Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).

Zobrazení reakcí na příspěvek #149994

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
01.01.26 20:49:45 | #149994
Reakce na příspěvek #149992

To není nutné, to poznám jednoduše tak, že se jí nenechávám ovládat. A nejde zdaleka jen o pohlavní pud, ale zahrnuje více duševních oblastí, včetně komplexů. Všechny ale spojuje jedna pudová tendence: žádostivost (touha po uspokojení či požitcích). Tu je potřeba zabít, aby byl člověk svobodný.


 #149992 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
01.01.26 21:51:16 | #150000 (1)

Ostatně výborně to ilustruje klasik:

... Člověk se stává králem zvířat jen když je zkrotí nebo ochočí; jinak se stane jejich obětí či otrokem. Zvířata jsou obrazem našich vášní, jsou instinktivními silami přírody.

Svět je bojiště, v němž svoboda staví na odpor síle setrvavé sílu činnou. Přírodní síly jsou mlýnské kameny, a ty se staneš zrnem, nedovedeš-li být mlynářem.

Jsi povolán, abys kraloval vzduchu, vodě, zemi a ohni; avšak aby bylo možné vládnout těmto čtyřem symbolickým zvířatům, je třeba přemoci je a spoutat.

Ten, kdo prahne po tom, aby se stal moudrým a rozluštil velikou hádanku přírody, musí být dědicem a lupičem sfingy: musí mít její lidskou hlavu, aby byl výmluvný, její orlí křídla, aby dobyl výšin, její býčí boky, aby zoral hlubiny a její lví drápy, aby si všude vydobyl místo.

Ty, jenž chceš být zasvěcen, jsi učený jako Faust? Jsi trpělivý jako Job? Ne, nejsi, viď? Ale můžeš být, chceš-li. Přemohl jsi vír těkavých myšlenek? Nevíš, co je nerozhodnost a rozmar? Jsi přístupný rozkoši jen tehdy, když chceš, a chceš jen tehdy, když smíš? Ne, nejsi, že? – není tomu tak vždy? – ale může tomu tak být, jenom chtít.

Sfinga nemá jen mužskou hlavu, má také ženská ňadra. Dokážeš odolat vnadám ženy? „Ne,“ odpovídáš s úsměvem a honosíš se svou morální slabostí jako slavným znamením své tělesné životní síly. Budiž, dovoluji ti holdovat Sternovu nebo Apulejovu oslu; i osel má své zásluhy, to nepopírám, byl přece zasvěcen Priapovi jako kozel bohu mendéskému. Ale nechme osla oslem a ptejme se jen, je-li on tvým pánem, anebo zda ty dokážeš být jeho. Jenom ten může mít rozkoš z lásky, kdo přemohl lásku k rozkoši. Toužit a odříkat si, znamená dvakrát moci. Žena tě spoutává tvými žádostmi; buď pánem svých žádostí a spoutáš ženu.

Největší urážkou muže je nazvat ho zbabělcem. Kdo je ale zbabělec? Zbabělec je ten, kdo zanedbává péči o svoji mravní důstojnost a slepě poslouchá instinkty přírody.

Hrozí-li někomu nebezpečí, je zcela přirozené, bojí-li se a snaží-li se utéci; proč je to tedy hanba? Poněvadž nám čest káže více dbát svých povinností, než lákadel a obav. Co je čest z tohoto stanoviska? Všeobecné tušení nesmrtelnosti a úcta k prostředkům, jež k ní vedou. Největší vítězství, jehož lze dobýt nad smrtí, je překonání chuti k životu, a sice nikoliv pod tlakem zoufalství, nýbrž vzácnou, ve víře spočívající nadějí, doufající ve vše, co je krásné, dobré a čestné.

Učit se překonávat sama sebe, znamená učit se žít; stoická přísnost života nebyla jen marnivou okázalostí svobody!

Podrobovat se silám přírody, znamená následovat běh hromadného života, být otrokem podružného.

Odpírat nižší přírodě a krotit ji, znamená stvořit svůj vlastní osobní a nepomíjející život a osvobodit se od života osudného a od smrti. Každý, kdo je hotov spíše zemřít než se zříci pravdy a spravedlnosti, je vpravdě žijící, neboť je nesmrtelný ve své duši.

Nalézt nebo vytvořit takové jedince bylo účelem všech antických zasvěcení. ...


 #149994 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
01.01.26 23:57:29 | #150005 (1)

Ke které církvi se hlásíš?



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
02.01.26 00:13:12 | #150007 (2)

k ateistické *30446*


 #150005 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
02.01.26 00:29:15 | #150009 (3)

ateista? tak to se mi asi něco zdálo že křesťan..



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
02.01.26 00:30:47 | #150010 (4)

ty neznáš ateistickou církev? *29716*


 #150009 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
02.01.26 00:33:32 | #150011 (5)

ne pane



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
02.01.26 11:24:19 | #150027 (6)

nj, já taky ne. *29716*
Myslel jsem to jako fór, k žádné církvi nepatřím.


 #150011 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
03.01.26 01:29:15 | #150106 (7)

nepatříš k žádné církvi ale jakého jsi vyznání



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
03.01.26 06:05:50 | #150109 (8)

Vyznává okultismus a nadpřirozeno. *15238*


 #150106 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
03.01.26 10:08:59 | #150138 (9)

Nadpřirozeno vyznáváš ty, ne já. Já jeho existenci opakovaně odmítám.


 #150109 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
03.01.26 10:05:27 | #150136 (8)

to není důležitý...


 #150106