Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 7354991x
Příspěvků:
145753

Aktuálně online (2):


Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #150279

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Je náboženství…
05.01.26 00:37:22 | #150279
Reakce na příspěvek #150276

Špatně interpretuješ ateismus, protože ho neznáš (taky já zrcadlově využívám tvé tvrzení). I věřící se narodil svým rodičům, jednou zemře a tím zanikne. V tom není mezi ateistou a věřícím žádný rozdíl.
Ateista to ví, věřící si něco namlouvá.
Ateista může vidět smysl a cenu života právě v jeho jedinečnosti a neopakovatelnosti, ve všech krásných zážitcích, které prožije, ve vztazích k ostatním lidem. Na jedny lidi jeho život navazuje, druzí budou navazovat na něj. Je jako článek v řetězu, buňka v organismu, část celku. Jednotlivé buňky vznikají a zanikají, ale to hlavní tím nekončí. Celek, vědomí, život pokračuje dál, mění se a vyvíjí se. A v tom procesu můžu a nemusím vidět nějaký smysl, zkoumat jak probíhá, k čemu směřuje, zda a jak se dá zlepšit.
Pro ateistu nejsou věci předem dány něčím rozhodnutím. Jeho svět je světem otevřených možností. To se mi jeví jako mnohem zajímavější než nějaká náboženská víra (někdo ji tady trefně nazval omezující zahrádkou).


1  
 #150276 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Je náboženství…
05.01.26 07:07:16 | #150287 (1)

Tak jest.


 #150279 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Je náboženství…
05.01.26 13:48:52 | #150313 (1)

Já znám ateismus. Znám ho ze zkušenosti. Vím jak ateista myslí. Samozřejmě, že ateista jakožto sebe-vědomá bytost potřebuje nějaký smysl života a tak ho hledá a nějaký smysl životu dává (zpravidla jsou to hedonistické kvality), ale nenazírá na svůj život tak, že jako bytost odněkud někam směřuje. Otázka "odkud jsem přišel? a kam směřuju?" je typicky náboženská, protože předpokládá osobní existenci před i po pozemském životě, a něco takového ateista neuznává.
Může sice vidět smysl v biologické evoluci a nějaký cíl, k němuž směřuje, ale to jsou spíš výjimky, protože to je typické pro teisty.


 #150279