Co se týče hledání artefaktů, tak tam mám porozumění pro badatelské nadšení. Třeba Trója byla nalezena dle HOmérových eposů jestli se nemýlím. Pokud se nadšencům podaří něco nalézt, může to být zajímavé. Ovšem přání ještě není důkaz :-)
Co se týče hledání artefaktů, tak tam mám porozumění pro badatelské nadšení. Třeba Trója byla nalezena dle HOmérových eposů jestli se nemýlím. Pokud se nadšencům podaří něco nalézt, může to být zajímavé. Ovšem přání ještě není důkaz :-)
Prosím tě ratko, to, že na kopečku Hisarlik byla bájná Trója není vůbec jisté. Jisté je, ža na tom kopečku je několik archeologických vrstev dřívějších osídlení. Nic z toho neodpovídá Homérově popisu Tróji v Ilias. Je potřeba hodně fantazie v tom nánosu artefaktů dávných kultur vidět důkaz o reálné existenci bájného města Tróji. Už jsem to kdysi psal do diskutníků, že Schlíeman byl fantasta a pravděpodobně i archeologický podvodník, což bylo v jeho době běžná praktika. Vis též třeba podstrčený nález z Piltdownu. Přečti si také kritické posouzení Schliemanova nálezu trojského pokladu.
Platónovu (Solónovu) Atlantidu (měla být velká jako dnešní Asie) také hledají lidé dodnes. Nejnověj ji lokalizovali někde u Brazílie na dně Atlantiku. Nomen est omen.
Co neudělají lidi pro svou slávu a zdání vzdělanosti, když na to mají. Tady může jako příklad posloužit Nikola Tesla.
V každém případě to byli nadšenci, co vložily do svých objevů veškeré své síly. Tedy toto nadšení je třeba ocenit. Jestli Troja nebo ne, prostě hledali dokud něco nevykopali.
Ale jo, kdo měl prachy a ambice, tak vyrazil do terénu. Vzdělání v dávné kultuře a v práci archeologa se teprv formovalo. Darwin také nebyl od narození geologem, zoologem a botanikem.
Zásluha Schliemana byla v probuzení zájmu veřejnosti o dřívější
kultury a tedy i o archeologii. Také si uvědomil a byl příkladem pro své
kolegy a následníky, že se musí při odkrývání nánosů novějších
artefaktů postupovat metodicky, dokumentovat pracovní pole atd. atd. Prostě
rozpoznal rozdíl mezi hledačem pokladů a archeologem.
Schliemann "vykopal" i Mykény.
Na Krétě jsme kdysi byli týden, museum v Iráklionu (Heráklionu) a Knóssos navštívili, bronzovou sošku kněžky s hady a nahoře bez koupili a v moří u Mataly koupali. A rezavou lodí poloprázdnou sice ale s nepředstavitelným svinčíkem ve sprchách a toaletách z Pirea tam i zpět pluli. To loď čistil naposledy asi Herkules, jako rozcvičku na Augiášovy chlévy.