Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 4696020x
Příspěvků:
117478

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #166

Zobrazit vše


| Předmět: RE:
15.01.20 11:34:48 | #166
Reakce na příspěvek #76

Lidi buďte na sebe trochu mírnější v těch soubojích. Vyvraťte mi můj názor:
To nejlepší v základech evropské civilizace pochází z antiky plus v oblasti mediciny a matematiky od Arabů.
Veškerý další pokrok se vždy děl nikoliv s pomocí kř.církve ale musel být už od středověku vybojován PROTI církvi.
Třeba si to zjednodušuji a přece jen jsou oblasti, kde nositelem pokroku je církev?

V blízkém příbuzenstvu mám silně věřící (byť nekonzervativní) mladé lidi ... ale tam bych se bál vůbec takový názor vyřknout, přiznávám se...


 #76 

| Předmět: RE: RE:
15.01.20 12:23:27 | #168 (1)

Právě ta tvá věta "Veškerý další pokrok se vždy děl nikoliv s pomocí kř.církve ale musel být už od středověku vybojován PROTI církvi." vyvolá u některých diskutujících odpor ... a to nemírný.

Názory jsou rozmanité, jako jsou rozmanité charaktery lidí a úrovně jejich vzdělání a výchovy. Proto mohou být názorové neshody diskutovány jak civilizovaně, smířlivě a nebo agresivně, bojovně.

Podtitulkydis­kuzních for bývají dost často námětem nespokojenosti a kritiky ... ale na diskuzi samotnou, na její obsah a její úroveň to vliv nemá.

Souhlas s tvým názorem o roli křesťanské ideologie na vývoj v Evropě. Je to naše minulost na které se podíleli naši předkové, i když prakticky pasivně. Vždy, když společnost ovládne nějaká ideologická mafie, tak má majorita lidí prostě smůlu a musí pasívně čekat, až se mafie sama od sebe znemožní a její dominance vyšumí. I v Evropě zavládla renezance až po efektu rozdrobení hegemonie církve vzájemnými půtkami, nepřátelstvím a válkami.

Také vnímám antické Řecko jako kolébku naší kutury, to jest demokracie, věd a svobody. Pochopitelně není nikdy nikde jen vše bílé. Arabům vděříme za to, že uchovali vědění antických Řeků tím, že překládali jejich písemné dědictví do své řeči a Evropané zase mnohem později z arabštiny do latiny.

Desítková soustava je pro matematiku nezbytná a má pocházet z Indie, jakožto i ony "arabské" číslovky. Je to logické. Rovněž jako"vynález" čísklovky nula. Kdysi jsme si (ve škole) dělali legraci z Řínamů, jak asi počítali mocniny a logaritmy římskými číslicemi. Už jen násobení za použití římských číslic muselo být dobrodružstvím. Číslovku nulu používali v Indii minimálně 300 let př.n.l., do Evropy ji "dopravili" Arabové a Fibonaci ji zavedl do praxe ve 12. století. Snad ho za tenhle sakrileg neupálili.


 #166 

| Předmět: RE: RE:
15.01.20 14:40:54 | #179 (1)

proč to neříkáš příbuzným proto že by tě přetáhli bičem že lžeš. Všechny univerzity od nejstarších založila církev a církev spravovala. Katolíci to je vzdělanost Evropy. Francouzkou univerzitu zavřela až ateistická vláda lidu, tedy banda vrahů při Fr, revoluci.


 #166 

| Předmět: RE: RE: RE:
15.01.20 15:57:33 | #183 (2)

Jako že nebýt církve nevnikly by školy?
Vždyť ty první školy vznikly v Itálii z dochovaných zbytků antických škol.
Z opravdu důležitých oborů na těch univerzitách bylo jen právo a medicína, přitom medicínu dusily církevní dogmata (nemoc=trest boží, církev zakázala chirurgii).
Chyběla matematika, fyzika, veškeré technické a hospodářské obory, důležité pro pokrok.
Pro přenos vědění z Antiky do středověku udělali víc Arabové. I pro medicínu.


 #179 

| Předmět: RE: RE: RE:
06.02.20 19:59:34 | #464 (2)

Ve sporu s Galileem a Darwinem se církev moc pokrokově nechovala.


 #179