmět: RE: RE:
22.06.26 19:01:50 | #3944 (2)

Znaven tím vším, já chci jen smrt a klid.
Jen nevidět, jak žebrá poctivec,
jak pýchou dme se každý parazit,
jak pokřiví se každá čistá věc,
jak trapně září pozlátko všech poct,
jak dívčí cudnost brutální rve chtíč,
jak sprostota se sápe na slušnost,
jak blbost na schopné si bere bič,
jak umění je pořád služkou mocných,
jak prostá pravda je všem jenom pro smích,
jak zlo se dobru chechtá do očí,
znaven tím vším, já umřel bych tak rád,
jen nemuset tu tebe zanechat.




| Předmět: RE: RE:
22.06.26 19:09:33 | #3945 (2)

Dost zajímavé, jak se liší ty překlady... s dovolením to sem dám... *30740*

Josef Václav Sládek, 1883
Znaven vším tím po smrti volám tiché -
než zírat, jak se žebrák rodí v svět
a nuzné nic se v cetky šatí liché
a čistá věrnost nevěře jde v sled
a zlatá hodnost bídáka jak zdobí
a dívčí čest šlapána v prach a v nic
a dokonalost ve spárech je zloby
a síla od zbabělství bita v líc
a uměnu jak úřad umlčuje
a umem (jako lékař) vládne bloud
a prostá opravdovost hlupstvím sluje;
jak do ďáblových Bůh je zjímán pout:

znaven vším tím bych odešel už rád -
jen s láskou mou mi žel se rozžehnat.

Jaroslav Vrchlický, 1896
Vším znaven tím já smrt si přeju již!
Zásluhu o žebrácké holi zřím
a pravda nejryzší lží vbitá v kříž
a nuzné nic řve plechem zbujněným
a oblíbená čest se s hanbou týčí
a dívek ctnost se dravě řítí v pád
a nad právem bezpráví - vítěz křičí
a chromou moc zřím sílu vyssávat
a umění úřadům úctu cpáti
a blázny (doktoři jsou) moudré soudit
a bodré poctivosti hloupě láti
a vlásti zlo, ve službách dobrou troudit.

To všecko smrti rád bych umdlen vzdal,
jen kdyby milý sám tu nezůstal.

Jaroslav Vrchlický, 1904
Po smrti křičím tím vším unaven,
hle, zásluha se na žebrotu rodí
a pozlátkem tret prázdný ověšen
a ryzí věrnost v nevěře se brodí.
A zlatá čest na místě nestydů
a cudná ctnost v hampejzy pohrobena
a dokonalost štvána v neklidu
a síla trpaslíky seslabena;
ctná snaha blbosti v plen vydána
a umění jho moci musí nést
a prostota jak hloupost vysmána,
zlo žalářníkem, dobro vězněm jest:

Vším unaven rád umřel bych, ví Bůh,
mou smrtí jen by sám tu nezbyl druh.

Jan Vladislav, 1964
Znaven, ach, znaven vším, já volám smrt a klid,
když vidím zásluhy rodit se na žebrači,
a bědnou nicotnost zas v nádheře se skvít,
a víru nejčistší zrazenou v hořkém pláči,
a zlatý vavřín poct na hlavách nehodných,
a dívčí něhu, čest, servanou v okamžiku,
a dokonalost pak, budící už jen smích,
a vládu ve zchromlých pařátech panovníků,
a jazyk umění vrchností zmrzačený,
a blbost, doktorsky radící rozumu,
a přímost, zvanou dnes hloupostí bez vší ceny,
a Dobro, zajaté a otročící Zlu -

tím vším, ach, unaven, já zemřel bych už rád,
kdybych tím nemusel i lásce sbohem dát.

E. A. Saudek, 1975
Jsem unaven a za smrt prosím Boha -
jen nevidět už, jak je bita ctnost,
a vynášena nicka přeubohá,
a křivdou rozšlapána nevinnost,
a odívána zlatem nemohoucnost,
a v trhu prodávána dívčí čest,
a pokálena bezúhonná vroucnost,
a utloukáno to, co silné jest,
a umění jak panáčkuje vládě,
a doktor Blbec káže geniům,
a lumpové se posmívají pravdě,
a Dobro babě Zlu jak smejčí dům -

tím světem unaven, tak rád bych zhas!
Leč tebe zůstavit mu napospas?

Zdeněk Hron, 1986
Mám všeho dost, chci umřít, ať mám klid,
když zásluhy jdou o žebrácké holi
a holý zadek smí se honosit
a pravá víra sebe zapřít svolí
a zářící čest zpupně pokořují
a dívčí cudnost zprzní bez pomoci
a ryzí dokonalost pranýřují
a sílu chromí starci zlomí mocí
a úřad umlčí hlas umění
a blbost schopné drze poučuje
a sprostí prostou pravdu podcení
a dobrý v poutech zlému posluhuje.

Mám toho dost, chci všemu sbohem dát,
ale když umřu, zradím, co mám rád!

Miroslav Macek, 1996
Jsem unavený, nechce se mi žít,
když lumpovi se metál připíná
a nuzná nicka chce se dobře mít
a čistou víru každý proklíná
a zlatý věnec zdobí ničemu
a dívčí cudnost špatně končívá
a dokonalost není k ničemu
a vláda v slabých rukou spočívá
a úřad bdí nad tvůrčí čistotou
a rozhodují blbci s tituly
a nazývají pravdu prostotou
a dobro k veslu zla si přikuli

vším znavený, bych smrt měl lehce brát,
však opustil bych i tu, co mám rád.



| Předmět: RE: RE: RE:
22.06.26 19:13:37 | #3946 (3)

Je to vyjádření frustrace ze světa, v němž vítězí nespravedlnost, ale zároveň obsahuje naději a pevný bod v podobě lásky, která poskytuje jistotu a smysl navzdory chaosu a morálnímu poklesku



| Předmět: RE: RE: RE:
před 12 hodinami | #3948 (3)

Zajímavé, že.
I doba i čitatel ovlivňujíc navnímaný, převyprávěný text.