a tu správnost potvrzují i psychologové, jak jsem zmiňoval. Náboženství je v podstatě psychologie vyjadřovaná v metafyzických obrazech.
a tu správnost potvrzují i psychologové, jak jsem zmiňoval. Náboženství je v podstatě psychologie vyjadřovaná v metafyzických obrazech.
Náboženství je v podstatě psychologie vyjadřovaná v metafyzických obrazech...tvrdíš nezmysel, náboženstvo je vyjadrovanie viery v osobnom, rodinnom i v spoločenskom živote, nemá nič spoločné so psychológiou, náboženstvo je v praktike života skrze vieru (náboženstvo je to životný štýl vo viere, kde viera je základ náboženstva), je na základe biblickej zprávy (viery), prevedenej do reality života...
Myslím že součet není věřící a tak se dívá na víru zvenčí. Nikoliv jako katolík zevnitř. Pokud diskutujeme s lidmi vně církve, je třeba toto mít na paměti. Je to jako když se díváme jak žijí papuánci v Nové Guinei... zvenku to vypadá zcela jinak, než když se staneme jedním z nich.
ad ratka:
oznacit soucta za nekoho, kdo "není věřící“ a
diva se na viru jako na "Papuánce“, je rozkosna dehonestace - pro mne
neexistuje jako partner v racionalni diskusi a pro tebe neni bratrem ve vire -
je to intelektualni bezdomovec 
Zajímá se intenzivně o analytickou psychlogii Carla Gustava Junga, za ty roky zde na diskusích jeho postoje znám. Není to dehonestace. SAma na vlastní kůži vím jaký je rozdíl dívat se na něco zvenku, posuzovat to zvenku jako objekt a být tím, tedy být subjektem - já jsem subjektem, věřícím.
HOdně jsem v životě cestovala, tohle mě koplo do hlavy když jsem jela do JIžní Ameriky a procházela Andami, mluvila s místními indiány, byla tam... vystupovala s nimi na Chimborazo a Cotopaxi, dívala se do kráteru, diskutovala také o víře --to jsme ještě nebyla křtěná, bylo to zvláštní, reálné, žité... zcela jiné než se dívám na přírodopisný film v televizi.
A když jsem se později dívala na film o JIžní Americe, bylo to jiné...protože jsem tam chodila, dotýkala se rostlin, kamenů. Najednou byl svět menší, nebylo to plátno či obrazovka. Tohle jsem měla na mysli.
Takže pokud někdo nezažil dotek Boha, tedy neuvěřil.... neví co to
znamená věřit. Nedá se to ani vysvětlit ani dokázat.
Pokud jsi nevěřící tak rozebíráš druhé, díváš se na jejich učení
zvenku... ale nevíš, neznáš to zevnitř, není to prožité.
ad ratka:
Andy, Chimborazo i indonesti domorodci jsou intersubjektivne overitelna realita
- kazdy atheista tam muze doletet, dotknout se kamene a zmerit tlak vzduchu, ale
tvuj "dotek Boha" je proces, ktery existuje vyhradne v tve neuralni siti..
tvrdizenim, ze se vira "nedá vysvětlit ani dokázat", priznavas, ze uctivas
privatni psychologicky fetis, ktery nema zadnou pravdivostni hodnotu - pokud je
tvoje "pravda" nesdelitelna, pak je v racionalni diskusi nulova.. jinak tim, ze
soucta branis jako nekoho, kdo se "dívá zvenku", z nej delas intelektualniho
voyeura - on se diva na tvuj film, zatimco ty v tom filmu hrajes, ale ani jeden
z vas se nedotyka reality - oba uctivate jen jine urovne teze iluze..
p.s. neznas "pravdu zevnitř", znas jen hloubku sve vlastni psychosomaticke
anestezie - to, co nazyvas "prožitkem", je v ramci kognitivni vedy popsano jako
neurochemicky bypass reality
z jakého důvodu se domníváš že já se nedotýkám reality minimálně stejně jako ty? Tedy v čem je mezi námi rozdíl v doteku reality pokud za realitu budu považovat tvůj svět hmotných věcí. Stejný svět hmotných věcí přece obklopuje i mě? Tedy v tomto světě jsme na tom zcela stejně. Jak píše Ondi, k vajíčku si přičuchneme oba stejně... taky zkontrolujeme olej v motoru stejně. Tedy v tomto materiálním ohledu není mezi námi rozdílu.
Vy když popisujete omezenost věřících, nakonec vždy skončíte v materiálním popisu... ten přece mají stejný věřící i nevěřící.
ad ratka:
ty sice cichas k vajicku a kontrolujes olej stejne jako Ondi, ale v momente, kdy
k temto ciste biochemickym a mechanickym faktum pridas nalepku "Bůh" nebo
"Duch", prestavas se dotykat reality a zacianas se dotykat sve subjektivni
sugesce - nepridavas ke spolecnemu svetu novou realitu, ale pouze na ni lepis
semanticke etikety, ktere nic nevysvetluji a k popisu motoru jsou naprosto
nadbytecne - rozdil mezi tebou a Ondim je v tom, ze on realitu konstatuje,
zatimco ty ji projektujes
ale to sám přece vidíš že není pravda :-) vajíčko je vajíčko a olej je olej a čichání je čichání... to máme stejné.
ad ratka:
pokud je vajicko jen vajicko a cichani jen cichani (jak nyni sama tvrdis),
nepotrebujes k popisu techto deju nic jineho nez biochemii a mechaniku - pak je
tvuj "Duch" v popisu vesmiru redundantni.. ja konstatuji vajicko, ty konstatujes
vajicko + subjektivni sugesci - protoze vsak tato sugesce nema zadny fyzikalni
korelat (vajicko se kvuli ni nezmeni), je tvuj "dotek reality" jen onou
psychosomatickou anestezii
to jsem tady asi nediskutovala. Tedy nevím k jaké denominaci se hlásí
Zažili a prožili jsme ledacos, cestování a hory dají vždycky spoustu krásných prožitků. Že jsou dotekem boha, to je jen interpretace, kterou si prostě usmyslíš a začneš jí věřit. Proč by ale ty vjemy a prožitky musely být dány něčím „nahoře“? To bys je jinak brala jako méně hodnotné? Nebo proč je musíš spojovat s něčím takovým?
Víra je psychický akt. Nabádání k víře, mravnosti, lásce, zaměření se na pravdu a spravedlnost, na uvedení se do souladu s Boží vůlí aj. jsou psychologické pokyny.
Víra je psychický akt..nie je to tak, viera je dar Boha, a nezávií od psychiky človeka, ale od schopnosti vieru prijať, či neprijať, je to v slobodnom rozhodnutí rozumu a vôle...
Víra je výsledkem zkušeností a vzdělání. Vzít vajíčko a rozklenout ho přímo do těsta je lehkovážný čin založený na silné víře v poživatelnost onoho předmětu. Lepší je to vajíčko rozklepnou do misky a opticky a sensoricky posoudit jeho poživatelnost a teprve pak je dát do těsta. Osobně, když tankuji auto, tak si přivoním k pistoli, než ji vrazím do hrdla nádrže a otevřu kohout. Kdysi dávno jsem při tankování do mé 350. strčil prst do benzínu v nádrži abych posoudil, jestli je v něm pro dvoutakty nutný olej. Když zamykám auto někde ve městě a zaslechnu zvuk zacvaknutí zámků, vezmu pro jistotu za kliku, jestli je to skutečné zamknuté.
Zkrátka ne jen slepě věřit, ale opakovaně prověřit. (deformace z
povolání. vykonával jsem funkci bezpečnostního technika
).
Akt víry je psychickým aktem. Víra se ti odehrává v psychice. Tak jako to rozhodování rozumu a vůle, jsou psychické akty.