Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).

Zobrazení reakcí na příspěvek #140814

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE:
01.10.25 19:43:42 | #140814
Reakce na příspěvek #140788

Nejprve jsem to špatně přečetl: Takže na světě mír nikdy nebyl a nebude:-)
Chyba je v systému. Nehledá se skutečná cesta z problémů, vše se odsouvá nebo se přijímají dohody, které nic neřeší. O snížení populace jsme už psali. Někdy si říkám, že se chováme jako bakterie na živném roztoku (agaru), úplně bez kontroly spotřebováváme vše, co planeta nabízí… a co přijde pak?



| Předmět: RE: RE: RE:
01.10.25 21:44:58 | #140842 (1)

chyba není v systému, ten přichází až po lidech, v nich je chyba. A co jako spotřebováváme? uhlí? ropu? vše se omezuje nastupuji bezuhlíkové technologie. *6365*


 #140814 

| Předmět: RE: RE: RE: RE:
02.10.25 07:09:58 | #140860 (2)

Zelená právě přechází na červenou. Ten slavný „zelený přechod“ je ve skutečnosti jen pozlátko, taková líbivá rétorika, která zhola nic neřeší. Ano, mluví se o bezuhlíkových technologiích, ale zároveň se objevují nová ložiska ropy, těží se lithium, a spotřeba neklesá, jen se přesouvá jinam. Britové sice deklarují ekologické cíle, ale zároveň obnovují těžbu v Severním moři. V Jižní Americe se objevují nová ropná pole, například v Surinamu, a zájem o ně roste. Takže kde je ta změna?
Z ropy se vyrábí také plasty, textilie, kosmetika, léky, hnojiva, barvy, čisticí prostředky atd.
Takže i když se tváříme „zeleně“, jsme stále závislí na fosilních zdrojích, jen se o tom mluví jinak.
Pak je tu třeba Afghánistán. Už v roce 2010 ho Američané označili za „Saúdskou Arábii lithia“. Po jejich odchodu se do hry dostala Čína, která v roce 2023 podepsala smlouvu na těžbu za stovky milionů dolarů.
Problém není jen v tom, co spotřebováváme. Problém je v systému. Kapitalismus bude za všech okolností maximalizovat zisk, klidně i se zelenýma rukama, pokud to ponese. A zatímco se tváříme, že řešíme ekologii, neřešíme základní otázku, je nás prostě moc a s dlouho bude. A nikdo s tím nechce nic dělat (ani to v tomto systému nejde, je to takový bludný kruh), protože by to narazilo na důchodový systém, ekonomický růst, politickou stabilitu.
Takže ano, chyba je v systému. A systém tvoří lidé.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
02.10.25 21:46:05 | #140948 (3)

Jedni straší že je lidí moc a druzí straší, že český národ vyhyne a nastoupí na jeho místo muslimové a cikáni popřípadě Číňani. Těch také ubývá a Rusů také ubývá. *4058*


 #140860 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
03.10.25 19:25:57 | #141072 (4)

To má být co? Odpověď? Spíš takový veletoč:-)



| Předmět: RE: RE: RE:
02.10.25 01:28:42 | #140851 (1)

*6139* a co přijde pak?
Pak přijde velké a bolestné umírání.


1  
 #140814