Řekl bych, že pravdě se můžeš přiblížit pouze vzděláním a zkušenostmi.
Řekl bych, že pravdě se můžeš přiblížit pouze vzděláním a zkušenostmi.
nemyslím si, můžeš mít maximum naučeného, můžeš rozumět hodně věcem, třeba si spočítat jak funguje to nebo ono ale nakonec to nic neznamená...ta vnitřní poznání či probuzení nemusí vůbec přijít a člověk visí na tom co postupně ztrácí a je to děsivé. kdyby (možná) netvrdím že to tak musí být, kdyby se neučil přijmout věci takové jaké jsou a nelpěl na tom o co postupně přichází, netrpěl by tolik a vlastně neotravivovl by sebe a druhé. Je to taky o pravdě, pravda je schopnost pravdivě nazírat i na své možnosti a schopnosti.
Funkce mozku je závislá na vědomostech v mozku uložených a na schopnosti mozku ("zadrátování neuronů") tyto vědomosti pospojovat a využít. K těm vědomostem nepatří jen to, že 1 + 1 = 2, ale i to, že 1 + 1 nejsou 3.
To je pochopitelně jen schematická skica vlastností průměrného a zdravého mozku, teda jeho intelektu. Existují rovněž různé poruchy tohoto ideálního stavu, od demence, různých patologických fobií, po autismus. O těch se ale nebavíme, že?
Každý myslící ví, že kabaretní kouzelník netahá ty králíčky a holubice z cylindrického klobouku ležícího na stolku, ale tahá je z toho stolku s dutou deskou. Umožňuje to důmyslná konstrukce otvorů v horní desce stolku a v dýnku cylindru. Jde o zábavný a lehce prokouknutelný klam diváků. Divák s mozkem bez informací a podprůměrnou dávkou skepse, tedy intelektu, žasne kolik fauny se dá stvořit z toho prázdného cylindru. Kouzelník sejme svůj cylindr z hlavy a ukáže ctěnému publiku, že cylindr je prázdný, než začne božsky tvořit zvířátka z ničeho. No a podívej ratko, kolik lidí na Zemi věří, že bůh takhle tahal ze svého božského cylindru i slony a dinosaury.
míjíme se v uvažování. Pro tebe je pravdou 1+1 a nic jiného jak pravdu nevidíš. Pro mě je třeba pravdou vidět vlastní ubohost, dokázat se podvolit osudu a přijmout situaci jaká je. a nemusím u toho vůbec počítat. Ale mohu si nalhávat že něco bych mohla udělat jinak nebo lépe, ale to by nebyla pravda jen takový únik ze situace jaká je.
Ano, míjíme se v uvažování, neboť nemáme identické mozky s
identickým obsahem znalostí.
Lidé jsou už tací, jací jsou. Můžeme si posloužit moudrostmi jiných,
zkušenějších.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je."
A ještě jedna
"Člověk nemůže nikdy dělat víc, než je mu dovoleno člověčenstvím.
Míň může dělat vždycky. A, jak jste si všimli, to s úspěchem probíhá.
Ale přemýšlet, a to dá práci, umí jen část lidstva. Ona část, ona
teňounká vrstva, která válčí s lidskou hloupostí."
Válka proti přesile je namáhavá, výsledek boje je nejistý, ale ne zbytečný. Třeba se někdo z té přesily zamyslí.
Poznal jsem ten začátek, rád sedávám tam kde on rád chodil. Sedím na jeho místě a je mi tam dobře.