Tiso nechal 60 000 deportovat do vyhlazovacích táborů a 10 000 dal nějakou výjimku... To je opravdu zásluha! Asi jako bych 6 lidí nechal zavraždit a jednoho pustil. To třeba Maďaři a Italové zachránili Židů mnohem víc.
Tiso nechal 60 000 deportovat do vyhlazovacích táborů a 10 000 dal nějakou výjimku... To je opravdu zásluha! Asi jako bych 6 lidí nechal zavraždit a jednoho pustil. To třeba Maďaři a Italové zachránili Židů mnohem víc.
Dr. Tiso nikoho nedeportoval, bol o Goringov/Himmlerov/Heidrichov plán "Konečného riešenia židovskej otáky"holokaustu/Endlösung der Judenfrage/Endlösung (Šoa, שואה), platný vo všetkých okupovaných štátoch za II. SV....na to politici za čias II. SV ns okupovanýchúzemiach nemali takmer žiadny vplyv...Dr. Tiso hral svoju hru - fingovanou "spoluprácou" s Hitlerom zachrániť národ, včetne zachrániť čo najviac i židov (tých 10 tis. výnimiek v tom čase, za tak hektickej situácie, bol v rámci tejto "hry" veľký čin)...
ad.: pri vzniku Protektorátu Čechy a Morava žilo na tomto území cez 120 tisíc Židov, asi 30 tisíc Židom sa podarilo emigrovať, ale drvivá väčšina ostatných bola deportovaná do koncentrákov. Počet českých židovských obetí holokaustu nie je presne známy, zavraždených však bolo v koncentrákoch a inak minimálne 80 tisíc Židov....Beneš zdrhol do Londýna, nechal Česko napospas Hitlerovi, a nikto v protektoráte im nepomohol - tak čo vyčítate Tisovi?
spresnenie otázky: čo urobil prez. Dr. Hácha (hoci si ho vážim) proti deportáciám židov z Potektorátu? - a prečo zdrhol Beneš do Londýna? v análoch čítame: ...po prijatí Mníchovskeho diktátu z 30. septembra 1938 Beneš 5. októbra abdikoval na funkciu česko-slovenského prezidenta a 22. októbra odletel pravidelnou linkou do Londýna - účel? strachoprdectvo? zbabelosť? vlastizrada? - nechať štát jenom tak? napospas? kto bol vôbec Beneš?
Protektorát nebyl Český stát, nepleťte si to se Slovenským
klerofašistickým štátem...
spoustu lidí pomáhalo Židům ukrývat se, na půdách, v lesích a nosili jim
jídlo, tím riskovali vlastní život...
nevím, jestli se někdo takový našel na Slovensku
Protektorát bolo usporiadanie českého štátu za fašistickej okupácie Hitlerom (nič iné neexistovalo)...
Kdyby Tiso zdrhl do Londýna, nebo do Moskvy, tak mohl být také hrdinou.
Ovšem dávám ti visitore za pravdu, že se Hitlerovi a jeho zabiječské smečce nepostavil nikdo v Německu, v Rakousku, v Česku ... ani v Norsku, Švédsku, Finsku. Proč? Síla těchhle nacistů spočívala ve svádění naivních a v zastrašení nenaivních lidí. Hitler a jeho smečka vrahů by toho tolik nenapáchala, kdyby neměla příznivce a napomahače prakticky po celém světě.
Osobně bych si netroufl soudit činy a úmysly Beneše, Háchy, Tisa a jiných lidí. To, co mohu Tisovi a jiným členům náboženské šlechty, včetně tehdejšímu papežovi vytknout, je to, že přes svou imunitu proti Hitlerovi a jeho bandě, nevyslovili rozhodné "NE, tohle NE". A to prosím neudělali ani potom, co přepadli náckové katolické Polsko a tím nehasili zapálenou Evropu a svět. Nemusím připomínat, že Chamberlain a Daladiér (a i Musolini) si svými ústupky před A.H. vysloužili přízvisko historicky znemožněných hňupů, když mávali papírem o Mnichovské dohodě a tvrdili, že zachránili mír ve světě.
Tiso horlivý a snaživý vykonavatel vůle AH prostě byl.
tto je rozdíl vůči ostatním kteří věděli že moc nezmůlžou
proč posílal Tiso Židy na smrt, když byl hlavou svrchovaného státu? čechy byly pod nadvládou německé říše, u nás tomu neměl kdo zabránit, na Slovensku ano, ale co, vždyť Židi vám zabili Krista, tak co...
nebola možné, ani v moci Dr. Tisa (ani iných štátnikov okupovanej Európy) toto ovplyvniť, bol to Hitlerom schválený plán "holocaustu", ktorý pripravil trojlístok jeho najvernejších - Goring-Heidrich-Himmler...
jak nebolo možné? přece jste byli samostatný stát, tak proč platil Tiso
Hitlrovi za odsun Židů na smrt?
protože byl sám antisemita, zločinec a skončil tak jak si zasloužil!
Protektorát plně ovládali Němci, oni také organizovali všechno, co souviselo s holocaustem. Kdo s Němci spolupracoval, byl po válce potrestán. Proč by měl být Tiso výjimkou? Jsou dokumenty ukazující, jak vyznamenává nacisty a členy Hlinkovy gardy za brutální potlačení SNP, tedy ty, kdo vraždili účastníky povstání jeho vlastního lidu!
Slovenští nacionalisté často obhajují prezidenta válečného Slovenského státu a katolického kněze Jozefa Tisa argumentem, že zahraňoval Židy. Je to velmi rozšířená legenda, kterou opakují i někteří nacionálně orientovaní politici.
Slovensko však za války přijalo přísnější protižidovské zákony než nacistické Německo. Za židy transportované do koncentračních táborů dokonce Říši platilo.
Důkazy o tom, jak to skutečně se zachraňováním Židů za vlády Jozefa Tisa bylo, pocházejí přímo z archivu Prezidentské kanceláře v Bratislavě.
Jozef Tiso už v prvních projevech po vyhlášení Slovenského státu mluvil o tom, že je třeba se s Židy vypořádat.
žádosti o milost byly .....na prodej
Milost na prodej
„Nikdo ty dopisy doposud nezkoumal. Jsem překvapená, že je Slováci
neznají,“ říká Američanka Madeline Vadkerty, která se kdysi vdala za
Slováka a naučila se velmi dobře slovensky. Zajímá ji historie a v
Národním archivu objevila takzvané židovské dopisy. Jsou to dosud neznámé
žádosti o milost, které psali Židé prezidentu Tisovi.
Slovensko a také Srbsko za každého transportovaného Žida německé Říši platilo.
je nepopierateľný fakt, že Dr. Tiso dal okolo 10 tis výnimiek z deportácií Židov a niekoľko rabínov z celej Európy mu za to aj poďakovalo - sú o tom historické dokumenty, ktoré sa pochopiteľne taja, zamlžujú, bagatelizujú...
nedal
Vůbec jsem netušila, do jakého kontroverzního tématu se pouštím,“ přiznává žena nad stolem plným dokumentů a fotografií ve svém bratislavském bytě. „Někdy je mi z těch dopisů úzko.“
V Národním archivu leží tisíce žádostí o milost a Vadkerty zatím přečetla jenom část. Zároveň totiž dohledává, co se s lidmi stalo. „Našla jsem zatím jenom tři žádosti, které byly kladně vyřízené.“
Badatelka ukazuje třeba žádost nemocného muže, který chtěl poslouchat rádio. Jako Žid ho musel odevzdat. „Zaplatil kolek a než se vůbec úřady dostaly ke zkoumání, skončil v transportu.“
Za žádosti museli Židé platit, někdy to bylo jen pár korun, někdy i deset tisíc. Záleželo na majetku žadatele, který úřady zkoumaly a podle toho vyměřily částku. „Já říkám, že milosti byly na prodej.“
Výjimky zachránily jen několik desítek lidí
Nejmladší žadatel o milost, kterého Vadkerty objevila v archivech, byl pětiletý Peter.
Peter Pocházel z Prešova a napsal Tisovi v roce 1941 Žádost zakončil slovy „Ruky bozkávám, pan prezident“. Se žádostí neuspěl, prošel třemi koncentračními tábory, ale přežil.
Po válce se vrátil, dostal se na České vysoké učení technické v Praze a zůstal. Dodnes tu žije jeho manželka, která se ale kvůli svému židovskému původu bojí publicity. Jejich dcera Klára, učitelka na jedné pražské základní škole, se naopak domnívá, že o tom je třeba mluvit. „Z mé nejbližší rodiny zahynulo patnáct lidí. A kde jsou ti tisíce dalších? Co k tomu říct?“
Nemáte pravdu. Slovensko přece nebylo, na rozdíl od protektorátu, okupovanou zemí. Němci tam přišli až při potlačení SNP. Za deportace slovenských Židů může tedy hlavně klerofašistická slovenská vláda.