Omlouvám se že ti do toho vstupuji, ale on ti Vizito odpoví později a já zase později nebudu tady :-)) Pomůžu si trochu z webu, protože to mi lépe ujasní i vlastní myšlenky. Důležitá otázka cože to takového je "podstata". Teď mám na mysli jenom podstatu
Podstata čili substance (z latinského sub-stantia, podloží, základ; kalk řeckého hypo-stasis) je filosofický pojem, který chce zachytit stálou a neměnnou stránku jsoucna, to, co věc činí tím, čím je (lišku liškou, stůl stolem atd.) Na rozdíl od akcidentů či případků (např. velký, červený), které patří vždy nějaké substanci, substance existuje sama o sobě a svou existencí nezávisí na ničem jiném. Do dějin filosofie zavedl tento velmi významný pojem Aristotelés a pracovala s ním celá západní tradice metafyziky, včetně scholastiky.
Vztah mezi podstatou a případky je vztahem mezi možností a uskutečněním, neboť podstata je vůči případkům v možnosti. Podstata i případky se tak navzájem podmiňují, neboť podstata je uskutečněna pouze v konkrétních akcidentech. Tento vztah je vztahem dialektickým.
Tak a to je všecko. Myslím že to ukazuje že podstata bez případku (konkrétního projevu) nemůže existovat. Jsou pevně spojené. Podstata se totiž projevuje (uskutečňuje) a my vidíme právě tuto projevenou skutečnost ale tušíme (víme) o podstatě podmiňující skutečností, bez ní by se skutečnost neuskutečnila.
Nemám nic lepšího, ale i toto mi po ránu celkem dobře posloužilo: https://cs.wikipedia.org/wiki/Podstata