Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 3755146x
Příspěvků:
98848

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #1731

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
22.03.20 18:45:21 | #1731
Reakce na příspěvek #1694

iste, ale v tom lidským duhu to nevzniklo jenom tak, nie je to v genech...


 #1694 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
22.03.20 18:58:55 | #1734 (1)

Ano, v genech to není. Je to dědená a neustále vyvíjená kultura.

Naši dávní předkové opustili jako nějaký kmen jižní Afriku a vydali se osídlit ostatní kontinenty. Někdy před 50 tisíciletími. (Je to samozřejmě trochu komplikovanější, ale jako přehled a princip to postačí.)

My všichni, od Austalských domorodců, Indiánů, Čínanů, až po Evropany máme tedy za sebou zhruba na dva až tři ticíce generací vývoje, tedy Evoluce. A to nejen tělesné Evoluce, týkajících se zbarvení pokožky, vlasů a očí, metabolismu, imunity, ale také té kulturní Evoluce.


 #1731 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
25.03.20 11:52:47 | #1762 (2)

podstatne nie, podstatne je rovnaká morálka vo všetkých národoch a kultúrach, nemení sa ani vzdelaním - je vpísaná do svedomia/srdca každého človeka (čo je dobré, je dobré, čo je zlé je zlé v každom národe a jeho kultúre)...iste, sú jednotlivé nuansy morálky vzhľadom na národ a jeho kultúru, ale tie sú vedľajšie, okrajové, netvoria podstatu morálky - morálka vždy rozlišuje dobro vs zlo, je to vštepené v nás všetkých /a za tým musí byť niekto, kto je nad morálkou, je jej tvorcom)...


 #1734 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
25.03.20 13:13:12 | #1765 (3)

Nemusí za tím být nikdo. Je to jen Vaše přesvědčení, že za tím někdo je. Podobně si kdysi lidé nedovedli představit, že by nikdo nebyl za větry a dešti.


 #1762 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
25.03.20 13:13:43 | #1766 (3)

Ty píšeš, že morálka je "vpísaná" bohem do srdcí lidí, já pravím, že je to absolutní nesmysl a že nemá smysl, ani cenu to rozebírat. Ty visitore vycházíš z pohádky o bohu stvořiteli a nemůžeš jinak.
Já zas vycházím z Evoluce života na Zemi od abiogenéze po dnešek. Žádného boha nikde nevidím, vidím účinné působení evolučních mechanizmů na vývoj druhů a na štěpení druhů na druhy samostatné.

Morální chování individuí ve společnosti má kořeny v "mateřské lásce". Empatie (soucit) je to klíčové slovo. Skoro nikoho nenechá volání o pomoc, nebo bolestné naříkání živých bytostí lhostejným. Jenže nedávno tomu bylo také jinak, lidé se bezohledně vraždili ve velkém, na bolest a zoufalství jiných zvysoka kašlali. Šlo o křesťany zblblé hlavním katolíkem Hitlerem a jeho bandou. Kde máš tu "vpísanou" morálku? Tohle je visitore to nebezpečí čišící z každé svůdné ideologie, že zblbne lidi a ti se přestanou jako lidi (s přirozenou morálkou) chovat. Pro náboženské ideologie to platí zrovna tak.

Zvířata naštěstí nemají potřebu vyvíjet nějaké smrtelné ideologie. (S výjimkou mloků Karla Čapka - Čapkovy povídky a romány zná přece každej vzdělanej člověk, že?).
I ptáci milují své děti (kuřátka) a obětavě se o ně starají. Výjimky (kukačka) potvrzují pravidlo.
Starost o potomky je výsledek Evoluce druhu. Přírodní selekcí měl druh vybavený obětavější starosti o potomky, těch potomků více. Proto také možná vyhynuli Neandertálci, že nevyvinuli dostatečnou obětavost k rodině.


 #1762 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
25.03.20 23:37:38 | #1785 (3)

Proč by za tím musel někdo být? Prostě jsme příslušníci jednoho druhu a naše mozky pracují v zásadě stejně.


 #1762